Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Державна громадянська служба
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Чисельність і соціальні гарантії військовослужбовців

Яка повинна бути чисельність Збройних сил Російської Федерації?

У спадок від радянської армії Росія отримала складну і багато в чому незграбну військову машину. За останні півстоліття армію з 5 млн поступово скоротили до 1 млн 130 тис. Під секвестр (скорочення) в основному потрапляли солдати, а офіцерство все більше збільшувало свою присутність. Їх зберігали в кадрированных дивізіях і частинах скороченого складу. Тому в даний час основною проблемою при реформуванні армії стало різке скорочення офіцерських посад. За якою схемою піде скорочення? Замість нинішніх 359 тис. командирських посад залишаться 150 тис., тобто 15% загальної чисельності армії і флоту. Цю цифру військові взяли не зі стелі, а після уважного вивчення зарубіжного досвіду. В арміях провідних країн світу офіцери в середньому становлять від 7 до 20% особового складу.

У зв'язку з цим скорочення офіцерських посад в період з 2008 по 2012 рр. відбудеться приблизно у такій пропорції: генералів з 1107 скоротять до 886 осіб, полковників з 25 665 - до 9113 людина, майоров з 99 550-до 2500 осіб, капітанів з 90 тис. до 40 тис. осіб, а лейтенантів збільшать з 50 до 60 тис. чоловік. У цілому після 2017 р. армія буде мати 1 млн своєї чисельності.

Природно, Міністерство оборони в обстановці секретності веде підготовку до реформи військових звань. Передбачається, що молодших сержантів замінять "штаб-сержанти", а молодших лейтенантів - "корнети". До речі, слово "лейтенант з армії зникне зовсім - його замінить дореволюційний "поручик". Таким званням стане "штабс-капітан". "Капітанські" і "майорські" звання збережуться. Після відмови російської армії від полків і переходу до бригадам не у справ залишилися "полковник" і "підполковник". Скоро їх володарі перетворяться в "бригадирів" і "ротмістров". Звання "генерал-майор" і "генерал армії" залишаться, але між ними розташуються "генерал-поручик" і "генерал-аншеф" (замість генерал-полковника).

Дещо зміниться і гардероб солдатів і офіцерів. Пілотки, "прослужили" в нашій армії майже 100 років, вирішено частково замінити на берети. Останні передбачається випускати трьох кольорів: зелений - для сухопутних, і космічних ракетних військ стратегічного призначення (РВСП), сині - для Військово-повітряних сил Російської Федерації (ВПС Росії) і Повітряно-десантних військ (ВДВ), і чорні - для морської піхоти Росії. Щоб останні не змішувалися з матросским ладом, за екіпажами кораблів і підводних човнів збережуть безкозирки. Офіцери ВМФ як носили, так і будуть носити чорні кашкети, пілотки.

У найближчі роки вирішено серйозно змінити військово-освітню систему Міністерства оборони РФ. У минулому В Росії діяло 65 армійських і флотських внз: 15 академій, 4 університету, 46 училищ та інститутів. У них готували офіцерів по 117 військовими спеціальностями. Проте структуру армійських вузів вирішено побудувати не на видовому" принципі, коли кожен рід і вид військ готували офіцерів у своїх школах-академіях, а на географічній прив'язці, тобто військові училища та інститути повинні бути на заході, сході, півдні та півночі країни. При цьому військові освітні установи необхідно зробити універсальними, вони повинні бути готові до випуску офіцерів споріднених спеціальностей для різних видів і родів військ.

Тому з нині діючих вузів Міноборони РФ залишаться лише десять - три новостворених навчально-наукові центри, шість академій і один військовий університет. За деякими даними, центр підготовки офіцерів для Сухопутних військ можуть розмістити в підмосковному Солнечногорську на базі Загальновійськовий академії. Морських офіцерів найкраще навчати ближче до моря - у Кронштадті. Військові авіатори, швидше за все, пропишуться в Воронежі. Додатковим джерелом поповнення Збройних сил стануть офіцерами 37 навчальних військових центрів при цивільних інститутах, університетах та академіях.

Військовослужбовці повинні мати повний пакет соціальних гарантій, куди входять послуги охорони здоров'я, система санаторно-курортного лікування, страховка, гідна пенсія та можливість працевлаштування після звільнення. З 1 січня 2012 р. грошове забезпечення російських військовослужбовців зросла практично в 3 рази. З урахуванням надбавок розмір грошового забезпечення в розрахунку на місяць становить у командирів взводу - не менше 50 тис. руб., у командира роти - 66 тис. руб., у командира батальйону - 76,2 тис. руб. Грошове забезпечення контрактників, яких налічується понад 350 тис., збільшиться в 2,5-3 рази.

Пенсії військових пенсіонерів підвищено в 1,6 рази. Надалі, починаючи з 1 січня 2013 р., ці пенсії будуть щорічно підвищуватися на 2% з одночасним переглядом з першого числа кожного наступного року з метою доведення їх до 100%, при цьому такий перегляд пенсій буде проводитися незалежно від перегляду пенсії, пов'язаного з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців, які перебувають на службі. Крім того, з урахуванням рівня інфляції зазначене щорічне збільшення може бути встановлено на черговий фінансовий рік у розмірі, що перевищує 2%. Такий порядок обчислення пенсій забезпечує перевищення середнього розміру військових пенсій по відношенню до середнього розміру трудової пенсії більш ніж на 40% і в подальшому дозволить підтримувати його на належному рівні.

Крім усього, буде введений спеціальний освітній сертифікат, який дозволить військовослужбовцю після звільнення отримати освіту і пройти перепідготовку в будь-якому навчальному закладі країни.

Російське керівництво в 2012-2020 рр. має намір повністю забезпечити військовослужбовців постійним житлом. "Вічний" квартирне питання буде вирішено. До кінця 2012 р. у повному обсязі будуть забезпечені квартирами ті військовослужбовці, які в 1990-х рр. були звільнені без житла і стояли в муніципальних чергах (таких було понад 20 тис.). Військовослужбовці, які уклали контракт після 2007 р., будуть забезпечуватися житлом у плановому порядку, в рамках накопичувально-іпотечної системи. Число се учасників перевищила 180 тис. осіб і для них вже придбано 20 тис. квартир.

Практика показує, що нам потрібні кроки, які підвищили престиж строкової служби. Мова йде і про додаткові права при вступі в кращі університети для тих, хто відслужив, а також про надання їм можливості за рахунок держави отримати додаткову підготовку для здачі іспитів. Для відслужили випускників вузів потрібні бюджетні гарантії на навчання в найкращих вітчизняних і зарубіжних бізнес-школах і преференції при прийомі на держслужбу.

Міністерство оборони РФ не має наміру змінювати статус суворовських і нахімовських училищ, а також кадетських корпусів. В даний час мається 24 подібних закладів: вісім суворовських і одне нахімовське училище, які доповнюються 15 кадетскими корпусами. Тут хочуть готувати майбутню російську еліту - державних чиновників і воєначальників. У цих військових училищах вихованці будуть як і раніше носити військову форму і осягати ази армійської служби. Інша справа, що викладачі зроблять більший наголос на гуманізацію суворовського освіти. Тому підуть непотрібна муштра та застарілі вимоги минулого століття. Передбачається, що нові навчальні плани для хлопчаків та дівчат будуть аналогічні тим, що використовуються в елітних цивільних освітніх установах. Крім того, у розклад включені різні види спорту, якими хлопці займуться замість нудних марширувань на плацу.

Поряд з "огражданствлением" у Збройних силах набирає темп і процес фемінізації, коли на деякі посади призначаються військовослужбовці-жінки. Зараз поки у військах проходить службу близько 100 тис. жінок. Близько 5 тис. з них мають офіцерські звання, і лише лічені одиниці удостоєні високого звання-генерал. Армія дійсно відчуває потребу у жінок-військовослужбовців. Вони, як правило, чітко виконують свої функції і дуже відповідальні. Очевидно, за спеціальностями, які не є виключно військовими, для жінок взагалі не повинно бути кадрових обмежень. Головне, щоб вони були професіоналами.

Вже говорилося про розкиданих по всій країні військових складах і базах. Неповороткий тиловий механізм то і справа дає збої, в результаті чого страждає боєготовність всієї армії. Щоб виправити ситуацію, військові перейшли на територіальний принцип тилового забезпечення військ. У кожному військовому окрузі (а їх п'ять) створили комплексні бази матеріально-технічного постачання. Там зібрано все, що потрібно сухопутної бригаді, ракетному полку або, приміром, десантної дивізії для швидкого розгортання і ведення бойових дій. Працює на таких базах тільки цивільний персонал, тиловиків в погонах головним чином залишили у військовому ланці.

У військовому ланці пішли ще далі. Кожен батальйон в бригадах постійної готовності тепер має в штаті взвод матеріально-технічного забезпечення. Його завдання - зробити так, щоб підрозділу ні в чому не потребували, щонайменше, шість діб. За аналогічною схемою будується тилове забезпечення всієї армійської вертикалі. За постачання бригади відповідає рота матеріального забезпечення, а в з'єднаннях цим займається спеціальний батальйон. Ефективність такої ланцюжка підтвердилася на оперативно-стратегічних навчаннях.

Як відомо, в армії в останні роки проходить переатестацію особового складу. Командування хоче розібратися в трьох питаннях: хто хоче служити, хто може і хто повинен залишитися на службі. Весь генералітет атестують під керівництвом міністра оборони. По кожному офіцеру приймаються індивідуальні рішення. При демобілізації керуються наступними чотирма основними положеннями: звільняти будуть тільки тих, хто досяг граничного віку служби, хто за станом здоров'я не може виконувати обов'язки, бажає звільнитися з власної ініціативи, а також тих офіцерів, які за професійними якостями не відповідають займаній посаді.

Разом з тим просто так "на вулицю" військовослужбовців викидати ніхто не стане. У міністерстві розроблена відомча програма для допомоги працівникам, що звільняються. Передусім, їм надається можливість отримати додаткову спеціальність, яка користується попитом у суспільстві. Далі, зараз створюється в оборонній галузі великий холдинг "Оборонсервіс", куди увійдуть практично всі військові ГУПы, пов'язані з електроенергетикою, ремонтом авіа-, авто-, броне - та радіотехнікою, військово-технічним майном і т. д. Це величезний комплекс, де будуть працювати тільки цивільні фахівці.

В даний час підприємства оборонно-промислового комплексу (ОПК) розглядаються як локомотиви зростання всієї економіки країни. Щоб підвищити нашу обороноздатність, потрібна найсучасніша, найкраща у світі техніки, а не "освоєні" мільярди і трильйони. Неприпустимо, щоб армія стала ринком збуту для морально застарілих зразків озброєнь, технологій і науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт (НДДКР). Щоб підприємства ОПК могли будувати ритмічну роботу, уряд прийняв рішення розміщувати держоборонзамовлення не на один рік, а відразу на 3-5 і навіть на 7 років. Оновлення ОПК потягне за собою розвиток найрізноманітніших галузей: металургії, машинобудування, хімічній, радіоелектронній промисловості, інформаційних технологій та телекомунікацій.

Разом з тим треба провести глибоку ревізію економічної діяльності підприємств ОПК. Тут багато зон неефективності - величезні, невиправдані витрати, накладні витрати, які обчислюються тисячами відсотків. Керівництво країни має намір рішуче припиняти корупцію у військовій промисловості та збройних силах. Корупція у сфері національної безпеки - це, по суті, державна зрада. Закупівлі у сфері оборони повинні перебувати під пильним громадським контролем. А покарання за порушення у сфері держоборонзамовлення повинні бути посилені.

Цілком очевидно, що фахівців, зайнятих в ОПК, розумно наділити додатковими соціальними гарантіями і навіть привілеями. У числі іншого середня заробітна плата на підприємствах державного сектора ОПК, конструкторських і наукових центрах повинна бути порівнянна з грошовим забезпеченням в армії.

Восени 2009 р. керівництво Міністерства оборони РФ ухвалив Положення про порядок набору військових священнослужителів і відкрило гарнізони для відправлення релігійних культів. Згідно йому запроваджується нова для Росії посаду помічника командира частини по роботі з віруючими військовослужбовцями. В якості такого може бути і православний батюшка, і мусульманський мулла. За даними соціологічного центру Збройних сил, сьогодні понад 70% солдатів і офіцерів зараховують себе до віруючих. З них 80% є православними, 13% - мусульманами, а 7% - прихильниками інших віровчень. Після жорсткого відбору поки вирішено направити двох православних священиків у Північно-Кавказький військовий округ, по одному - на Чорноморський флот і російську військову базу за межами країни.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Гарантії і компенсації працівникам при ліквідації, реформуванні підприємства і скорочення чисельності персоналу
ВИКОНАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПОКАРАНЬ СТОСОВНО ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ
Соціальні допомоги сім'ям військовослужбовців
ГАРАНТІЇ ТА ЗАХИСТ ПРАВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Право на кваліфіковану юридичну допомогу як гарантія прав і свобод учасників кримінального судочинства
Зростання чисельності населення
Виконання кримінального покарання у виді арешту відносно військовослужбовців
Чисельність і структура трудових ресурсів
Раціоналізація чисельності працівників підприємства
Чисельність та кваліфікаційний склад працівників
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси