Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Банкострахування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Типи фінансових об'єднань

Як показує світовий досвід, фінансові супермаркети створюються, як правило, на базі банку. Це пояснюється тим, що ряд банківських продуктів може бути наданий в банку, наприклад, відкриття рахунків, проведення платежів без використання банківських карт, розміщення депозитів. Тим не менш, на підставі зарубіжного і російського досвіду можна виділити чотири основних типи фінансових об'єднань.

Перший тип - групи без великого банку. До цієї категорії віднесені фінансові об'єднання, в яких відсутня велика кредитна організація. Так, страхова компанія, недержавний пенсійний фонд, що працюють з РАО "ЄЕС", обходяться без послуг "свого" банку Благополуччя перерахованих об'єднань багато в чому визначається успішністю страхового бізнесу, або прибутковістю керуючої компанії.

Другий тип - домінуючий банк (або банки) і грають підпорядковану роль небанківські фінансові інститути. У цю групу входять об'єднання, в рамках яких, створені при великому банку небанківські фінансові інститути вкрай малі (зазвичай на них припадають десяті частки відсотка активів банку), що не дозволяє розглядати їх як повноцінних учасників фінансового ринку Основною метою таких інститутів є задоволення специфічних потреб клієнтів банку, хоча і не виключається їх вихід на відкритий ринок у найближчому майбутньому. У таких умовах ризики можливих втрат банку від неефективної діяльності небанківських організацій, що входять до складу групи, мінімальні. Найбільш характерним прикладом такого роду є група ВТБ, МДМ, "Глобекс", "Траст".

Третій тип - великий банк і динамічні небанківські фінансові інститути. До цієї групи належать об'єднання, в яких банківські організації відіграють провідну роль (концентрують понад 80 % активів), але поряд з ними на ринку активно працюють і інші фінансові інститути, які невеликі порівняно з материнським банком, але значимі на своєму ринку. Принциповою відмінністю таких об'єднань від об'єднань, що входять в попередню групу, є сприйняття ринком небанківських інститутів як самостійних гравців, але масштаби останніх поки що занадто малі, щоб виділятися на тлі банківського блоку даного об'єднання. Серед найбільших об'єднань, що відповідають зазначеним критеріям, слід виділити фінансові організації, контрольовані групою "Альфа" (Альфа-банк), фінансові структури холдингу "Інтеррос" (Росбанк), компанії, пов'язані з нафтовою компанією "Татнафта" (банк "Зеніт") та ін. Як і для попередньої групи, основний ризик тут визначається банківською діяльністю: інші фінансові інститути, навіть у випадку банкрутства, не зроблять впливу на стабільність головного банку

Четвертий тип - збалансовані групи. Поряд з об'єднаннями з абсолютним домінуванням банківського бізнесу існують і групи, в яких значну роль відіграють небанківські фінансові інститути; в деяких групах частки банків за активами і капіталом виявляються приблизно рівними відповідним часткам небанківських організацій. Подібна ситуація отримує широке розповсюдження в системі фінансового посередництва в Росії. Об'єднання, що входять в дану групу, найбільшою мірою реалізують принцип "фінансового супермаркету".

Концепція "фінансових супермаркетів" стає в Росії не тільки популярною і широко проголошується, але і отримує практичну реалізацію. Російські тенденції формування фінансових супермаркетів відповідають світовому досвіду: створення фінансових супермаркетів спочатку йде по дорозі симбіозу двох суб'єктів - банку і страхової компанії і тільки потім в цю структуру включаються інші посередники. У Росії процес зближення банків і страхових компаній поступово нарощує обороти, так як стратегічна співпраця банків і страхових компаній, включаючи створення банкостраховых груп, сприяє вирішенню проблеми капіталізації, розвитку мереж і технологій збуту страхових і банківських продуктів, а також розширення пропонованих клієнтам послуг. Значимість подібних об'єднань підтверджується тим, що найважливішим обмеженням правоздатності кредитних організацій є встановлений у ч. 6 ст. 5 Федерального закону від 02.12.1990 № 395-1 "Про банки і банківську діяльність" заборона на заняття виробничої, торгової і страхової діяльністю.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Передумови появи фінансових об'єднань
СТАНДАРТИ, ПОВ'ЯЗАНІ З ОБ'ЄДНАННЯМ БІЗНЕСУ І УЧАСТІ В СПІЛЬНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ
Об'єднання суб'єктів страхової справи
ОБ'ЄДНАННЯ РОСІЙСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ НАВКОЛО МОСКВИ
ОБ'ЄДНАННЯ РОСІЙСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ НАВКОЛО МОСКВИ
Права екологічних об'єднань
Об'єднання бізнесу з утворенням юридичної особи
Об'єднання бізнесу без утворення юридичної особи
Політичні партії та громадські об'єднання
Тенденції до уніфікації та об'єднанню цивільного права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси