Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Реклама і зв'язки з громадськістю
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 1. Реклама в системі масових комунікацій

Історія реклами в Росії і світі

Еволюційні етапи розвитку реклами в світі

Слово "реклама" походить від латинських дієслів reclamo (викрикувати) і reclamare (відгукуватися, вимагати). Являє собою цілеспрямований інформативний вплив неособистого характеру на споживача для просування товарів на ринку збуту. Поняття реклами різні. Визначення слова "рекламоведение" були такими ж численними, наскільки численні самі автори цих тлумачень. Наприклад, американська асоціація маркетингу пропонує таке визначення: "Реклама - це будь-яка форма неособистого представлення і просування ідей, товарів або послуг, оплачувана точно встановленим замовником".

Протягом всієї історії завдання реклами - інформувати та переконувати - анітрохи не змінилася. Реклама в тому вигляді, в якому ми знайомі з нею сьогодні, являє собою сучасне, минуле еволюцію явище, але вона сягає корінням на століття в минуле.

Джерело образотворчої реклами тісно і цілком логічно пов'язаний з найдавнішими орнаментами, малюнками, скульптурами (розвинені зразки епохи палеоліту). Культ татуювань є, в свою чергу, репрезентацією певних особистісних якостей: племінна приналежність, соціальний ранг, мужність, риси характеру, заслуги. З певною часткою умовності можна говорити про проторекламе як про згустку прагматичною і наочної інформації, адресованої кожного учасника спілкування. До проторекламе можна віднести і різні жезли начальників.

Мабуть, найбільш значущою подією, що ввійшли в історію сучасної реклами, стало винахід Іоганном Гутенбергом у 1440 р. знімного шрифту. Його винахід дав життя новому носія реклами і першим формами реклами масового призначення, в число яких входили друковані афіші, листівки та газетні оголошення.

У першому газетному оголошенні, що з'явився на останній сторінці лондонської газети у 1650 р., пропонувалося винагороду за повернення 12 украдених коней. Пізніше з'явилася реклама кави, чаю, шоколаду, нерухомості, ліків, а також "оголошення особистого характеру". Реклама призначалася обмеженому колу людей, що були відвідувачами кафе, в яких були газети.

Іншим найбільшим технічним проривом стало винахід на початку XIX ст. фотографії. До цього моменту товари на друкованій рекламі могли бути лише проілюстровані малюнками. З фотографією в рекламу прийшло правдоподібність і цілий новий світ художньої творчості, оскільки вона дозволяла показати товари, людей і місця не очима художника, а такими, які вони є насправді.

На початку XIX ст. у США почалася промислова революція. Вперше виробники змогли організувати масове виробництво, забезпечивши однакову якість продукції. Однак щоб організувати масове виробництво, їм було необхідно масове споживання, при якому покупцями повинно було стати величезне число людей. Торгівля в місцевих масштабах була вже недостатня. Виробники швидко усвідомили величезну цінність реклами як засобу, що стимулює збут на привабливих прикордонних ринках Заходу, а також зростаючих промислових ринках Сходу.

У липні 1844 р. в журналі "Сазерн Мессенжери", редактором якого деякий час був Едгар Аллан По, з'явилася перша журнальна реклама. Журнали виявилися першими носіями, якими виробники скористалися для виходу на масовий ринок і стимулювання масового споживання. Завдяки журнальної продукції була організована загальнонаціональна реклама і тим самим збут продукції по всій країні.

Винахід таких важливих засобів комунікації, як телеграф, телефон і друкарський станок, а також фонограф і кіно, надав людям незмірно більші можливості в галузі зв'язку, ніж коли-небудь раніше. Одним словом, в країні спостерігалося зростання, а з ним розвивалася і розширювалася рухома рекламою загальнонаціональна система збуту.

Так, 2 листопада 1920 р. у місті Піттсбург, штат Пенсільванія, з'явилося нове потужне засіб реклами - радіомовлення, яке швидко перетворилося на основний засіб комунікації. Новини по країні і світу могли тепер передаватися безпосередньо з місця подій, сім'ям став доступний весь спектр розваг: музика, театр, спорт. Загальнонаціональні рекламодавці раптово отримали можливість звернутися до найширшої, захопленої популярними програмами аудиторії. Власне перші радіошоу фінансувалися саме рекламодавцями.

Але найвизначніша подія в галузі розвитку засобів комунікації сталося, коли 1941 року в ефір вийшла перша телепередача. Після закінчення Другої світової війни використання телевізійної реклами розширювалося прискореними темпами.

У 1955 р. з'явилося кольорове телебачення. Телебачення вийшло на друге (після газет) місце серед засобів інформації по рекламному обігу.

У середині 1980-х рр. на американців обрушилася лавина реклами, особливо туалетного приладдя і косметики. У той же період найбільші індустріальні об'єднання країни направляли мільйони доларів па корпоративну рекламу, всіляко підкреслюючи той факт, що вони усвідомили свою цивільну відповідальність у справі ліквідації негативних наслідків власної промислової діяльності і організації інших заходів щодо захисту навколишнього середовища.

Початок XX ст. характеризується відходом від бездоказовою і нічим не підкріпленої "багатообіцяючої" реклами. Законодавство торкнулося регулювання у сфері патентованих лікарських засобів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Організація і компетенція Міністерства зв'язку і масових комунікацій РФ, підвідомчих йому федеральної служби і федеральних агентств
МАСОВА КОМУНІКАЦІЯ
Реклама в системі маркетингових комунікацій
Історія реклами у Росії
Основні види реклами та рекламних засобів
Специфіка розвитку реклами в Росії
Історичні етапи розвитку реклами
Специфіка розвитку реклами в Росії
ЕВОЛЮЦІЙНІ КОНЦЕПЦІЇ РОСІЙСЬКИХ ЕКОНОМІСТІВ-АГРАРНИКІВ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси