Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Екологічна безпека в районах будівництва

Під екологічним забрудненням слід розуміти не тільки пряме і безпосереднє введення сторонніх речовин у навколишнє середовище, але і непряме порушення екологічної цілісності природного ландшафту, яке призводить до швидкого або повільного впливу з негативними наслідками щодо людини і різних популяцій флори і фауни.

Будівництво в будь-якому малоосвоєних регіоні впливає на стан тваринного світу. За рахунок відчуження територій під будівництво і впливу виробничих процесів скорочуються, наприклад, в північних регіонах площі оленячих пасовищ, створюються штучні перешкоди на шляхах міграції оленів. У результаті вкрай нерівномірно використовуються кормові ресурси, зникають ягельные корму.

З-за шумових впливів тварини і птахи змушені залишати звичні місця ареалів проживання. Відомі приклади, коли навіть такі пристосовані до життя в екстремальних умовах види, як, наприклад, юлки, змушені откочевывать для виведення потомства на 100-300 км від споруджуваного об'єкта.

Природні комплекси, виділені в межах досліджуваної изыскателями території, можна розділити на групи за їх стійкості до пошкоджень і необхідність рекультивації.

До групи нестійких природних комплексів, що потребують охорони, слід віднести лесотундровые ділянки зі скупченням мінеральних горбів і гряд пученія з лісами, тундрами або частим чергуванням мінеральні, торфово-мінеральних і торфових горбів, а також пологохолмистые ділянки з тундрами. У цих природних комплексах техногенний вплив сильно порушує природну рівновагу, а відновлення первісних природних умов не відбувається. Тому в нестійких природних комплексах необхідно проведення спеціальних заходів по штучному формування рослинного покриву, що перешкоджає розвитку термокарстовых, ерозійних та еолових процесів. Найбільш ефективно використання дернини рослин. На схилах для попередження ерозії та солифлюкции рекомендується проводити посадки живців завдовжки 0,5-1 м на відстані 60-70 см один від одного.

До групи стійких природних комплексів відносяться трав'яні і трав'яно-мохові болота, а також природні комплекси заплав та балок. Ці природні комплекси не потребують проведення заходів по рекультивації.

Інші комплекси, виділені на будівельних ділянках, складають групу відносно стійких природних утворень. Заходи з рекультивації у цих природних комплексах, мабуть, слід проводити на ділянках, що зазнали сильних порушень (повне видалення грунту, деформація рельєфу тощо).

Скотомогильники і сміттєві звалища

При виборі земельної ділянки для будівництва будівель або споруд слід ретельно перевіряти санітарний стан території будівництва і прилеглих ділянок.

Димлячі звалища, сміттєспалювальні і цементні заводи, хімічні підприємства і біологічні поховання можуть істотно забруднювати повітряне середовище і грунтові води, шкідлива дія яких може поступово впливати на здоров'я людини, викликаючи різного роду хвороби і навіть впливаючи на генетику живих організмів. Наприклад, потривожені скотомогильники (створені десятки років тому) можуть викликати небезпечні екологічні наслідки, в тому числі зараження населення сибіркою, так як спори "сибірки" здатні "дрімати" тривалий час в латентному стані.

Скотомогильники сибірської виразки знаходяться в багатьох районах Росії, наприклад їх можна знайти навіть в 130 км від Москви у водоохоронній зоні Іваньківської водосховища. У Мордовії природоохоронна прокуратура виявила п'ять районів, у яких немає належного догляду за похованнями. Особливо важка ситуація в Килемарском районі: сибиреязвенный могильник знаходиться всього в 20 м від урізу води Чебоксарського водосховища і в 30 м від житлових будинків (за санітарним правилам ця відстань має становити не менше 100 м).

Логіку цих поховань можна зрозуміти в рамках існуючих господарських правил і мислення. Зарити небезпечні останки можна було тільки на території свого господарства, там, де трапилася спалах інфекції. Зазвичай під могильники відводили так звані неудобья, тобто ділянки, що не оброблялися в рільництві і непридатні для виробничої діяльності. Таким неудобьем міг виявитися пологий берегової схил водосховища, зарослі чагарником земельні ділянки, узлісся і т. д.

Талі і дощові води, що стікають по поверхні нормально побудованих скотомогильників, не розмивають їх і зазвичай не досягають водойм. Однак рано чи пізно, особливо якщо будівельники потривожать поховання, підхоплена водою зараза може потрапити в фунтові товщі, далі у водойми та в зону діяльності людини.

Згідно санітарно-епідеміологічним нормам скотомогильник сибірської виразки за санітарними нормами повинен знаходитися на відстані більше 100 м від об'єктів землекористування. Він повинен являти собою яму з ізольованими стінами і дном, яка засипається врівень із землею, утрамбовується і забетонировывается шаром товщиною не менше 20 см, а територія обваловывается, огороджується і позначається "Небезпечно! Сибірська виразка". Крім усього, скотомогильник слід обов'язково поставити на облік у ветеринарній службі району або області.

Нічого цього, звичайно, насправді немає. А що збереглося через багато років? Виявляється невелике піднесення грунту, оточене неглибокою, заплывшей від часу канавкою і позначене по кутах повалившимися бетонними стовпами-пасинками. Часто тут можна виявити перевершує всяке уяву масштаб дачно-особнячного будівництва, причому один з найбільш розкішних особняків, червоноцегляний і двоповерховий, може перебувати від скотомогильника на відстані десятків метрів. Його господареві і в голову не приходить поцікавитися, що це за дивний горб поруч з обраним ділянкою, а коли прийшло б, навряд чи йому вдалося дізнатися істину.

У Куженерском районі республіки Мордовія в доступному стані для населення знаходяться відразу п'ять сибіркових скотомогильників. В селі Червона Поляна скотомогильник зі спорами виразки просів, є великий провал.

Посадові особи органів державного ветеринарного нагляду республіки, виявивши всі ці порушення, обмежилися лише винесенням приписів "по усуненню недоліків". Ніхто з винних не поніс ніякого покарання. І тільки тоді, коли в справу втрутилися екологи, республіканська прокуратура порушила дві кримінальні справи і внесла 10 уявлень і оголосила шість застережень.

1120 сибіркових скотомогильників має в своїх володіннях Татарія. Правда, всі поховання мають свій так званий паспорт використання. Але не всі могильники утримуються в належному стані.

У Московській області на сьогоднішній день є більше 100 скотомогильників. Деякі з них розташовуються в безпосередній близькості від Іваньківської водосховища. За останні 10 років навколо водосховища побудували сотні котеджів. Багато котеджі встали прямо на урезе води.

Звичайно, доцільніше не ховати павша худоба, а спалювати трупи в спеціальних печах. В результаті кремації виходить зола, яку можна використовувати, наприклад, у виробництві добрив. Тільки от ціни високі: більше 200 тис. руб. коштує така трупосжигаюшая установка, так і клопіткий процес. Простіше організовувати поховання в биотермических ямах, пристрій яких значно дешевше, але вони, як показав час, не надійні і небезпечні.

Захворювання сибірською виразкою зазвичай протікає в трьох формах: легеневої, кишкової та шкірної, причому додаткова складність раннього виявлення "сибірки" полягає в тому, що ця хвороба

дуже нагадує за своїми симптомами банальний грип. Найважчі форми сибірської виразки - легенева і кишкова. І якщо не надати медичної допомоги, зазвичай смерть настає через 2-3 дні.

Слід зазначити, що в Росії щорічно реєструється від 15 до 30 одиничних випадків захворювання на сибірську виразку. На думку епідеміологів Російської академії медичних наук, небезпека виникнення в країні епідемії сибірської виразки потенційно існує. Джерелом підвищеної небезпеки є 35 тис. сибіркових скотомогильників, в яких були поховані в свій час хворі й загиблі тварини. Найнебезпечніше полягає в тому, що за даними ветеринарної служби на третину поховань немає ніякої документації. Тому при виборі території під будівництво треба використовувати всі існуючі методи визначення епідеміологічного стану освоюваної під будівництво нової території, використовуючи архівні матеріали, приладно-аналітичні і навіть інформацію за опитуванням старожил та інших осіб, які проживають у досліджуваній місцевості.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Якість будівництва і рівень експлуатації для забезпечення безпеки будівельного об'єкта
Умови забезпечення надійності та безпеки об'єктів будівництва
Якість будівництва в забезпеченні надійності і безпеки
Експертиза і контроль екологічності та безпеки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси