Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Театр

На театральній сцені імпресіоністи створювали сцени-замальовки, в яких домінували мотиви надламаності, безвілля, загибелі, смерті. Провідним амплуа став герой-неврастенік - болючий, безвольний, психічно неврівноважена людина. Акторська техніка створення образу передбачала опору на підсвідомість, занурення в стихію власних переживань і вражень.

Поширення імпресіонізму в географічному і художньому просторі

Батьківщиною і епіцентром імпресіонізму стала Франція, французька живопис. Звідси нове художнє напрям поширився в інші країни.

Працював в Англії американець Джеймс Уістлер (1834-1903) називав свої імпресіоністські полотна "симфонією в білому", "гармонією в зеленому і рожевому", "ноктюрном в сірому і срібному". Вістлер цими асоціативними характеристиками підкреслював близькість музичних звуків до колірної гармонії в живопису. З творів Уістлера популярність здобула картина "Портрет матері".

У Німеччині імпресіонізм проявився у творчості Макса Лібермана (1847-1935), що зображав трудові процеси, наприклад, у картині "Консервщицы", і пейзажі, наприклад "Капустяне поле", а також у творчості Ловиса Коринта (1858-1925), живописця, створював чуттєвих ню, грубуваті картини на міфологічні і релігійні теми, наприклад "Вірсавія", портрети сучасників. У импрессионистическом ключі працював і М. Слефогт.

В Іспанії імпресіонізм проник з творчістю Хоакіна Соролья, в Італії в дусі нового художнього напряму творив Сегантіні, у Бельгії - Т. Ріссельберге.

У Росії найбільш значними імпресіоністами були художник К. А. Коровін (1861 - 1939) - майстер пейзажного живопису ("Зими"), жанрових картин ("балкона"), театральних декорацій, і художник Н.Е. Грабар (1871 - 1960) - автор насичених світлом життєрадісних пейзажів, в яких блакитний сніг відображає колір неба ("Березневий сніг"), портретів ("Н.Д. Зелінський") і натюрмортів. У Росії вплив імпресіонізму відчували художні об'єднання "Світ мистецтва", "Блакитна троянда".

Художня критика і глядачі про імпресіонізм

Творчість імпресіоністів далеко не відразу було сприйнято глядачами і критикою. Позначилася не тільки інерція сприйняття академічного живопису, укорінена в свідомості багатьох глядачів, але і труднощі швидкої перебудови рецептивних установок (навичок художнього сприйняття). Надто незвичайними були картини імпресіоністів для глядачів XIX ст., ще не звикли до швидким модерністським змінах напрямків, до яких привчить художній процес XX ст., і тому твори спочатку не подобалися публіці і викликали її невдоволення.

Над сприйняттям імпресіоністів витав апокаліптичний образ вмираючої європейської цивілізації, що склався в головах європейських інтелектуалів і найповніше виразилися в знаменитій афористичною формулюванні О. Шпенглера, помітно назвав свою книгу "Захід Європи". Так, французький письменник, пізній романтик Барб'є д'оревільї (1808-1889), прославляючи Бодлера як "першого з провидців", писав про поета: "Щоб декадент такого розмаху міг з'явитися... нам потрібно було стати тим, чим ми є нині, розумію: вмираючої расою".

Поява картин імпресіоністів критика зустріла грубими оцінками: "Що за харі! І звідки тільки вони їх виловили?!" (з приводу "Ложі" Ренуара); "Забрудніть білим і чорним три чверті полотна, натріть інше жовтим, натыкайте, де доведеться, червоних і синіх плям і отримаєте "враження" весни, перед яким "присвячені" попадають від захвату" (з приводу пейзажів Моне). Було від чого впасти духом, але з імпресіоністами цього не сталося, тому що світ, який вони так обожнювали і так дивовижно передавали на своїх полотнах, вони носили і в своїх душах. Імпресіоністи пережили в буквальному сенсі голодні часи, їх полотна не купували.

Однак вони не перестали вірити в себе і віддавалися мистецтва цілком, не піддаватися зневірі. З часом публіка все-таки зрозуміла, як вона помилялася. Одним з перших, хто оцінив імпресіоністів і став набувати їх картини, був російський меценат Щукін. Завдяки цьому сьогодні в російських музеях колекція імпресіоністів може змагатися з колекцією імпресіоністів у французьких музеях.

Йдуть роки, і радісне, многокрасочное мистецтво імпресіоністів починає викликати до себе все більше захоплене увагу. І тільки соціально заклопотана критика (зокрема, марксистська та народницька), радевшая за "інтереси народу" і виступала за революційні перетворення існуючого порядку життя, не зрозуміє і принципово не візьме великі художні відкриття і досягнення імпресіоністів.

Але не тільки політизовані діячі культури не брали імпресіоністів. У деяких діячів культури, бачили в імпресіонізмі школу художників, які виявляли інтерес до світловим ефектам і прагнули відобразити швидкоплинні враження, це художній напрям викликало неприйняття і протест. Поет М. Волошин вважав, що імпресіоністів не приваблюють ні деталі точно окреслених явищ, ні глибинні зв'язки, ні узагальнюючі ідеї; вони тікають від ідей до клубящимся на поверхні красивим кольоровим вражень. Волошин в 1904 р. писав: "В импрессионистских пейзажах не відчувається, що художники коли-небудь проходили по зображуваної місцевості. Дійсність доходила до них тільки через очі, але не через дотик. Такі пейзажі можуть писати тільки в'язні з вікна темниці. І вони були в'язнями міста".

Ще більш рішуче і критично розглядав імпресіонізм академік Б. Віппер. Він писав:

По-перше, імпресіонізм був побудований головним чином на негативних передумовах, його програма складалася майже виключно з заперечень - імпресіоністи заперечували зміст, сюжет, предмет, матерію, простір... По-друге, метою імпресіоністів був синтез - згущений екстракт оптичного сприйняття, а їх засобом - аналіз, розкладання фарб на складові елементи, розкладання видимого світу на мозаїку барвистих плям. По-третє, нарешті, нехтуючи об'єктивною дійсністю в ім'я суб'єктивного сприйняття, імпресіоністи тим не менш найсильнішим чином залежали від об'єктивної зовнішньої натури... В результаті цих фатальних помилок і виходило, що чим послідовніше були імпресіоністи в своїх методах, тим вони далі відходили від здійснення своїх основних цілей - неупередженості та динаміки в зображенні видно...

Інші діячі культури, навпаки, вбачали у творах імпресіонізму художнє відкриття. Серед них, наприклад, австрійський живописець Ст. Паален: "В анархії емоційних цінностей в кінці минулого століття люди, які звернулися до мистецтва як до останнього притулку, починають розуміти, що внутрішня природа речей так само велика, як і зовнішня".

Художня критика відзначала високу художню інформативність творів імпресіоністів і стверджувала, що Дега говорить однією лінією більше, ніж говорить ціла книга. Кожне істинно художній твір труднопереводимо на мову критики, імпресіоністичне - особливо. Роден стверджував: щоб розповісти про одного з його творів, був потрібен щонайменше рік. Зауважимо, що навіть у цьому складному випадку "переклад" пластичної мови скульптури на вербальну мову критики можливий.

Російські журнали "Світ мистецтва", "Золоте руно" і "Ваги" пропагували імпресіонізм, поміщаючи репродукції та статті про творчість Борисова-Мусатова, Бакста, Сомова, Врубеля. У цих журналах література і критика існують нарівні з живописом і імпресіоністична живопис поєднувалася з літературою.

В. Еренбург писав: "Оскільки слово "імпресіонізм" пов'язане з поняттям враження, інші догматики намагалися приписати Моне або Ренуару філософський об'єктивізм" (Еренбург В. С. 174). Особливо активним у відстоюванні догматизму був російський критик-марксист Р. В. Плеханов, заперечував значимість імпресіонізму.

Одними з перших імпресіонізм оцінили російські меценати і любителі мистецтва, і вони раніше за інших стали купувати полотна тоді ще мало відомих художників, які в недалекому майбутньому стали знаменитими. Завдяки цим надбанням дореволюційної Росії зібралася чудова колекція французької імпресіоністського живопису. Пізніше деяка частина цієї колекції була продана радянським урядом, щоб отримати золото на індустріалізацію СРСР. А ще пізніше, в сталінські повоєнні роки (1945-1953) в ході так званої "боротьби з низькопоклонством перед буржуазною культурою" з експозиції Музею ім. A. C. Пушкіна і Ермітажу були переміщені в запасники всі полотна імпресіоністів. У послесталинское час імпресіоністів повернули в експозицію російських музеїв. Сьогодні великі колекції імпресіоністів знаходяться в Ермітажі (Петербург), Державному музеї образотворчих мистецтв імені A. C. Пушкіна (Москва), Національної художньої галереї (Вашингтон), в музеї д'орсе (Париж).

Німецький письменник Стефан Цвейг, згадуючи про відвідини майстерні Родена, писав: "У Родена я втратив дар мови. Я не зміг вимовити жодного слова і стояв серед його статуй, як одна з них. Дивно, але йому наче навіть сподобалося моє збентеження, бо, прощаючись, старий художник запитав мене, чи я не хочу оглянути його головне ательє в Медоне, і навіть запросив мене туди до обіду. Таким чином, перше, що я дізнався, - це те, що великі люди завжди дуже добрі" (Zweig S. S. 204-207).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Театр
Імпресіонізм. Вразлива особистість, насолоджуєшся красою світу, омытого світлом
Країни розповсюдження
Художнє сприйняття
Сприйняття глядачами і критикою
Імпресіонізм. Вразлива особистість, насолоджуєшся красою світу, омытого світлом
Художня критика
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси