Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Військова реформа

В цілях зміцнення збройних сил у 1550 р. урядом Івана IV почали здійснюватися військові реформи. Так, було впорядковано місництво (порядок заміщення посад у війську в залежності від знатності) на час походів. У Московському повіті указом від 1 жовтня 1550 р. була "испомещена" "обрана тисяча" - 1078 провінційних дворян, "лутчих слуг", які повинні були скласти ядро дворянського ополчення, опору самодержавної влади (цей проект, мабуть, так і не був до кінця реалізований). Був визначений єдиний порядок проходження військової служби: "по батьківщині" (за походженням) і "по приладу" (набору). Службу "по батьківщині" проходили дворяни і діти боярські (дрібні феодали на службі князів і бояр). Вона регулювалася виданим у 1556 р. Укладенням про службу, переходила у спадок і починалася з 15 років. До цього віку дворянин вважався недоростком. Ця категорія служивих людей формально забезпечувалася окладом від 150 до 450 десятин землі в трьох полях і від 4 до 7 рублів у рік. Фактично ж у держави не було ні таких грошей, ні такої кількості вільних земель. З кожних 150 десятин землі бояри і дворяни повинні були виставити одного воїна "кінно і оружно", у разі недодачи накладався штраф.

У 1550 р. з числа службових людей "по приладу" було сформовано стрілецьке військо, що мало як вогнепальну (пищали), так і холодне (бердыши та шаблі) зброю. Спочатку в стрільці було набрано 3 тис. чоловік, які були зведені у шість "наказів" (полків). Вони склали особисту охорону царя. До кінця XVI ст. в постійному стрілецькому війську налічувалося до 25 тис. чоловік, воно було потужною бойовою силою російської армії. До "приладовим людям" належали також козаки, гармаші, коміри, казенні ковалі та ін Несучи службу в містах і на кордонах, "приладові люди селилися окремими слободами, одержуючи за службу колективні земельні "дачі", а також, дуже рідко, хлібне і грошове жалування. У військову службу наймалися і іноземці, кількість яких у російській армії до кінця XVI ст. становило близько 2,5 тис. осіб.

Реформа державного управління

Уряд Обраної ради приділяв велику увагу зміцненню царського держапарату. В 1550-і рр .. вдосконалюється приказна система. Число наказів - центральних державних установ - у зв'язку з ускладненням функцій управління постійно зростає (до кінця XVI ст. їх налічувалося вже до 30). Поряд з установами загальнодержавної компетенції з'являються і накази, "що відають справами окремих територій (наприклад, наказ Казанського палацу з управління приєднаним Казанським ханством). Ріс і бюрократичний апарат. На чолі наказу стояв боярин або дяк, якому підпорядковувалися подьячие та інші дрібні канцелярські службовці. У 1552 р. була створена Дворова зошит - список членів Государева двору (близько 4 тис. осіб), з числа яких призначалися вищі посадові особи держави: воєначальники, міські воєводи, дипломати та ін.

Реформи середини XVI ст. значно зміцнило центральну владу і державне управління, що дозволило Івану IV перейти до вирішення завдань зовнішньої політики.

Церковна реформа

Царська влада, яка зацікавлена в підтримці духовенства, не могла залишитися в стороні від церковних перетворень. З ініціативи царя і митрополита в січні - травні 1551 р. зібрався Собор Руської православної церкви, що отримав назву Стоглавого - за кількістю голів у збірнику, в який були зведені його рішення. Собор закріпив уніфікацію загальноросійського пантеону святих, єдиного культу і обрядів, були встановлені загальні правила (канони) для церковного живопису. Собор заявив про високому моральному значенні церкви пастирському служінні священиків, виступив проти розпусти, пияцтва та бродяжництва ченців. На церкву покладалося пристрій шкіл для мирян.

Ще за Івана III і Василя III гостро стояло питання про церковне землеволодіння. Ряд священнослужителів, духовним предтечею яких був Ніл Сорський, виступали за відмову монастирів від землеволодіння і суворий аскетизм (звідси їх назва - нестяжателі). Проти цього боролася інша група церковних діячів, головою яких був ігумен Йосип Волоцький. Вони вважали, що тільки багата церква може виконувати в державі свою високу місію. До правління Василя III иосифляне (визискувачі) взяли верх.

В ході Стоглавого собору питання про монастирських землях було порушено знову. Було вирішено зберегти землі церков і монастирів, але надалі їх придбання або отримання в дар можна було здійснити тільки після доповіді цареві.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Військова реформа
Військовий комунізм
Правовий режим воєнного стану
Реформи державного управління в історії Росії. Закономірності і особливості модернізації суспільства
Влада і суспільство при Миколі I: новий етап бюрократизації державного управління. Спроби реформ адміністративної системи
Церковна реформа
Церковна реформа
Церковний розкол
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси