Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Культура і релігія східних слов'ян

Про рівень культури слов'янських союзів племінних князівств відомо вкрай мало. Загальне уявлення дає аналіз архаїчних рис фольклору, що збереглися в мові у вигляді обрядових пісень, похоронних плачів, загадок і казок. Ряд реліктових культурологічних явищ цього далекого часу відображається в дитячих іграх, що розвивають спритність, силу і сміливість. Про своєрідність прикладного мистецтва східних слов'ян свідчать археологічні знахідки, що відносяться до VI-VII ст., серед яких домінують срібні фігурки коней з золотими гривами та копитами (знахідки в районі р. Рось). Образотворче мистецтво і фольклор давніх слов'ян були нерозривно пов'язані з язичництвом. Головними божествами слов'ян були Дажбог (божество Сонця), Рід (божество Всесвіту), Велес (бог худоби), Перун (бог грому), Сварог (бог вогню). На честь цих богів ставилися дерев'яні ідоли, яким приносилися жертви. В міру ускладнення соціальної організації східнослов'янського суспільства відбувалися зміни і в язичницькому пантеоні: головним божеством військово-служилої знаті став Перун, перетворився в бога війни. Замість дерев'яних ідолів з'явилися кам'яні статуї, споруджувалися язичницькі святилища. У період розкладу родових відносин велике значення стало надаватися культових обрядів. Так, поховання князів і знаті перетворювалися в урочистий ритуал: над померлими насипали величезні пагорби - кургани, разом з небіжчиком спалювали одну з його дружин або рабинь, справляли "тризну", тобто поминки, що супроводжувалися військовими змаганнями.

До моменту прийняття християнства на Русі вже існувала своя самобутня культура. Високого рівня досягли ремесла, техніка дерев'яного будівництва. В епоху переходу суспільства до феодально-дружинної державності в усній народній творчості зароджується билинний епос. Його сюжети міцно зберігалися в пам'яті людей і були записані багато століть потому. До IX-X ст. відноситься поява сюжетів таких билин, як "Михайло Потік", "Дунай", "Вольта і Микула". Особливо плідним для створення билинного епосу виявився кінець X ст. - період правління Володимира Святославича. Його князювання стало "епічним часом" для російських билин, а сам Володимир Червоне Сонечко є узагальненим чином правителя Русі. Головними героями билин стали богатирі Ілля Муромець і Добриня Микитич (його прообраз - дядько Володимира Святославича по матері Добриня, який був наставником і радником князя в роки його молодості).

Русь за перших князів

Процес залучення в Давньоруська держава не входили в пего племінних князівств йшов за перших князів Русі, згідно з хазарської традицією взяли вищий у кочовий ієрархії титул хакана (хана ханів), який прирівнювався до імператорського статусу у Візантії і Західній Європі. Так, за правління Олега були підпорядковані сіверяни, радимичі, древляни. Проте сто наступникові князя Ігоря (912-945) довелося знову підкорювати древлян і воювати з тиверцями та уличами. Син князя Ігоря славетний давньоруський полководець Святослав (964-972) підпорядкував союз в'ятичів. Нарешті, київський князь Володимир Святославич (980-1015) знову воював з в'ятичами та радимичами. Влада перших руських князів трималася передусім на військовій силі, а також на договірних зобов'язаннях. Згідно з договорами київські князі мали право на полюддя - регулярний об'їзд підвладних земель з метою збирання данини, а місцеві князі ще повинні були постачати їм військові загони для зовнішніх походів. Образно кажучи, перші російські київські князі створили як би "тілесний вигляд Давньої Русі. Заслуга в наданні цього вигляду духовності належить князю Володимиру Святославича Святого, який став справжнім духовним батьком і засновником могутньої держави Русь.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Східні слов'яни в давнину
Культура східних слов'ян періоду давньоруської держави
Релігії та релігійно-культурні традиції
Східні слов'яни у VI-IX вв
Східні слов'яни у VI-VIII ст.
Перша допомога при непритомності, отруєннях, теплових і сонячних ударах
Перша допомога при нещасних випадках
Економіка Німеччини після Першої світової війни
ПОСТАНОВИ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Перша допомога при обмороженнях
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси