Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Селянська війна під проводом О. В. Пугачова

На Яике, де у вересні 1773 р. з'явився самозванець, який видавав себе за Петра III, склалися сприятливі умови, щоб його заклики знайшли відгук спочатку козацтва, а потім і у селян, робітних людей, башкирів і народів Поволжя.

Царський уряд на Яике, як і всюди, де воно переставало мати потребу в послугах козацтва для оборони прикордонної території, розпочато проводити політику обмеження його привілеїв: ще в 40-х роках була відмінена виборність військових отаманів, козаки стали залучатися на службу далеко від рідних місць. Принижувалися і господарські інтереси козаків - в гирлі р .. Яїк уряд соорудило учуги (загородження), що перешкоджали просуванню риби з Каспійського моря у верхів'я річки.

Обмеження привілеїв викликало поділ козацтва на два табори. Так звана "слухняна" сторона готова була заради збереження частини привілеїв погодитися з втратою колишніх вольностей. Основна маса становила "неслухняну" сторону, постійно посылавшую ходоків до імператриці зі скаргами на утиски "слухняних" козаків, у чиїх руках перебували всі командні посади.

У січні 1772 р. "неслухняні" козаки вирушили з хоругвами та іконами до прибулого в Яїцьке містечко царському генералу з проханням змістити військового отамана і старшини. Генерал наказав стріляти по мирному ходу. Козаки відповіли повстанням, для придушення якого уряд направив корпус військ.

Після подій 13 січня був заборонений козачий круг і ліквідована військова канцелярія, управління козаками здійснював призначений комендант, підпорядковувався оренбурзькому губернатору. В цей час з'явився Пугачов.

Ніхто з його попередників-самозванців не володів якостями вождя, здатного повести за собою маси знедолених. Успіху Пугачова, крім того, сприяла сприятлива обстановка і ті люди, до яких він звернувся за допомогою для відновлення своїх нібито порушених прав: на Яике не вщухло збудження від недавнього повстання і відповідних заходів уряду; козаки володіли зброєю і представляли найбільш організовану у військовому відношенні частина населення Росії.

Повстання почалося 17 вересня 1773 р. Перед 80 козаками, присвяченими в "таємницю" порятунку Петра III, був зачитаний маніфест, і загін рушив у дорогу. Маніфест задовольняв сподівання козаків: цар жалував їх рікою, травами, свинцем, порохом, провіантом, платнею. Селянських інтересів цей маніфест ще не враховував. Але і обіцяного було достатньо, щоб на наступний день загін налічував вже 200 чоловік, щогодини в його склад вливалося поповнення. Почалося майже тритижневе тріумфальний хід Пугачова. 5 жовтня 1773 р. він підійшов до губернському місту Оренбурга - добре захищеною фортеці з тритисячним гарнізоном. Штурм міста виявився безуспішним, почалася його шестимісячна облога.

Під Оренбург уряд направив військо під командуванням генерал-майора Кара. Однак повстанські війська вщент розбили 1,5-тисячний загін Кара. Та ж доля спіткала загін полковника Чернишова. Ці перемоги над регулярними військами справили величезне враження. До повстання - інші добровільно, інші з примусу, приєдналися башкири на чолі з Салаватом Юлаєвим, горнозаводские робітники, приписні до заводів селяни. У той же час поява в Казані Кара, ганебно втік з поля бою, посіяла паніку серед місцевого дворянства. Тривога охопила столицю імперії.

У зв'язку з облогою Оренбурга і тривалим стоянням біля стін фортеці військ, чисельність яких в інші місяці сягала 30 тис. чоловік, перед очільниками руху виникли завдання, яких не знала практика попередніх рухів: необхідно було організувати постачання повстанської армії продовольством і озброєнням, зайнятися комплектуванням полків, протиставити урядовій пропаганді популяризацію гасел руху.

У Маячні, ставкою "імператора Петра III", розташованої в 5 верстах від блокованого Оренбурга, складається свій придворний етикет, виникає своя гвардія, імператор обзаводиться печаткою з написом "Велика державна печатка Петра III, імператора і самодержця Всеросійського", у молодої козачки Устиньи Кузнєцової, на якій одружився Пугачов, з'явилися фрейліни. При ставці створюється орган військової, судової та адміністративної влади - Військова колегія, що відала розподілом майна, вилученого у дворян, чиновників та духовенства, комплектуванням полків, розподілом озброєння.

У звичну форму, запозичену з урядової практики, вкладалося інше соціальне зміст. В полковники "цар" жалував не дворян, а представників народу. Колишній майстровий Афанасій Соколов, більш відомий під прізвиськом Хлопуша, став одним з видатних керівників повстанської армії, що діяла в районі заводів Південного Уралу. У таборі повсталих з'явилися і свої графи. Першим з них був Чика-Зарубін, який діяв під ім'ям "графа Івана Никифоровича Чернишова".

Проголошення Пугачова імператором, освіта Військової колегії, введення графського гідності свідчить про нездатність селянства і козацтва змінити старий суспільний лад новим - мова йшла про зміну осіб.

У місяці, коли Пугачов був зайнятий облогою Оренбурга, урядовий табір інтенсивно готувався до боротьби з повстанцями. Спішно стягиватись до району повстання війська, замість відстороненого Кара головнокомандуючим був призначений генерал Бібіков. Щоб надихнути дворян і висловити їм свою солідарність, Катерина оголосила себе казанської поміщицею.

Перше велике бій пугачовців з каральної армією відбулося 22 березня 1774 р. під Татіщево фортецею, воно тривало шість годин і закінчилася повною перемогою урядових військ. Але стихія селянської війни така, що втрати були швидко виконані.

Після цієї поразки розпочався другий етап селянської війни: Пугачов змушений був сяяти облогу Оренбурга і, переслідуваний урядовими військами, рушити на схід. З квітня по червень головні події селянської війни розгорнулися на території гірничозаводського Уралу і Башкирії. Однак спалення заводів, вилучення у приписних селян і робітних людей худоби і майна, насильства, чинені над населенням заводських селищ, призводили до того, що власникам заводу вдавалося озброїти на свої кошти робітних людей, організувати з них загони і спрямувати їх проти Пугачова. Це звужувало базу руху і порушувало єдність повсталих. Під Троїцькою фортецею Пугачов зазнав ще однієї поразки, після якого кинувся спочатку на північний захід, а потім на захід. Ряди повсталих поповнили народи Поволжя: удмурти, марійці, чуваші. Коли 12 липня 1774 р. Пугачов підійшов до Казані, в його армії налічувалося 20 тис. осіб. Містом він опанував, але кремлем, де засіли урядові війська, не встиг - на допомогу обложеним прийшов Михельсон і завдав повстанцям чергову поразку. 17 липня Пугачов разом із залишками розбитої армії переправився на правий берег Волги - в райони, населені кріпаками та державними селянами. Розпочався третій період селянської війни.

Величезне значення у відновленні чисельності війська повсталих мали маніфести Пугачова. Вже в маніфестах, оприлюднених у листопаді 1773 р., селянам був кинутий заклик "лиходіїв і супротивників волі моєї імператорською", під якими малися на увазі поміщики, позбавляти життя, "а доми і всі їх маєток брати в собі нагородження". Найбільш повно селянські сподівання відбив маніфест 31 липня 1774 р., проголосив звільнення селян від кріпосної неволі і від податей. Дворян, як "порушників імперії і разорителей селян", належало "ловити, страчувати і вішати і надходити рівним чином так, як вони, не маючи в собі християнства, чинили з вами, селянами".

Па правобережжі Волги селянська війна розгорілася з новою силою - всюди створювалися повстанські загони діяли роз'єднано і поза зв'язку один з одним, що облегчаю каральні зусилля уряду: Пугачов з легкістю займав міста - Курмыш, Темників, Инсар та ін., але з такою ж легкістю і залишав їх під напором переважали сил урядових військ. Він рушив до Нижньої Волзі, де до нього приєдналися бурлаки, донські, волзькі та українські козаки. У серпні він підійшов до Царицыну, але не оволодів містом. З невеликим загоном Пугачов переправився на лівий берег Волги, де знаходилися при ньому яїцькі козаки схопили його і 12 вересня 1774 р. видали Міхельсона.

Селянська війна закінчилася поразкою. Іншого результату стихійного протесту проти свавілля влади і поміщиків чекати було не можна: озброєні чим попало натовпи повсталих за могли протистояти полкам добре озброєної і навченої регулярної армії. Відзначимо деякі особливості пугачовського руху.

Головні з них складалися в предпринимавшихся спробах подолати стихійність засобами, запозиченими у урядової адміністрації: при новоявленого імператора Петра III заводилися такі ж порядки, як при царському дворі в Петербурзі. У цих діях Пугачова чітко вимальовується мета руху: його керівники повинні були зайняти місце страчених дворян і представників царської адміністрації.

Заклик до поголовного знищення дворян, яких дійсно без суду і слідства зраджували смерті, завдавав великої шкоди розвиткові національної культури, бо винищувалася найбільш освічена частина суспільства.

Жорстокість Пугачова пояснювалася не тільки, а може бути, і не стільки властивостями її натури, скільки прагненням переконати учасників руху, що перед ними справжній імператор, на свій розсуд распоряжавшийся життям підданих: в його волі було страчувати або милувати противників влади.

Не реальним уявлялося обіцянку маніфестів Пугачова звільнити селян і городян від рекрутчини, бо держава не може функціонувати без армії і податків.

Ще одна особливість повсталі свідомо і під впливом стихії руйнування повністю або частково розгромили 89 залізоробних і медеплавильных заводів, загальною вартістю, за даними власників заводу, безумовно перебільшених, в 2716 тис. рублів. Розграбованими виявилися дворянські гнізда Європейської Росії, охоплені селянською війною.

Так само нещадно, жорстоко діяли і переможці, зраджуючи смерті тисячі учасників руху. В одній тільки Нижегородської губернії карателі спорудили шибениці більш ніж в двохстах населених пунктах. Яицкое козацтво було перейменовано в уральське, а р. Яїк-Урал. Станиця Зимовейской, в якій народився Пугачов, а за століття перед ним - Разін, стала називатися Потьомкінських. 10 січня 1775 р. ватажок селянської війни і його соратники були страчені на Болотній площі в Москві. Дворянство на чолі з "казанської поміщицею" Катериною II тріумфувало перемогу.

Селянська війна не принесла полегшення селянам. Навпаки, поміщики прагнули відновити своє зруйноване війною господарство збільшенням повинностей селян. Тим не менш селянська війна залишила помітний слід в історії Росії насамперед тим, що вона підтримала традиції боротьби з безправ'ям і пригніченням.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Селянська війна під проводом О. В. Пугачова
СЕЛЯНСЬКА ВІЙНА ТА ЇЇ НАСЛІДКИ
СЕЛЯНСЬКА ВІЙНА ТА ЇЇ НАСЛІДКИ
Внутрішня політика після селянської війни
Внутрішня політика після селянської війни
Народні повстання. Селянська війна
Селянська війна 1773-1775 рр ..
Селянська війна тайпінів
Селянські рухи
Селянський реалізм (сільська проза). Селянин - головний носій моральності і опора національної життя
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси