Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. Грошова система Російської Федерації

Грошова система Росії в процесі історичного розвитку

Історія походження грошей, як було показано в розділі 1, пов'язана з поступовим розвитком їх функцій. У різний час у різних народів грошима служили різні товари. Якщо говорити про російських грошах, то і вони також починалися з товарних грошей, або товаро-грошей. Останніми на Русі служили худобу та хутра куниць, соболів, лисиць, горностаїв, які користувалися великим попитом у купців ближніх і далеких країн. З розвитком товарного виробництва люди зрозуміли, що для найкращого функціонування грошей товар, вибраний на роль загального еквівалента, повинен мати значну цінність. Саме тому з'явилися металеві гроші - золоті, срібні та мідні монети. До того ж гроші з благородних металів - золота, срібла - володіли такими позитивними властивостями, як тривала збереженість. На них не діє волога і більшість кислот. Ці метали легко плавляться і куються.

У Росії татарське слово "гроші" увійшло в обіг в нинішньому його розумінні тільки в епоху Івана Грозного, причому "срібло" і "гроші" вживалися в одному і тому ж сенсі.

На Русі до 1320-х рр. найбільшою грошовою одиницею (одночасно і ваговій) була гривня. Найбільше поширення отримали новгородські гривні - довгасті срібні бруски розміром до 20 см і вагою близько 200 р. З XIII ст. вони стали називатися рублевої гривнею, так як змінилася технологія їх виготовлення. Спочатку отливался довгий злиток срібла, який потім рубався на однакові частини. З 1447 р. лиття злитків в Новгороді припиняється. Основний рахунково-грошовою одиницею стає рубль, який виготовляється шляхом розливу розплавленого металу із спеціальних формочках. Новий спосіб не лише полегшив виготовлення грошей, але і забезпечив збереження їх форми і ваги, що сприяло подальшому розвитку товарно-грошових відносин. В силу слабкості державної влади і відсутності економічної єдності між областями і "землями Русі в обігу перебували гроші московські, новгородські, псковские, тверські і іноземні.

Після створення централізованого Російського держави важливою подією в галузі грошового обігу стало створення в Москві в 1535 р. грошового, або монетного, двору. Завдяки цьому карбування монет з приватних рук - "рук денежников" - перейшла до держави, що посилило контроль за якістю монет. Дійсно, протягом 70 років (з 1535 але 1606 р.) їх карбування виконувалася бездоганно. В середині XVI ст. в Московській державі в обігу перебували виключно срібні гроші, а основний російською грошовою одиницею стала "копейная деньга" - копійка. Вона дорівнювала 1/10 рахункового рубля. Її назва походить від зображення на монеті вершника зі списом.

У XVI-XVII ст. копійка була основним реально існуючим номіналом грошової системи, яка була представлена наступними рахунковими поняттями:

1 рубль = 100 копійкам;

1 копа = 50 копійок;

1 гривня =10 копійок;

1 алтин = 3 копійки.

У XVII ст. уряд Московської держави у зв'язку з зростанням військових витрат стало постійно вдаватися до "порчі" монети. Так, в 1613 р. за його секретним розпорядженням з гривенника срібла стали карбувати не три, а чотири рубля. Так як у скарбниці срібла бракувало, було вирішено замінити дорогий метал міддю.

У 1655-1663 рр. на п'яти російських "грошових дворах" стали карбувати і випускати в обіг замість срібних рублів мідні, яким було надано примусовий курс срібних грошей. Одночасно був виданий указ, що забороняє підвищення цін. В результаті за відомим економічним законом Грэшэма гірші гроші (мідні) почали виштовхувати з обігу кращі (срібні). Карбування мідних копійок з відповідної руди на суму в 400 руб. призвело до їх повного знецінення, зростання цін і в підсумку до фінансового краху держави. Народ повстав проти випуску мідних грошей. 25 червня 1662 р. в Москві відбувся "мідний бунт". Карбування таких грошей припинилася, а частина з них опинилася на руках у населення, була викуплена із розрахунку 100 мідних копійок за одну срібну.

В кінці XVII ст. Росія стає великою державою світу. Незважаючи на феодально-кріпосницький лад, відбувається подальший розвиток товарно-грошових відносин. Однак до 1700 р. основною монетою Росії як і раніше залишалася срібна копійка. Тому перед Петром I постало питання про випуск великої срібної та дрібної мідної монети.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сучасна грошова система Російської Федерації
Кредитна система Російської Федерації
ВІДРОДЖЕННЯ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ І СТАНОВЛЕННЯ СУЧАСНОЇ СИСТЕМИ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ (1991-2012 рр..)
Система державної служби Російської Федерації
Національна система акредитації Російської Федерації та її учасники
Становлення кредитної системи Росії в процесі розвитку товарно-грошових відносин
Розвиток науки адміністративного права в Росії
Історична ситуація і розвиток літератури XX ст.
Кримінальний процес Росії: історія та перспективи розвитку
Педагогічний процес як система і цілісне явище
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси