Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Культура населення лісової Сибіру і Далекого Сходу

В лісовій зоні Західного Сибіру в другій половині 1-го тисячоліття до н. е. - першій половині 1-го тисячоліття н. е. існувало кілька археологічних культур. Створили їх племена займалися скотарством, а в деяких лісостепових місцях - і землеробством. Тут були розвинені полювання і рибальський промисел, а також виготовлення тканин, вичинка шкір та посуду. Великий вплив на культуру лісових племен чинили їхні сусіди, які жили на Уралі та в степовій частині Південної Сибіру. Вони постачали лісове населення міддю та виробами з неї, сприяли поширенню заліза, прогресивних знарядь праці і зброї.

Для цієї території були характерні своєрідні елементи орнаменту на кераміці: штамп зигзагоподібних візерунків (так звана "качечка"), відтиски великої та дрібної гребінки в поєднанні з вдавленням і виступами ("перлини"). Кераміка поселень лісової зони хронологічно поділяється на два типи: васюганский (лісовий) і саровський. В кераміці васюганского типу присутній візерунок з "перлин", великий зубчастий штамп і широкі зигзагоподібні відбитки "качечки". На території лісостепового Приоб'я і Притомья в VII-I ст. до н. е. була зайнята осілими племенами большереченской культури.

Пам'ятники большереченской культури вивчені на Обі у с. Велика Річка і в інших місцях. Тут будувалися укріплені поселення з великими полуземлянками прямокутної форми з вогнищем посередині. Люди займалися пастуших скотарством і мотичним землеробством, рибальством і полюванням. Разом з останками коней, великої та дрібної рогатої худоби на поселеннях знайдено велику кількість кісток диких тварин: лося, ведмедя, козулі, соболя. В інвентарі багато виробів з кістки: наконечники стріл, гребінці, лощила, мотики, застібки, пряжки, проколки. Широко було розвинене і виготовлення металевих знарядь праці та зброї. на поселеннях Ближні Елбаны виявлені залишки ливарної майстерні - глиняні кам'яні ливарні форми для лиття кельтів, тесел і копій. На початковому етапі большереченской культури використовуваним металом була бронза. У V ст. до н. е. з'являється залізо, яке у II ст. до н. е. остаточно витіснило бронзу.

Могильники большереченской культури грунтові. Людей ховали у витягнутому або скорченому положенні у вузьких невеликих ямах. З ними клали глиняні судини, наконечники стріл, бронзові ножі, зовні схожі на татарські.

У середній частині лісової смуги Сибіру в другій половині 1-го тисячоліття н. е. - першій половині 1-го тисячоліття н. е. існувала кулайская культура, названа за місцем знахідки перших характеризують її матеріалів на горі Кулайке в Томській області.

На південно-сході носії кулайской культури межували з племенами тагарської культури. Кулайские пам'ятники - це могильники, жертовні місця і поселення. Що стосується хронології кулайской культури, то в її визначенні немає єдності: одні учені відносять її існування до V ст. до н. е .. - IV ст. н. е., інші вважають, що вона виникла пізніше, в кінці 1-го тисячоліття до н. е. Для цієї культури характерні відлиті в односторонніх глиняних формах ажурні стилізовані зображення мешканців місцевого лісу: лося, ведмедя, вовка, різних птахів. Зустрічаються композиції з однієї або декількох фігур з кількома однаковими головами. У фігурах умовно передані рот, очі, ніс, фантастично з'єднуються образи тварини і людини.

Кулайское ажурне лиття було характерно в основному для Нарымского Приоб'я. В останні роки було досліджено багато поселень із кулайским культурним шаром у Томському Приобье (Кижирово, Басандайка I, II, Шеломак, Нагорний Ишутан та ін). В Новосибірському Приобье відкриті поселення Дубровинський Борок, Завьялово і могильники Кам'яний Мис, Ординське I. Вивчені поховання під витягнутими земляними курганами (насип кургану присыпалась з кожним наступним похованням).

Поховання здійснювали у ґрунтових ямах з дерев'яним перекриттям. Померлих іноді завертывали в бересту, ховали в витягнутому положенні, головою на північний схід.

В матеріалах кулайской культури переважають низькі посуд з широким горлом, покриті у верхній частині орнаментом. Орнамент складається з ямок, вертикальних рядів похилих ліній, відбитків гребінки та штампу у вигляді стилізованої "качечки". Поряд з керамікою виявлені кістяні наконечники стріл, залізні кинджали, списи, предмети кінської збруї і прикраси, предметів побуту - залізні ножі, кістяні ложки, глиняні і кам'яні пряслиця, точильні камені.

На предметах кулайской культури лежить друк сильного впливу інших культур Південної Сибіру, так і Уралу. Це бронзові котли і зброю, бронзові бляхи. Очевидно, поширення цих предметів було пов'язане з обміном, який вели племена кулайской культури, отримуючи вироби від сусідів.

Кулайская культура Західної Сибіру формувалася під впливом попередніх молчанівської і еловской культур, пов'язаних з провідною роллю в господарстві полювання і рибальства. Для кулайской культури було властиве використання складного складеного цибулі і поширення культу тварин.

Далекий Схід - територія розповсюдження декількох археологічних культур раннього залізного віку. Пам'ятники одних, наприклад янковської культури в Примор'ї, вивчені давно, інші ж - нещодавно. Це кроуновская та ольгинської культури в Примор'ї, урильская і польцевская в Приамур'ї, охотська на Сахаліні і Камчатці, ескімоської в прибережній Чукотці.

Янковська культура названа за прізвищем першого дослідника - М. І. Янковського. Первісне її назва - "культура черепашкових куп" - було пов'язано зі знахідками у багатьох поселеннях куп стулок раковин. Поселення янковської культури зустрічаються на Амурській і Уссурійському узбережжях і в континентальній частині Примор'я. Самим значним її пам'яткою є поселення на півострові Піщаному у Владивостока.

Пам'ятники янковської культури знаменують прогресивні зміни, пов'язані з освоєнням заліза і розвитком виробничого господарства. Зникає стара техніка віджимною ретуші, її витісняє шліфування. Змінюються форми кам'яних сокир та тесел, наконечників стріл. У цей час з'являються і кістяні вироби, майже не зустрічалися раніше: поліровані проколки, шила, тонкі витончені голки з вушком, ножі, різноманітні лопатки та рибальські гачки. Виготовити їх можна було тільки за допомогою металевих знарядь. По-новому виглядає і глиняний посуд - переважають горшковидные судини зі злегка відігнутим назовні вінчиком і чаші.

Племена янковської культури жили осіло в селищах, що складалися з великих напівпідземних будинків. Господарство було комплексним з переважанням землеробства і скотарства, а на узбережжі - морського промислу. Про наявність розвинутого землеробства свідчать знахідки грубо оббитих мотик з виступами для кріплення ручки з боків (плечики). В районі р. Тетюха, а також в поселенні поблизу бухти Знахідка знайдено велику кількість таких плечиковых мотик. Урожай знімався з допомогою серпів, зроблених з м'якого сланцевого каменю. Подальша обробка зерна проводилася на зернотерочных плитах, таких же, як у всіх раннеземледельческіх товариства. У ряді випадків виявлені зерна чумизи і проса.

На всіх приморських поселеннях виявлені кістки свиней і собак. Найбільший розвиток у мешканців поселень раннього залізного століття отримало свинарство. Сліди вм'ятин на черепах собак, знайдених при розкопках поселень на півострові Піщаному, свідчать про те, що їх розводили на м'ясо.

Розташування поселень в прибережних районах і величезні скупчення луски риб і раковин морських молюсків підтверджують значну роль рибальства. Ловили тріску, йоржа, тунця, скумбрію, полювали на морських тварин, добували їстівних молюсків (устриць, рапанів, мідій, півників та ін), м'ясо яких вживалося в їжу, а раковини нерідко використовувалися як прикраси та як черпаків. Кістковий матеріал поселень показує, що об'єктами полювання були зубр, косуля, птиця, рідше - кабан і ведмідь. Основною зброєю на полюванні були лук зі стрілами і спис.

Поселення янковської культури (Чапаєве, Оленячий, Слов'янка та ін), розташовувалися на сопках. Насичений і досить потужний культурний шар свідчить про довготривалому проживанні в них людей. Житла-напівземлянки були прямокутними, площею від 15 до 20 кв. м. Даху споруджувалися, очевидно, з розщеплених колод, які потім засипалися землею. По центру більшості осель проходив коридор, деливший приміщення на дві половини. У великих помешканнях зазвичай було кілька вогнищ. Влітку поблизу приміщень робили легкі наземні споруди.

Інвентар янковської культури досить різноманітний. Значну частину його становить кераміка. Найбільш характерні для неї плоскодонні горшковидные судини, низькі чаші і амфоровидные судини. У верхній частині вони прикрашені лінійно-геометричним орнаментом. В поселеннях знайдено багато глиняних пряселець. Зустрічаються бронзові "дзеркала", бляшки, кам'яні підвіски і намиста, кістяні обкладки пожен. Багато предмети виготовлені в традиціях попередніх культур. Це стосується в основному кам'яного інвентаря. В цей час в Примор'ї з'являються залізні кельти і насады на знаряддя для обробки землі.

На північ від територій, займаних племенами янковської культури, в основному на території Приамур'я розвивалася урильская культура, виникнення якої відноситься до XII-IX ст. до н. е. Племена цієї культури розселялися по берегах річок і озер, в селищах, що складалися з двох-трьох десятків напівпідземних осель. Культура дістала назву о. Урильский на Амурі.

Урильская культура вивчена за великим поселенням, розташованим на берегах річок. Житла-напівземлянки всередині ділилися на відсіки з вогнищами. Було знайдено багато кам'яних мотик, керамічних скребків, фігурок тварин. Своєрідність орнаменту урильской кераміки в тому, що тут присутні сітчасті візерунки. Кам'яний інвентар невеликий. У цій культурі багато оббитих і відретушованих знарядь. Виробів із заліза в цих поселеннях небагато. Господарство було комплексним, з переважанням землеробства і скотарства.

У янковської та урильской культурах проглядаються спільні риси, що дозволило навіть висловити думку про існування єдиної урильско-янковської археологічної культури.

До більш пізнього часу (другій половині 1-го тисячоліття до н. е..) відноситься польцевская культура. Пам'ятники її зосереджені в басейні Середнього і Нижнього Амура в основному в межах Хабаровського краю. Поселення були розташовані на рівнинах, по берегах річок і озер. Відомо понад 100 поселень польцевской культури: Кукелево, Кочковатка II, Жовтий Яр та ін Найбільш досліджене поселення - Польце, що дало назву всій культурі. Тут були відкриті полуподземные житла; частина з них загинула в результаті пожежі. Помешкання площею 40 кв. м мають майже квадратну форму. Розкопки показали, що існувало два типи будівель: з виходом через димовий отвір або у вигляді довгої траншеї.

В поселеннях, особливо в котлованах жител, було виявлено скупчення керамічних судин, виготовлених без застосування гончарного кола. Серед них вироби з витягнутим туловом і плоским дном, з кулястим туловом, невеликі судини банкової форми, великі узкогорлые з опуклим сферичним туловом і похилими плічками. Вони оздоблені наліпними валиками, прокресленими лініями, шнурової відбитками, поясками з вдавлення лопаткою та іншими мотивами. Зустрічається безліч глиняних пряселець, різних виробів і керамічних прикрас. Із землеробських знарядь праці відомі кам'яні сланцеві мотики декількох типів, товкачі, зернотерки, залізні прямокутні кельти, знарядь рибальства - грузила для мереж і залізні рибальські гачки; знайдено безліч кам'яних тесел і сокир.

Племена польцевской культури займалися подсечным землеробством. Залишки зерна знайдені в багатьох оселях. Велику роль у господарстві відігравали скотарство, рибальство і мисливство. Були розвинені обробка заліза, каменю, дерева та кістки, ковальське ремесло.

За східним узбережжям Азії, аж до Чукотки і далі по берегах Північного Льодовитого океану у всій арктичної смузі в 1-му тисячолітті до н. е. жили осілі рибалки та мисливці так званої берингоморской культури. Головним заняттям населення було полювання на морського звіра (тюленів, моржів) і рибальство, єдиною домашньою твариною був собака. Берингоморская культура за рівнем розвитку була неолітичної. Селища арктичних жителів розташовувалися на мисах по берегах бухт і на островах. Житла були напівпідземними, з низькою склепінчастою стелею. Підлогу выстилался кам'яними плитами. Такі житла в довгу зимову полярну ніч опалювалися і висвітлювалися жиром морських тварин, який спалювали в спеціальних глиняних і кам'яних світильниках. Вже в той далекий час виникло мистецтво різьблення по кістці, яка досі не втратила свого значення. З кістки робили основні знаряддя полювання - гарпуни, наконечники списів руків'я кинджалів і ножів. Таким чином, на північному сході нашої країни в 1-му тисячолітті до н. е. існувала особлива область стародавньої культури Приполярного півночі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Ранній залізний вік лісової території Східної Європи, Північної Азії та далекого Сходу
Далекий Схід і Південно-Східна Азія
Народи російського Далекого Сходу в 1-му тисячолітті н. е.
Природно-ресурсний потенціал Далекого Сходу
Росія в пошуках союзників у Європі і на Далекому Сході
Країни Південно-Східної Азії і Далекого Сходу: шлях капіталістичного розвитку
Міністерство Російської Федерації з розвитку Далекого Сходу (Минвостокразвития Росії)
ДАЛЕКИЙ СХІД
Країни Південно-Східної Азії і Далекого Сходу: соціалістичні експерименти
Релігійно-цивілізаційний фундамент і особливості розвитку країн Далекого Сходу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси