Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція IV. Фінансові ресурси підприємства

Глава 24. Власні та позикові кошти підприємств

Глава 25. Витрати та доходи підприємств

Глава 26. Витрати виробництва, валовий дохід, прибуток, собівартість

Глава 27. Облік та звітність на підприємстві

Глава 28. Аналіз бухгалтерської (фінансової) звітності

Глава 29. Банкрутство підприємства та його профілактика

Глава 30. Оподаткування підприємств

Лекція 24. Власні та позикові кошти підприємств

Здійснення фінансових відносин передбачає наявність у підприємства фінансових ресурсів. Фінансові ресурси - це сукупність грошових коштів підприємства, призначених для виконання фінансових зобов'язань і здійснення витрат по забезпеченню розширеного відтворення.

Фінансова стабільність підприємств і ризик неплатоспроможності істотно залежать від джерел фінансових ресурсів, тобто від сукупності джерел задоволення додаткової потреби в капіталі на майбутній період, що забезпечують розвиток підприємства. Ці джерела поділяються на власні (внутрішні) і позикові (зовнішні).

Аналіз структури капіталу має величезне значення для власників підприємства і інвесторів, так як наявні істотні відмінності між залученими і власними коштами визначають політику фінансового управління підприємства. Структура капіталу вимірюється через відносну величину різноманітних джерел коштів.

На зазначені дві причини скаржаться майже всі російські підприємства на протязі всього періоду побудови ринкової економіки. Разом з тим розвиток російської економіки веде до того, що ситуація в інвестиційній сфері поступово змінюється на краще. Так, скорочується кількість підприємств, для яких високий відсоток комерційного кредиту є головною причиною, що перешкоджає залученню інвестицій, кількість підприємств, які скаржаться на недостатній попит на свою продукцію, недосконалість нормативно-правової бази, що регулює інвестиційні процеси, на складність механізму доступу до кредитних ресурсів, на незадовільний стан технічної бази.

В результаті поліпшення інвестиційного клімату в останні роки і досягнення макроекономічної стабільності в Росії значно знизилося число підприємств, чию інвестиційну діяльність обмежує невизначеність економічної ситуації в країні, і тих підприємств, які бояться зіткнутися з інвестиційними ризиками.

Рис. 24.1. Фінансові ресурси підприємства

За даними Росстату, в 2011 р. основним чинником, одерживающим інвестиційну активність підприємстві, був недолік власних фінансових коштів. Цю причину помстилися 60% керівників організацій, 27% підприємств виділили в якості однієї з важливих проблем інвестиційні ризики та 6% - незадовільний стан технічної бази. Кількість підприємств, що вказали серед факторів, що обмежують інвестиційну діяльність, високий відсоток комерційного кредиту, склала 25%, невизначеність економічної ситуації в країні - 31% і складний механізм отримання кредиту для реалізації інвестиційних проектів - 14%.

Основними джерелами фінансування інвестицій в основний капітал для більшості організацій у 2011 р. з'явилися власні кошти, їх використовували 875 підприємств, кредитні та позикові кошти - 35% (у 2010 р. відповідно 86 і 31%).

Власний капітал підприємства

Власний капітал - основний ризиковий капітал підприємства, тобто це кошти, які підприємство може з найбільшою впевненістю інвестувати на довгостроковій основі і піддати найбільшому ризику. Їх втрата якої-небудь причини необов'язково піддасть ризику здатність підприємства сплатити фіксовані претензії на свою адресу. Власний капітал не дає обов'язкової або гарантованого прибутку, яка має виплачуватися при будь-якому перебігу справ, і по ньому немає певного графіка відшкодування довгострокових інвестицій. З точки зору стабільності підприємств і схильність до ризику неплатоспроможності величина власного капіталу зафіксована, і тому мережа підстави розраховувати, що він залишиться і при несприятливих обставинах і по ньому немає обов'язкових вимог по виплаті дивідендів.

Власний капітал включає:

(1) статутний капітал;

(2) додатковий капітал;

(3) резервний капітал;

(4) нерозподілений прибуток (збитки);

(5) інші резерви.

До власного капіталу належать також доходи майбутніх періодів (тимчасово законсервований прибуток звітного року).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ФІНАНСИ ДЕРЖАВНИХ І МУНІЦИПАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ. ДЖЕРЕЛА УТВОРЕННЯ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ ДЕРЖАВНИХ І МУНІЦИПАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ
Власні фінансові ресурси підприємства
Фінансові ресурси підприємств, що направляються на розвиток території
Коефіцієнти співвідношення власних і позикових коштів підприємства
Позикові кошти: методи боргового фінансування підприємства
Інші власні кошти
Вартість власного капіталу компанії
Вартість власного капіталу
Аналіз складу та структури власного капіталу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси