Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Історичне членування (періодизація) художнього процесу

Художній процес як всякий рух, що протікає в часі і просторі, слід розуміти як діалектику переривчастої та безперервної. Це передбачає періодизацію художнього процесу, його наукове членування. Періодизація розвитку художньої культури - найважливіша проблема естетики, теорії та історії літератури і мистецтва. Необхідна ієрархія членування історичного художнього процесу на дрібні й великі етапи. Історичне членування можливо таке.

Художній період (наприклад, предмодернизм, або модернізм, неомодернізм, постмодернізм) - об'єднання групи естетично і концептуально близьких один одному напрямків, яке містить інваріантну художню ідею, значущу для всіх художніх напрямків, що належать до даного історичного часу. Художній період окреслює історичний час панування в літературному розвитку певного типу героя (регульованої у напрямках даного періоду), певного типу автора та певного типу участі автора у створенні художнього тексту.

Художня епоха - поняття, що виникло в раннеромантической естетиці, усвідомила мистецтво як процес історичного розвитку. У запропонованій класифікації цьому терміну надається таке значення: художня епоха - група художніх періодів, об'єднаних загальною інваріантної художньою парадигмою, що інтегрує в собі низку мистецьких концепцій та ідей.

Художня стадія - одиниця глобально членування історичного художнього процесу. В основі стадиального членування - глобальні проблеми естетичного ставлення до Бога, Всесвіту, Природи, Людини, Суспільства. Світовий художній процес включає в себе чотири стадії:

1) стадія слиянности людини з природою;

2) стадія слиянности людини з Богом;

3) стадія слиянности людини з суспільством і виділення особистості із нього; стадія надій та ілюзій: уповаючи на Бога, роби сам по Природі;

4) стадія слиянности людини з історією; стадія втрачених ілюзій.

В даній роботі автор розглядає четверту стадію розвитку мистецтва.

Ера - найбільша одиниця глобального членування історичного процесу розвитку художньої культури. Гегель поділив художній розвиток людства на три глобальні етапи (ери). Підстава такого членування історії художньої культури, за Гегелем, це взаємодія абсолютного духу (змісту) і його матеріально-чуттєвого втілення (форми). Символічний етап (давнє мистецтво - матеріально-чуттєве начало, форма превалює над духовним, змістовним початком) - древнеиндийское і давньоєгипетське мистецтво; класичний (гармонія змісту і форми) - античність; романтична (превалювання духовного, змістовного початку над формою) - художня культура Середніх віків, Відродження, Нового часу. Мистецтво в його багатстві повністю не вкладається в гегелівську періодизацію, а її логічне завершення - ідея про загибель мистецтва - історично не підтверджено, але історизм бачення мистецтва і глобальність підходу - заслуга Гегеля.

Пропоную інший тип глобального членування і характеристики художнього процесу - його поділ на підставі параметра простір і час. На різних стадіях свого розвитку мистецтво зосереджувало увагу на просторі, часу або на часі-просторі. Ця точка зору дозволяє виділити три ери художнього розвитку.

1. Стародавнє мистецтво мислило переважно простором. Головна його тема - світопорядок: питання космогонії, походження всесвіту, богів, богів-покровителів різних сфер життя і діяльності людини.

2. Починаючи з епохи Відродження мистецтво, для якого характерні зростання особистості й суспільства, процес соціальних перетворень, мінливість всього, мислить переважно часом. Історизм проникає у всі пори художньої творчості.

3. Нове мистецтво, сформоване у XIX і XX ст., починає мислити простором і часом в їх єдності. Не випадково саме в нашу епоху була відкрита вченим-мислителем М. Бахтіним категорія хронотоп (час-простір), яка характеризує новітній тип художнього мислення.

В даній роботі автор розглядає етап художнього мислення, пов'язаний з категорією хронотопу. Застосуємо викладені теоретичні міркування до теоретичного осмисленню художнього процесу розвитку в XX ст. і простежимо політ стріли часу у сфері художньої культури XX ст.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ЄДНІСТЬ ПЕРЕРИВЧАСТОЇ ТА БЕЗПЕРЕРВНОЇ У ХУДОЖНЬОМУ ПРОЦЕСІ
Особливості художнього процесу в XX ст.
Місце у мистецькому процесі
Художня свідомість XX століття
Глобалізація як історичний процес
Художня правда і офіційна брехня
Художня концепція. Філософсько-естетичні та історичні основи
Стадиальные концепції "нової" історичної школи. Ст. Зомбарт і М. Вебер про формування капіталізму
Глобалізаційні процеси
Місце у мистецькому процесі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси