Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 14. Агропромисловий комплекс

Основна мета агропромислового комплексу - це надійне продовольче забезпечення населення Росії, що неможливо без підвищення стійкості та ефективності вхідних у нього галузей і виробництв, формування розвинених ринків продукції, збереження і відтворення природних ресурсів, особливо землі. У досягненні цього величезну роль відіграє державне регулювання агропромислового сектора економіки. Активна діяльність Уряду РФ проявляється у створенні сприятливих економічних умов для розвитку конкурентного середовища для агропромислових підприємств усіх форм власності, розробці відповідної цілям розвитку правової системи регулювання відносин, підтримки формування ринкової інфраструктури, прийнятті рада обґрунтованих протекціоністських заходів на час становлення ефективної ринкової економіки в АПК і повноцінного вступу Росії у Всесвітню торговельну організацію. Значення АПК важко переоцінити, так як це один з найбільших міжгалузевих комплексів в російській економіці, його частка у ВВП країни - 5-6%. В агропромисловому комплексі виробляються близько третини валового суспільного продукту, понад 70% споживчих товарів, зосереджені чверть основних фондів, 30% чисельності працівників, зайнятих у матеріальній сфері. Рівень і якість життя населення знаходяться в прямій залежності від АПК, оскільки близько 70% всіх предметів споживання проводиться з продукції сільського господарства, 27% населення Росії проживає у сільській місцевості і понад 10 млн з них задіяні в агропромисловому комплексі, так і міське населення не тільки споживає продукцію АПК, але і багато працюють на виробництвах цього комплексу.

Агропромисловий комплекс являє собою сукупність економічно взаємозв'язаних галузей, що спеціалізуються на виробництві сільськогосподарської продукції, її промислової переробки, зберігання та реалізації, а також галузей, які забезпечують і переробну промисловість, і сільське господарство засобами виробництва і виробничим обслуговуванням.

У структурі АПК виділяють три сфери:

1. Галузі, що виробляють засоби виробництва для сільського господарства, - тракторне і сільськогосподарське машинобудування, машинобудування для тваринництва і кормовиробництва, виробництво меліоративної техніки, мінеральних добрив, сільське виробниче будівництво, комбікормова і мікробіологічна промисловість, що обслуговують сільське господарство виробництва та ін

2. Сільське господарство (землеробство і тваринництво) і лісове господарство.

3. Галузі, що переробляють сільськогосподарську сировину - харчова, галузі легкої промисловості, пов'язані з первинною обробкою льону, шерсті та ін, а також галузі, що забезпечують заготівлю, зберігання, транспортування і реалізацію продукції агропромислового комплексу.

Агропромислова інтеграція - процес з'єднання галузей сільського господарства, переробних, торговельно-збутових, обслуговуючих підприємств, спрямований на підвищення соціально-економічної ефективності виробництва.

Збалансований розвиток всіх ланок АПК - необхідна умова вирішення проблеми забезпечення країни продовольством і сільськогосподарською сировиною. Структура АПК Росії далека від досконалості: у наявності серйозні структурні диспропорції. Перешкоджає нормальному, збалансованому розвитку АПК-нерозвиненість ринку засобів виробництва. Зараз перша сфера АПК, що забезпечує сільське господарство засобами виробництва і виробничим обслуговуванням, знаходиться в занепаді, припинили діяльність більшість підприємств. Випуск тракторів скоротився в 12,5 разів, зернозбиральних комбайнів в 24 рази, плугів в 68 разів. Рівень використання потужностей сільськогосподарського машинобудування - 8-12%. Забезпеченість комбайнами на одиницю оброблюваної площі в Росії в 4-5 разів менше, ніж у європейських країнах. Знос основних фондів становить 70%. Якщо в найближчі роки положення не зміниться, то тільки 30% землі буде оброблятися машинним способом. Зараз із-за дефіциту добрив щорічно втрачається 30 млн т продукції сільського господарства в перерахунку на зерно, при цьому понад 85% мінеральних добрив йде на експорт. Для реанімації першої сфери АПК необхідно в першу чергу підняти платоспроможність сільськогосподарських підприємств. Величезний диспаритет цін на промислову і сільськогосподарську продукцію не дозволяє сільгосппідприємствам купувати техніку, добрива.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Структура агропромислового комплексу
Паливно-енергетичний комплекс
Комплекс маркетингу
Лісовий комплекс
Хімічний комплекс
Структура господарського комплексу
Обґрунтування едипового комплексу
Комплекс банківського маркетингу
Дезадаптивні комплекси особистості
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси