Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Адміністративна відповідальність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Іноземні фізичні та юридичні особи

Іноземні фізичні і юридичні особи, а також особи без громадянства, які вчинили на території РФ про адміністративні правопорушення, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах (ст. 2.6 КоАП).

При тлумаченні понять "іноземний громадянин", "особа без громадянства" слід враховувати їх різне визначення в російському законодавстві. Згідно п. 1 ст. 2 Федерального закону від 25 липня 2002 року № 115-ФЗ "ПРО правове становище іноземних громадян у Російській Федерації" під іноземним громадянином розуміється фізична особа, яка не є громадянином РФ і має докази наявності громадянства (підданства) іноземної держави; під особою без громадянства мається на увазі фізична особа, що не є російським громадянином і не має доказів наявності громадянства (підданства) іноземної держави.

Іноземні фізичні і юридичні особи, що скоїли адміністративні правопорушення на континентальному шельфі, у виключній економічній зоні Російської Федерації, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах (ч. 2 ст. 2.6 КоАП).

За змістом ст. 2.6 КоАП до іноземним фізичним особам відносяться також особи з подвійним або множинним громадянством, а також піддані в монархіях.

У відповідності з Віденською конвенцією про дипломатичні зносини (1961), в якій бере участь і Російська Федерація, надання дипломатичного імунітету означає надання особистої недоторканності членам дипломатичного персоналу та їхнім сім'ям, в тому числі і імунітету від адміністративної юрисдикції.

Адміністративній відповідальності на загальних підставах з російськими громадянами підлягають тільки ті іноземні фізичні особи, які не користуються імунітетом від адміністративної юрисдикції Російської Федерації.

Згідно ч. 3 ст. 2.6 КоАП питання про адміністративну відповідальність іноземного громадянина, що користується імунітетом від адміністративної юрисдикції Російської Федерації відповідно до федеральними законами і міжнародними договорами Російської Федерації і вчинила на її території адміністративне правопорушення, дозволяється відповідно до норм міжнародного права.

Імунітет від адміністративної юрисдикції передбачено Конституцією РФ і федеральними законами для зазначених в них фізичних осіб, зокрема ст. 91 і ч. 1 ст. 98 Конституції РФ передбачена недоторканність відповідно Президента РФ, членів Ради Федерації і депутатів Державної Думи. Члени Ради Федерації і депутати Державної Думи не можуть бути затримані, заарештовані, піддані обшуку, окрім випадків затримання на місці злочину, а також не можуть бути піддані особистому огляду. Таким чином, недоторканність даних осіб передбачається, зокрема, імунітетом у сферах кримінальної та адміністративної юрисдикції. Під особливими умовами застосування заходів забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення і притягнення до адміністративної відповідальності посадових осіб, які виконують державні функції, мається на увазі наявність у посадових осіб, зазначених у ч. 2 ст. 1.4 Кпап, імунітету від адміністративної юрисдикції.

Особи, що володіють імунітетом, звільняються від застосування до них заходів адміністративного примусу лише на час здійснення переданих ним повноважень, однак вони можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності і до закінчення терміну повноважень при позбавлення їх недоторканості (ч. 2 ст. 98 Конституції РФ).

Імунітет діє тільки у відношенні посадових осіб, визначених Конституцією РФ і федеральними законами; конституціями суб'єктів РФ передбачена недоторканність президентів у тих республіках (державах) у складі Росії, де створена ця посада, або інших вищих посадових осіб, а також недоторканність депутатів законодавчих (представницьких) органів.

Адміністративній відповідальності на загальних підставах підлягають також і іноземні юридичні особи, причому згідно ч. 3 ст. 2.6 КоАП імунітет від адміністративної юрисдикції Російської Федерації поширюється тільки на іноземних фізичних осіб.

Організації

Юрисдикційний статус юридичних осіб (організацій) обумовлений істотою їх прав і обов'язків у взаємовідносинах з правоохоронними органами та їх посадовими особами.

Права і обов'язки організацій у провадженні у справі про адміністративне правопорушення залежать від здійснюваних ними юрисдикційних повноважень.

В деліктних юрисдикційних відносинах беруть участь організації, щодо яких порушено справу про адміністративне правопорушення, до них відносяться приватноправові комерційні організації, створені в організаційно-правовій формі, встановленої ЦК, а також приватноправові некомерційні організації - громадські об'єднання, саморегулівні організації та інші некомерційні організації, діючі в соціально пріоритетних сферах.

Другою стороною деліктних юрисдикційних відносин є правоохоронні органи, тобто публічні юридичні особи федерального, регіонального та муніципального підпорядкування, до відання яких віднесено правоохоронна діяльність.

Кпап, як правило, встановлює адміністративну відповідальність щодо приватноправових організацій. Адміністративна відповідальність публічних юридичних осіб встановлена лише стосовно окремих правопорушень, стосовно невиконання чи неналежного виконання організацією обов'язків, обумовлених проведенням протипожежного нагляду, ліцензійно-дозвільних обов'язків (наприклад, реєстраційних та облікових обов'язків, пов'язаних з проведенням екологічної експертизи), а також інших публічних обов'язків.

Здійснення прав і обов'язків, пов'язаних з порушенням розглядом справи про адміністративне правопорушення, прав і обов'язків на стадії виконавчого провадження віднесено до відання публічних органів та їх посадових осіб.

Публічні юридичні особи беруть участь в юрисдикційних відносинах як суб'єкт правоохоронної діяльності, будучи домінуючою стороною такого ставлення, вони визначають його сутність і призначення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Діяльність іноземних юридичних осіб
Процедури підтвердження юридичної сили іноземних документів
Правове становище фізичних і юридичних осіб
Де і як купити юридичну літературу р. в Москві
Адміністративні правопорушення, що посягають на вимоги прикордонного режиму та режиму перебування іноземних фізичних осіб на території Російської Федерації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси