Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Основи реклами
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні критерії класифікації реклами

Всі, хто пише про рекламу, тією чи іншою мірою намагалися розібратися з класифікаційними параметрами і представляли різні підходи до класифікації. Найбільш поширені з них ми вважаємо за доцільне представити, хоча відразу ж хочемо сказати, що вважаємо їх недостатньо опрацьованими і суперечливими.

Існуючі підходи до класифікації реклами

Одним з критеріїв для класифікації, що виділяють практично всі дослідники, безсумнівно, служить канал поширення реклами. І на цій підставі виділяють рекламу в газетах, журналах, на радіо і телебаченні, в Інтернеті, зовнішню рекламу і т. д.

Інший найбільш поширений підхід до класифікації - географія поширення реклами. У зв'язку з цим виділяють міжнародну, національну і місцеву рекламу.

Далі багато хто дослідники розходяться в класифікаційних поняттях. Моніторинг літератури про рекламу дав досить широкий спектр класифікаційних підходів. Більшість з них широко використовується в сучасній практиці. Але в силу відсутності єдиних і прозорих підстав для класифікації багато з них вступають у певну суперечність один з одним і створюють зайву плутанину. Наведемо лише кілька прикладів. Так, К. Бове і Ст. Арені виділяють кілька видів реклами: для різних цільових аудиторій, пряма і непряма, для різного географічного охоплення, для різних каналів поширення, комерційна та некомерційна, товарна і нетоварна. У. Уеллс, Дж. Бернетт і С. Моріарті виділяють наступні типи реклами: торгової марки, торгово-роздрібна, політична, адресно-довідкова, зі зворотним зв'язком, бізнес-реклама, інституційна, громадська. А. Мудров в якості одного з класифікаційних критеріїв виділяє "загальноприйняті норми" і відносить сюди приватну рекламу, неетичний і вводить в оману, називаючи ці групи також типом реклами.

Серед інших підходів до класифікації можна зустріти і ще більш вигадливі.

Приклад

На одному з рекламних порталів розміщена стаття, де автор захоплено міркує про те, яка буває реклама. Один із критеріїв класифікації: "хороша" і "погана". І все б нічого, якби автор пояснив, що він вважає хорошою і поганою рекламою. Пояснень не було, хороша і погана реклама в авторській класифікації виявилася поруч з рекламою в ЗМІ, соціальної рекламою, рекламою для молоді і рекламою для любителів кішок. В принципі авторську думку можна зрозуміти і навіть виправдати.

Тільки ось в професійній сфері використання такого роду класифікації буде збитковим...

Як видно з наведених прикладів, жоден з авторів не дотримується принципи класифікації. Крім того, у класифікаційній структурі явно простежується необґрунтоване вживання слів "вид" та "тип". Часто ці поняття вживаються як взаємозамінні. Крім того, іноді додаються "форма" і "жанр". Вважаємо, що необхідно розібратися з класифікаційними критеріями і визначитися з поняттями.

Пропонований класифікаційний підхід

Наукове обґрунтування класифікації реклами означає розподіл реклами та сфер рекламної діяльності на конкретні групи за певними ознаками із застосуванням принципів таксономії (грец. taxis - розташування один за одним і nomos - закон). Таксономія являє собою теорію класифікації і систематизації, тобто розташування елементів класифікації у певній систематизованій послідовності.

Перш ніж говорити про підставу для класифікації, необхідно відзначити, що рекламу можна розглядати як процес і як продукт. Говорячи про процес, ми відзначаємо взаємодія всіх учасників і виділяємо рольові функції реклами, що досить докладно розглянуто в попередньому параграфі. Говорячи про продукт, ми маємо намір виділити ключові класифікаційні ознаки і відповідно їм розділити всю рекламу на чотири групи:

o на підставі цільової ідеї;

o за способом і методом розповсюдження;

o по географії поширення;

o по цільовій аудиторії.

У рамках кожної групи виділяються види реклами. Вид ми розуміємо у даному випадку так, як це визначено в словнику Брокгауза і Ефрона: "Вигляд у логіці поняття, підпорядковане іншому, більш загальним, обсяг якого становить частину обсягу цього більш загального поняття". У цьому випадку, наприклад, "реклама у ЗМІ" - поняття видове, а "реклама" - родове. Поняття "вид" і "рід" мають лише відносне значення; одне і те ж поняття по відношенню до поняття з меншим об'ємом буде родовим, а по відношенню до іншого з великим об'ємом - видовим;

так, "реклама", родове поняття по відношенню до поняття "реклама в ЗМІ", буде видовим по відношенню до поняття "маркетингові комунікації".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні види реклами та рекламних засобів
Класифікація реклами в ЗМІ
Критерії оцінки якості контакту рекламного носія
Класифікація реклами в ЗМІ
Основні види реклами та рекламних засобів
Системи державності: поняття і класифікація
Основні оператори і пропоновані формати
Класифікаційні групи територій
Методичні підходи та методи оцінки вартості підприємства (бізнесу)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси