Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Довідник адвоката
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Право на обов'язкову частку у спадщині

Для матеріального забезпечення окремих категорій осіб, які потребують особливого захисту в силу віку або стану здоров'я, законодавець обмежив свободу заповіту. Законом встановлено коло осіб, які не можуть бути повністю позбавлені спадщини успадковують частку в майні незалежно від змісту заповіту обов'язкову частку. До них відносяться:

а) неповнолітні або непрацездатні діти спадкодавця;

б) непрацездатний чоловік;

в) непрацездатні батьки (усиновителі);

г) утриманці померлого.

Зазначені особи успадкують незалежно від змісту заповіту не менше половини частки, яка належала б кожному з них при спадкуванні за законом (обов'язкова частка).

При визначенні розміру обов'язкової частки враховується вартість спадкового майна (спадкової маси), включаючи і предмети домашньої обстановки і вжитку.

Норма про право на обов'язкову частку носить імперативний характер, тому її дія не може бути поставлено в залежність від наявності або відсутності згоди інших спадкоємців на виділення цієї частки. Перелік осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, носить вичерпний характер.

Громадяни, які не мають права спадкування не закликаються до спадкування обов'язкової частки, оскільки спадкування обов'язкової частки є спадкуванням за законом. Передбачені законом умови, що дають право на обов'язкову частку, повинні бути в наявності до дня відкриття спадщини.

Право на обов'язкову частку у спадщині задовольняється з решти незавещанной частини спадкового майна, навіть якщо це призведе до зменшення прав інших спадкоємців за законом на цю частину майна, а при недостатності незавещанной частини майна для здійснення права на обов'язкову частку - з тієї частини майна, яка заповідана. В обов'язкову частку зараховується все, що спадкоємець, що має право на таку частку, отримує зі спадщини за яким-небудь підстави, у тому числі вартість встановленого на користь такого спадкоємця заповідального відмови.

Якщо здійснення права на обов'язкову частку у спадщині потягне за собою неможливість передати спадкоємцеві за заповітом майно, яким спадкоємець, що має право на обов'язкову частку, за життя спадкодавця не користувався, а спадкоємець за заповітом користувався для проживання (житловий будинок, квартира, інше житлове приміщення, дача тощо) або використовував в якості основного джерела отримання коштів для існування (знаряддя праці, творча майстерня тощо), суд можете урахуванням майнового стану спадкоємців, які мають право на обов'язкову частку, зменшити розмір обов'язкової частки або відмовити в її присудження.

Відновлення строку для прийняття спадщини

Свідоцтво оправі на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини. При спадкоємстві як за законом, так і за заповітом свідоцтво може бути видано раніше закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини, якщо в нотаріальній конторі є дані про те, що, крім осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, інших спадкоємців немає (ст. 1163 ЦК РФ).

Свідоцтво оправі держави на спадщину видається в будь-якому випадку не раніше шести місяців з дня його відкриття.

За заявою спадкоємця, який пропустив строк, встановлений для прийняття спадщини (ст. 1154 ЦК РФ), суд може відновити цей строк і визнати спадкоємця прийняли спадщину, якщо спадкоємець не знав і не повинен був знати про відкриття спадщини або пропустив цей строк з інших поважних причин та за умови, що спадкоємець, який пропустив строк, встановлений для прийняття спадщини, звернувся до суду протягом шести місяців після того, як причини пропуску цього строку відпали.

За визнання спадкоємця, що прийняв спадщину суд визначає частки всіх спадкоємців у спадковому майні і, при необхідності, визначає заходи щодо захисту прав нового спадкоємця на отримання належної йому частки спадщини (п. 3 ст. 1155 ЦК РФ). Раніше видані свідоцтва про право па спадщину, визнаються судом недійсними м і.

Спадщина може бути прийнято спадкоємцем після закінчення строку, встановленого для її прийняття, без звернення до суду за умови згоди в письмовій формі на це всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину. Згода спадкоємців є підставою анулювання нотаріусом раніше виданого свідоцтва про право на спадщину і є підставою для видачі нового свідоцтва. Якщо на підставі раніше виданого свідоцтва була здійснена державна реєстрація прав на нерухоме майно, постанову нотаріуса про анулювання раніше виданого свідоцтва та нове свідоцтво є підставою внесення відповідних змін у запис про державну реєстрацію.

Зразок

(Найменування суду) Позивач: (прізвище, ім'я, по батькові), який проживає: (поштовий індекс та адресу) Відповідач: (прізвище, ім'я, по батькові), який проживає: (поштовий індекс та адресу)

ПОЗОВНА ЗАЯВА про поновлення строку для прийняття спадщини

"_"_200_г. помер (ступінь спорідненості, прізвище, ім'я,

по батькові), який проживав до смерті за адресою (вказати повну адресу).

Спадкове майно, що залишилося після його (її) смерті, складається з садового будинку (або іншого майна - перерахувати), що знаходиться в (поштовий індекс та адресу) в садівничому товаристві (найменування), та земельної ділянки размером_ кв. м.

Я був позбавлений можливості до цього часу юридично оформити свої спадкові права на вказане майно з наступної причини: (вказати причини: хвороба, тривале відрядження тощо).

Підтвердити обставини, зазначені висці, можуть наступні свідки: (прізвища, імена, по батькові; адреси повністю), яких я прошу викликати в судове засідання.

На підставі викладеного й у відповідності із ст. 1141 -1148 ЦК РФ

прошу:

поновити мені строк для прийняття спадщини: (перерахувати майно).

Додаток:

1. Копія свідоцтва про смерть спадкодавця.

2. Документи, що свідчать про спорідненість.

3. Інші необхідні документи.

4. Копії позовної заяви (за кількістю відповідачів).

5. Банківська квитанція про оплату державного мита. "_"_200_г. Підпис

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Видача свідоцтва про право на спадщину
ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ
Види правоограничения обумовлених обов'язковими роботами
Визнання спадщини відумерлою
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ВИКОНАННЯ ПОКАРАНЬ, ПОВ'ЯЗАНИХ З ОБОВ'ЯЗКОВИМ ЗАЛУЧЕННЯМ ЗАСУДЖЕНОГО ДО ПРАЦІ
ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ
Визнання спадщини відумерлою
Прийняття спадщини та відмова від спадщини
Зупинення, продовження, скорочення та відновлення процесуальних строків
Відновлення строку на оскарження рішення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси