Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мистецтво Греції

Гомерівська Греція

Приблизно з кінця XI ст. до н. е. всі Середземномор'ї було заселене племенами Давньої Еллади. Дорійці зайняли весь Пелопоннеський півострів, острів Крит та інші острови. Ахейці були витіснені на острови Егейського моря, в Малу Азію і на острів Кіпр, в Середню Грецію, Аттику, де вже жили ионийцы, які селилися також на Кикладах, на західному березі Малої Азії. У VIII ст. до н. е. греки колонізували південь Італії, Сицилії, заснували міста Куми і Неаполь, а коринтяни - місто Сіракузи на Сицилії, і все це називалося Велика Греція. Таким чином, разом з Малою Азією і Північним Причорномор'ям під впливом грецького мистецтва були величезні території.

Період історії еллінів XI-VIII ст. до н. е. називається гомерівським, оскільки ми знаємо про нього в основному з двох поем, написаних у кінці IX - початку VIII ст. до н. е. і приписуваних одному великому поетові, що жив у якомусь з цих століть, - Гомеру. Саме в цей період поступового переходу від родового ладу до раннього рабовласницького класовому суспільству і складаються грецька міфологія і епос. Греки були язичниками. Вони поклонялися багатьом богам, на чолі яких стояв Зевс, і наділяли рисами, властивими людській натурі. Вже в грецькій релігії було закладено те, що так характерно для мистецтва греків: заходом бачити людини, його досконалість, красу. У міфах греки висловили своє уявлення про світобудову, міфи вони вклали своє поетичне, образне сприйняття світу. Міфологія не тільки мала грецьке мистецтво, воно виросло на її ґрунті.

На жаль, від гомерівського періоду майже не збереглося пам'яток зодчества або монументальної скульптури, однак ми маємо уявлення про гончарному ремеслі, близькому мікенської кераміці. Найбільш ранні глиняні судини були прикрашені геометричним візерунком з горизонтальних смуг коричневого лаку, ймовірно, мали символічне значення (X-VII ст. до н. е.), пізніше з'явилися фігури звірів і птахів.

Амфора. Афіни, Національний археологічний музей

Судини різноманітні за формою: амфори - для зберігання вина і масла, кратери - для змішування вина з водою, піксиди з кришками у вигляді фігурок тварин або птахів - для пахощів, глечики з фігурним віночком - ойнохои (энохои) - для розливання вина під час трапези і т. д. З кінця IX - початку VIII ст. до н. е. на вазах з'являється зображення людських фігурок: зображення гранично площинне, умовне, з головами й ногами в профіль, а верхньою частиною торса - у фас, як у єгипетському мистецтві. Про монументальній скульптурі ми знаємо тільки по описах древніх: це так звані ксоаны - статуї з дерева і каменю. Час скоєних створінь пластики ще попереду.

Грецька архаїка

Період VII-VI ст. до н. е .. - час складання і зміцнення античних рабовласницьких міст-держав, грецьких полісів - називається архаїчним (від грец. archaios - стародавній). Посилено будуються і зміцнюються міста, прокладаються дороги, мости, водопроводи. Складається загальногрецьких ринок, монета карбується. В цей час вже чітко простежується соціальна нерівність і боротьба демосу з аристократами, эвиатридами. Греки швидко розселяються в басейні Середземномор'я. З Сицилії, Єгипту, з Апеннінського півострова, з Північного Причорномор'я вони ввозять рабів і хліб, вивозять ж у провінції в основному твори художнього ремесла, кераміки.

Період архаїки - час виникнення грецької писемності (на основі фінікійської), медицини, астрономії, історії, географії, математики, натурфілософії, ліричної поезії, театру і, звичайно, образотворчих мистецтв. Греки, вміло використовуючи досягнення попередніх культур Вавилона, Єгипту, створили своє власне мистецтво, мала величезний вплив на всі наступні етапи європейської культури. Зодчі цього періоду вже не користувалися деревом і цеглою на кам'яній основі, як раніше, а каменем. На головній площі міста, де відбувалися збори і релігійні свята, височів храм, присвячений зазвичай божества - покровителя міста.

В період архаїки поступово була створена продумана і ясна система архітектурних форм, яка стала основою для всього подальшого розвитку грецького зодчества. Грецький храм, сховище скарбниці і художніх скарбів, місце поклоніння головному богу або богам, був центром всього суспільного життя громадян грецького поліса. Як правило, він не пригнічував людину своїми розмірами. Розміщення храму в центрі акрополя або на міській площі вже визначало його роль у суспільному житті. Найпростіший тип архаїчного храму - храм в антах, що складається з одного невеликого приміщення - наоса, відкритого на схід. Між виступами бічних стін - антами - на фасаді були поміщені дві колони. Простиль (від грец. pro - попереду і stylos - колона) - більш складний тип храму, на його фасаді вже не дві, а чотири колони. Амфіпростиль (від грец. amphi - з обох сторін) мав колонаду як переднього, так і заднього фасаду, де був вхід до скарбниці. Але основним типом храму з'явився периптер - храм прямокутної форми, оточений з усіх боків колонадою. Периптер склався у другій половині VII ст. до н. е., і подальша еволюція храмової архітектури йшла по лінії вдосконалення його конструкції і пропорцій.

В основі грецького зодчества вже в архаїчний період лежала певна система співвідношення, рівноваги несомих і несучих частин - ордер (від лат. ordo - ряд, порядок). Перші ордери називалися доричним і іонічним (за місцями їх виникнення), потім з'явився коринфський ордер, близький до іонічному.

Класичні види ордера:

а, б - доричний, іонічний; р - коринфський

Ордер був загальною системою правил, ніяк не виключає індивідуальності творчого рішення в питаннях співвідношення храму з ландшафтом, з іншими спорудами.

Кам'яну основу доричного храму-периптера - зазвичай триступеневе, зване стереобатом, з його верхньою сходинкою - стилобатом - служило як би постаментом храму. У наос, з якого, власне, і полягав храм, вів вхід зі сторони головного фасаду (у деяких храмах був ще опистодом - приміщення позаду наоса з виходом у бік заднього фасаду). Наос висвітлювався або через двері, або через світлові люки в стелі. Доричні колони архаїчного періоду не мали бази та створювали враження приземкуватих і потужних. Стовбур їх прорізали жолобки - канелюри, на висоті однієї третини стовбур потовщувався (це потовщення носить назву энтазиса). Капітель колони складалася з ехіна - круглої кам'яної подушки і абака (абаки) - квадратної плити, на яку спиралося перекриття - так званий антаблемент. У свою чергу, антаблемент складався з архітрава - балки, що лежить безпосередньо на колонах, фриза і карниза. У доричному ордері архітрав гладкий, фриз ділиться на прямокутні плити - метопи та тригліфи, що мають на площині три вертикальних жолобка. Антаблемент завершувався карнизом. Двосхилий дах, покритий черепицею або мармуровими плитками, на передньому і задньому фасадах утворювала трикутники - так звані фронтони. Метопи і фронтони заповнювалися скульптурою. Скульптурними прикрасами (акротеріями) завершувалися кути даху і її щипець (який у російській архітектурі називається коником). Класичним прикладом доричного ордера може слугувати храм Посейдона в Пестумі (Італія, VI ст. до н. е.).

Тяганина іонічного ордера, що склався до кінця VII ст. до н. е., мала ехін з двох витончених завитків - волют. Архітрав іонічного ордера розділений по горизонталі на три смуги, чого здається більш легким, ніж гладкий доричний. Фриз йде по антаблементу суцільною стрічкою; його характер більш легкий, витончений, "жіночний". Фриз був часто розфарбований, деталі золотились. У іонічної колони ентазис менш помітний, ніж у доричної, або зовсім відсутній. Карниз багато декорований.

Храм Посейдона. Paestum

Вже в епоху класики склався коринфський ордер, колони якого більш стрункі, ніж іонічні, і завершуються пишною капітеллю, складеною із стилізованих листків аканфа. Винахід коринфской капітелі приписують золотих справ майстрові Каллимаху (кінець V ст. до н. е..), який зробив її спочатку з металу. Приклад коринфського ордера - храм Аполлона в Бассах (близько 430 до н. е..). Але слід зазначити, що греки вживали коринфський ордер рідше, ніж доричний і іонічний.

Грецькі храми архаїчного періоду подкрашивались: тимпани фронтонів (тобто їх внутрішнє поле) і тригліфи - зазвичай синім, метопи - червоним. Розфарбовувалась і скульптура. Фарба підкреслювала архітектоніку споруди, посилювала святковість образу. Білий з кольоровими деталями храм, для якого грецькі зодчі завжди вміли знайти вдале розташування на пагорбі, на узвишші, легко "читався" силуетом на тлі неба.

Доричний ордер з'явився вираженням найбільш передових художніх ідей свого часу, і суворий тип периптера продовжував розвиватися і удосконалюватися в епоху класики як провідний тип храму.

Курос. Афіни, Національний археологічний музей

Складним шляхом йшов розвиток архаїчної скульптури. Можна сказати, що грецька скульптура народилася на стадіонах, у гімназіях, на олімпіадах. Переможці олімпійських ігор всенародно прославлялися, в їх честь споруджувалися статуї. Оскільки на змаганнях юнаки виступали оголеними, то скульптура з перших кроків почала вирішувати проблеми пластики оголеного юнацького тіла. Так з'явилися в період грецької архаїки скульптурні зображення юнаків - куросы, які довго називали архаїчними аполлонами. Часом такі статуї сягали кількох метрів висоти. Монументальна фігура, моделирована узагальнено, у її нерасчлененности виразно підкреслюється зв'язок із блоком. Руки притиснуті до тулуба, одна нога виставлена вперед. Підкреслено атлетичну додавання: широкі плечі, вузькі стегна. Кути губ трохи підняті, що дозволило дослідникам ввести термін "архаїчна посмішка"; очі широко відкриті. Чітка фронтальность, підкреслені площини фасадів і профілю, статика пози, розробка волосся нагадують давньоєгипетські статуї, але посмішка, спрямований удалину погляд створюють враження життєрадісності, відкритість людини перед світом, щастя пізнання, що становить глибоку гуманістичну ідею грецького мистецтва.

Куросы присвячувалися богам, ставилися в храмах і святилищах, зображення атлетів споруджувалися на площах міст. Рельєфні зображення виконувалися на надгробних плитах - стелах. Матеріалом слугували камінь, дерево, мармур, теракоту, а з другої половини VI ст. до н. е. - бронза. Камінь і глину розфарбовували. Розмальовка була умовною: борода могла бути синьої або зеленої, очі - червоними, але це лише посилювало загальну декоративність.

Якщо в скульптурному зображенні чоловічої фігури вирішувалася проблема оголеного тіла, то в зображенні жіночої фігури - проблема задрапированного. Такі фігури називалися корами (від грец. kore - діва). Найчастіше їх знаходять поблизу Афін, так як зазвичай кори зображували жриць богині Афіни. Вже в ранніх архаїчних корах видно, як скульптор прагнув під їх одягом - хитонами і пеплосом - можливо точніше промоделювати тіло. Очі подовжені, широко розкриті, "архаїчна посмішка" ледь позначена.

Як правило, кори розфарбовувалися: при рожево-червоних волосся, брови і вії могли бути чорними, одяг яскрава, дуже ошатна. Особи курсів і кор не индивидуализировались, моделювалися узагальнено. У чоловічих фігурах підкреслено статикою пози стриманість, мужність, сила. Стриманість, благородство при підкресленій жіночності, ніжності ми спостерігаємо в образах кор. Все це виражало моральний ідеал греків в період архаїки, а в мистецтві тієї епохи естетичний та етичний ідеали зливалися.

Про монументальний живопис архаїчного періоду нічого не відомо. Очевидно, вона існувала, але не збереглася до нашого часу. Зате ми можемо судити про вазописи VII-VI ст. до н. е. ДО VII ст. до н. е. живопис заповнює поверхню судини, як килимом. Подібний стиль зазвичай називається ориентализирующим, оскільки багато чого, особливо в орнаменті, греки сприйняли від мистецтва Сходу: пальмети, квіти лотоса, багато мотиви тваринного світу. Все це перероблено живою фантазією греків і збагачене їх власною міфологією. Візерунок, підкреслений контуром, наносився темно-коричневим лаком по світлій глині, деталі процарапывались, виділялися білої і пурпурової фарбами.

Наприкінці VII ст. до н. е. килимовий стиль у вазописи поступається місце чернофигурному: чорним лаком стали наносити візерунок на трохи підфарбовану охрою глину судини, фігури розташовувалися вже не "килимом", горизонтальними смугами, а вільно розміщувалися на поверхні стінок. Крім мотивів рослинного і тваринного світу в кераміці Афін, особливо в VI ст. до н. е. з'являється безліч сцен битв, бенкетів, полювання, епізодів з гомерівських поем. Майстри гончарного мистецтва з цього часу стали підписувати свої судини. "Эксекий зробив" - написано на знаменитому килике, днище якого прикрашає зображення човна Діоніса, який перетворив у дельфінів захопили його в полон піратів. Можливо, гончар і живописець іноді поєднувалися в одній особі.

З останньої третини VI ст. до н. е. чернофигурную вазопись змінила краснофигурная: фігури природного кольору глини виступали на тлі, суцільно вкритий лаком. Традиційно міфологічні сцени все частіше змінюються більш мальовничими, "живими", динамічними жанровими сценами (майстра Евфимид, Бриг, Евфроний). Знаменита "Ваза з ластівкою" Евфрония кінця VI ст. до н. е. зберігається в Ермітажі (див. кольорову вклейку).

Створивши тип храму-периптера, вирішивши проблеми пластики оголеної чоловічої і задрапірованому жіночої фігури, розробивши багатофігурні композиції у вазописи, все більше тяжіють до зображення реального світу, мистецтво архаїки заклало основи всієї художньої системи наступного періоду - грецької класики.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво гомерівської Греції (XI-VIII ст. до н. е..)
Стародавня Греція і Рим. Зародження Європейської цивілізації (II тис. до н. е. - сер. I тис. н. е.)
Мистецтво гомерівської Греції (XI-VIII ст. до н. е..)
Стародавня Греція і Рим. Зародження Європейської цивілізації (II тис. до н. е. - сер. I тис. н. е.)
Театр і драматургія Давньої Греції
Мистецтво архаїки
Грецька класика
Грецька класика
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси