Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Конституційне право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Партійна система і основні політичні партії

У Польщі до 1989 р. існувала фіктивна багатопартійна система, заснована на привілейованому становищі партії комуністів - Польської об'єднаної робітничої партії (ПОРП). У той же час в той період діяли дві невеликі, порівняно з ΠΟΡΓΙ, партії - Селянська і Демократична, розглядалися як дружні, лояльні до соціалістичного ладу.

Після мирної трансформації суспільного ладу становище радикально змінилося, і послідовно здійснюється принцип політичного та ідеологічного плюралізму.

Традиційно більшість населення - католики, і католицька церква займає вагомі позиції у суспільному та культурному житті. Проте в чинній Конституції проголошено світський характер держави (ст. 25, 53).

Свобода релігії передбачає свободу віросповідання, прийняття релігії за власним усвідомленого вибору, вільне відправлення релігійних обрядів і виконання релігійних правил. Примітно, що в преамбулі до Конституції сказано про "культуру, вона коріниться в християнській спадщині народу і загальнолюдських цінностях", про "громадському діалозі".

Встановлені конституційні права і свободи, що забезпечують свободу вираження поглядів, отримання і поширення інформації, свободу об'єднання у політичні партії, профспілки та інші організації. Традиційно профспілки користуються великим впливом.

У Польщі існує багатопартійна політична система, активно представлені численні політичні партії різноманітної політичної орієнтації. Політичні партії об'єднують на принципах добровільності та рівності польських громадян з метою впливати на формування політики держави демократичними методами. У той же час конституційні норми забороняють існування політичних організацій, які звертаються у своїй діяльності до тоталітарним методам і прийомам, проповідують расову і національну ненависть, насильство, використовують нелегальні форми функціонування. Рішення про відмову у реєстрації або про заборону подібних організацій приймає тільки суд на основі закону (ч. 2 і 3 ст. 58 Конституції Польщі).

Стійкі позиції в суспільно-політичному житті займають правоцентристські партії "Право і справедливість" та "Громадянська платформа". Вони спираються на широкі верстви поляків і хоча і конкурують між собою, але головним соціально-економічних питань виражають інтереси великих польських і іноземних власників. Непорушними з початку 90-х років XX ст. для правлячого класу є членство Полину у військово-політичному блоці НАТО і союзницькі відносини з США. На парламентських виборах у жовтні 2007 р. і жовтні 2011 р. "Громадянська платформа" вдало виступила і, отримавши близько 40% голосів у сейм, спільно з селянською партією "Самооборона" утворила нову правоцентристську коаліцію. Її лідер очолив уряд.

Партія "Право і справедливість", незважаючи на популістські гасла, не змогла сформувати парламентську більшість і стала великою опозиційною силою. Один з керівників цієї партії (2005-2010 рр..) був президентом Республіки Польща. Для партійної ідеології характерна консервативна і патріотична риторика. Наприклад, вимоги-гасла про поліпшення становища селян та сімей, про боротьбу з корупцією і навіть "про зміцнення польської гордості". Однак коли ця партія була при владі (липень 2006 року - жовтень 2007 року), свої обіцянки вона не виконала. Нині "Право і справедливість" - велика і впливова опозиційна організація. Ряд лідерів підтримують свою близькість до католицької церкви. З правоцентристськими партіями активно співпрацюють польські профспілки.

Ліві сили висувають і пропагують традиційні соціал-демократичні цінності. Їх виборче об'єднання на базі Союзу демократичних лівих сил у жовтні 2011 р. невдало виступив під час парламентських виборів і отримало значно менше мандатів, ніж очікувалося.

Певним впливом користується консервативна організація, яка відстоює патріархальні норми і принципи (зокрема, акцент на польську самобутність, повна заборона абортів), Ліга польських сімей. Її опора - сільське населення, жителі невеликих міст. З багатьох актуальних соціально-економічних питань вона підтримує партію "Право і справедливість" у 2006 - 2007 рр. входила в правоцентристську партійну коаліцію того часу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Партійна система і основні політичні партії
Партійна система і основні політичні партії Франції
Партійна система і основні політичні партії Італії
Партійна система і основні політичні партії Німеччини
Партійна система і основні політичні партії Великобританії
ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ ТА ПАРТІЙНІ СИСТЕМИ
Партійні системи та їх види
Політичні партії
Політичні партії
Типологія політичних партій
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси