Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Світова економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Населення, праця, зайнятість

В 2009 р. загальна чисельність населення (не включаючи заморські території) становила 61 млн осіб. Тенденції зміни чисельності населення у Франції такі ж, як і у сусідніх країн. Демографічний вибух, що почався в 1945 р. після Другої світової війни, змінився зниженням рівня народжуваності. Мабуть, вплив ефекту старіння, як і зниження народжуваності, посилиться в найближчому майбутньому - так вважають французькі аналітики. Чисельність населення, вік якого становить понад 85 років, збільшилася з 1 млн в 1995 р. до 1,4 млн до 2010 р. Відповідно, дедалі більша частина населення виходить за сферу праці, в той час як все менша його частка, зайнята трудовою діяльністю, повинна буде забезпечувати життя першої групи населення. Це, проте, загальна тенденція, властива не тільки французам, але і всієї групи розвинених країн, яка стає досить актуальною в XXI столітті.

Загальна чисельність працездатного населення становить 26,5 млн осіб, а кількість зайнятих склало 23,5 млн осіб (у 1980 р. - 21,7 млн осіб). Економіка Франції виявилася не в змозі забезпечити достатній рівень зайнятості для щорічного демографічного приросту - звідси високі і стабільні рівні безробіття, властиві Франції (9-11%) у 1990-ті рр. і в першому десятилітті XXI ст. Дослідження, проведені Національною статистичною службою Франції, показали тенденцію зміни коефіцієнта ділової активності: так, з 1996 по 2008 р. чисельність працездатного населення збільшувалася приблизно на 170 тис. чоловік в рік, в той час як коефіцієнт ділової активності показував необхідність забезпечення нових робочих місць для 240 тис. осіб в перше десятиліття XXI ст.

Коефіцієнт ділової активності змінився з кількох причин. По-перше, помітного зросла жіноча ділова активність (25-49 років), яка збільшилася з 50% у 1968 р. до більш ніж 82% в 2008 р. З іншого боку, коефіцієнт чоловічої ділової активності вікової групи 15-24 років різко впав з 61 до 34%, у тому числі з причини того, що молоді люди обох іол продовжували вчитися не тільки в цілях підвищення своїх шансів на ринку праці, але також і для того, щоб уникнути безробіття. Коефіцієнт ділової активності чоловіків віком понад 50 років впав з 54% у 1960-х рр. до 32%.

Основні зміни в зайнятості у Франції відбувалися поступово, по мірі структурних змін у економіці. У період з 1970 по 2001 р. зайнятість у сільському господарстві і рибальстві впала з 13,3 до 5,3%. Обсяг зайнятості в обробній промисловості досяг максимуму 24% в 1974 р. і знизився до 17,3% у 1991 р. і 16,5% в 2009 р. Помітне падіння зайнятості мало місце починаючи з 1980-х рр. насамперед у традиційних галузях - металообробної та вугільної промисловості. Одночасно зростає зайнятість у послугах, в тому числі у сфері державного апарату.

Інституційна структура економіки

У перші роки XXI ст. в процес виробництво товарів і послуг у Франції було залучено понад 2 млн промислових і комерційних організацій і підприємств сфери обслуговування, 1 млн фермерських господарств (з повною і неповною зайнятістю власників), близько 50 тис. фінансових установ, а також понад 300 тис. приватних і державних установ, які займаються наданням некомерційних послуг або виконують які-небудь функції державних інститутів. На 90% всіх підприємств комерційного сектора число зайнятих не перевищує 10 працівників (малі підприємства). Ці мікропідприємства сконцентровані в сфері комерційного обслуговування, будівництва і торгівлі. Відзначимо й те, що діяльність малих підприємств у сфері промисловості вимагає від працівників наявності не базових знань, а вузькоспеціалізованої підготовки і навичок, якими володіють кваліфіковані цехові робітники. Ці підприємства забезпечують 34% загальної зайнятості і 25% доданої вартості у всій французькій економіці. Половина малих і середніх підприємств (у Франції за класифікацією їх штат становить від 10 до 499) діє у сфері послуг; близько 16% зайняті у сфері будівництва.

Малі підприємства стикаються з безліччю перешкод - високий рівень короткострокової заборгованості, зобов'язання, пов'язані з наданням тривалого часу споживчого кредиту, і ін Однак вони розглядаються як важливий елемент економіки, будучи основним джерелом робочих місць, і тому на них поширюються податкові та інші пільги. Всі уряди, незалежно від їх партійної приналежності, робили низку фіскальних та адміністративних заходів для їх підтримки. Найбільш великий захід було здійснено у 1995 р., коли був полегшений доступ малих підприємств до фондовій біржі, а також засновано спеціальний банк, який спеціалізується на фінансуванні малих підприємств.

Великі фірми зосереджені в галузях, де виробництво продукції є капіталомістким, відповідно ступінь концентрації в них висока. Так, в оборонній промисловості чотири провідні компанії концентрують 90% всього виробництва, в той час як частка виробництва текстильної продукції на чотири найбільших підприємства складає всього 7,5% від виробництва всієї галузі. Всього чотири великі автомобільні компанії контролюють всю галузь; аналогічна ситуація в авіабудуванні. Ринок машинобудування поділений між кількома найбільшими національними та інтернаціональними компаніями.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Проблеми зайнятості і безробіття працездатного населення
Регулювання ринку праці та зайнятості
Нові форми зайнятості
Федеральна служба з праці та зайнятості (Роструд)
Повна зайнятість і крива Філліпса
Інституційна структура економіки
Інституційна структура економіки
Структура економіки
ОСНОВНІ ЕКОНОМІКИ СВІТУ
Склад, структура і будова світової економіки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси