Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 2. Первісне мистецтво

Людство, яке живе в XXI ст., умовно позначеному сьогодні "постисторическим періодом", пройшовши величезний шлях відкриттів і пізнання світу, зробивши неймовірні наукові відкриття, реалізувавши свій розумово-інтелектуальний потенціал і розчарувавшись у згубних витратах науково-технічного прогресу, з величезним інтересом стало вивчати минуле, зокрема мистецтво доісторичного періоду. Наука про первісному мистецтві зовсім молода. Перші знахідки предметів художньої творчості первісної людини відносяться до XIX ст. Але для визнання достовірності творів палеолітичної людини знадобилося багато зусиль ентузіастів. Основні знахідки були виявлені в Західній Європі: у Франції, Іспанії. І тільки коли подібні предмети і стоянки первісної людини були виявлені в інших частинах світу: в Західному Сибіру, на Алтаї, Кавказі, в Італії, - тоді суперечки про існування палеолітичного мистецтва вщухли.

Перші серйозні дослідження з первісного мистецтва з'явилися у XX ст. Первісний період був найбільш тривалою в історії людства, на всьому його протязі мистецтво розвивалося і змінювало форму вираження. Потрібно було зрозуміти сутність цього, так несподівано виник перед вченими, грандіозного явища світової художньої культури. Насамперед належало з'ясувати послідовність розвитку первісного мистецтва, еволюцію образотворчих форм, відповісти на багато питань. Чим було мистецтво в момент своєї появи? Які його функції? Що змусило людини-мисливця, який був зайнятий тільки утилітарною діяльністю, добуванням їжі, зайнятися свого роду творчістю? Звернення людини до художньої творчості, яке стало невід'ємною частиною буття первісної людини - найбільша загадка. Питання про походження мистецтва, його сутності, призначення і сенс був вперше поставлений на наукову основу у другій половині XIX ст. завдяки розвитку археології, етнографії, антропології. Проблеми походження мистецтва найбільш повно знайшли вираз в культурологічних і гуманітарних дослідженнях сучасних вчених. На підставі численних дослідницьких публікацій ми можемо прийти до висновку: образотворче мистецтво - одне з найдавніших атрибутів людського буття. Воно старше, ніж держава і власність, старше всіх ремесел. Творчий імпульс для первісної людини був настільки ж природний, як мисливський інстинкт, як прагнення до продовження роду. Йому не потрібно було вчитися мистецтву, воно було з ним від народження, можливо, тому що мистецтво відразу з'явилося в досконалій формі. Прекрасна художня форма в зображенні тварин в розписах печерних стала наріжним каменем у спорах про первісному мистецтві. Не погоджуючись з тим, що ці розписи виконані первісним людиною, опоненти приписували їх навіть грекам, які, подорожуючи, нібито могли залишити такий слід. Важко було повірити, що цей примітивний тип видав таку досконалу форму, і тим не менш наука про первісному мистецтві переконливо довела, що первісна людина поклав початок нової форми буття - буття художньої форми, розвиток якої простежується в подальшому всією історією образотворчого мистецтва. "Момент звернення людини до цього нового виду діяльності, який ми умовно називаємо художньою творчістю, можна розглядати як видатне відкриття, бути може, не має собі рівних в історії за тим можливостям, які в ньому закладені".

Древнекаменний століття, або палеоліт, - найбільш тривалий період в історії людства. Півтора мільйона років відбувалася еволюція людини, його анатомії, в результаті якої він отримав свій нинішній вигляд. Один мільйон років тому з'явилися перші знаряддя праці з каменю. Мистецтво зародилося пізніше - 30 тис. років до н. е. На думку вчених, і перші знаряддя праці, і мистецтво стали можливі після того, як в людини звільнилися руки, коли він випростався. У післяльодовиковий період, коли на Землі потепліло, відбувається глобальна еволюція людини (неандерталець), вдосконалюються знаряддя праці. Основний вид діяльності - полювання. Неандерталець став ховати своїх небіжчиків у цих могилах, укладаючи їх тіла в позі ембріона без похоронних приналежностей.

Автором перших пам'яток мистецтва був кроманьйонець - чоловік, дуже схожий на сучасний тип людини, який став ховати мертвих з вчиненням ритуальних дій і вірою в загробне життя. Розквіт мистецтва припав на пізній палеоліт. З чого почалося мистецтво? Як зароджувалася художня форма? Сьогодні встановлено, що першим проявом творчості було зображення контуру руки і її відбиток, тобто предметом уваги стала рука людини, яка надихнула його на бажання відтворити на стінах печер її контур, зроблений вугіллям, або відбиток пофарбованої долоні. Можна припустити, що це перші прояви магічного призначення мистецтва. В епоху палеоліту суспільство складалося з мисливців, які жили ізольовано. Їжу треба було добувати, від успіху полювання залежав їх існування. І рука, цей найважливіший інструмент нашого організму, сприяла виживанню: робила знаряддя, добувала вогонь, разделывала тушу вбитого звіра, обробляла шкури і т. д. Можливо, зображення руки - це перший образ, якому поклонявся первісна людина. Одночасно з відбитком руки були виявлені хвилясті лінії, так звані макарони. Таким чином, можна прийти до висновку, що образотворча мистецька форма спочатку була двох видів: реалістичною (відбитки і контури руки) і умовно-схемної ("макарони"). На початку пізнього палеоліту народилися всі види образотворчого мистецтва: розписи на стінах і стелях печер, рельєф і кругла скульптура, гравірований малюнок на кістки, камені. Кругла скульптура творилася з дрібних порід каменів. Рельєф вирізувався або на окремих каменях, або на природних виступах стін, де потрібно було доповнити деякі деталі, щоб вийшло зображення "натурального макета".

Основна тема мистецтва палеоліту - тварини: мамонти, коні, олені, бики, бізони, ведмеді, що відповідало тотемическим вірувань людини. Зображені тварини представляли собою тотем - захисника, покровителя певної групи людей.

Існує також припущення, що зображення тварин - це магія, психологічна мисливцеві надію на те, що він вразить зображеного ним звіра. Думок з приводу значення мистецтв для первісної людини дуже багато. Безсумнівно одне: наскальний живопис грала певну релігійну роль. Поряд з мисливською магією і в зв'язку з нею існував культ родючості, що виражався в різноманітних художніх формах еротичної магії. Ці два види магії - мисливська та еротична - були настільки пов'язані у свідомості первісної людини, що деякі з племен використовували одні й ті ж слова для позначення голоду і любові. Якщо розглядати печеру як першу просторову модель Всесвіту для людства, то печера - це таємне нутро землі, осередок іншого світу - нижнього, темного, хаотичного, заплутаного, і людина освоювала це простір, роблячи його своїм за допомогою образотворчих знаків.

Зображення тварин, найбільш поширена тематика у первісної людини, були в найвіддаленіших куточках печер, де люди, як правило, не жили, а також на стелі, в темних нішах. Тварин зображували поодинокими і в групах, нерухомих і в русі, здорових і поранених. Найчастіше зустрічаються зображення коней, бізонів та оленів.

Вивчивши ці "галереї мистецтв", вчені прийшли до висновку: печери з наскельними зображеннями були святилищами. Але ніхто не може пояснити, навіщо і чому були створені ці шедеври, з найдрібнішої точністю передають вигляд тварини. Візьмемо на себе сміливість додати, що навряд чи композиції всіх печерних розписів є стихійне пластичне вираження первісного художника. Перше мистецтво було глибоко символічним: кожна лінія, штрих, предмет несли магічну навантаження.

Спочатку мистецтво первісної людини поділялося на дві категорії. Перша, що поєднує зображення на стінах, стелі та підлозі печер, - "наскальне мистецтво, і друга, до якої відносяться невеликі вироби з каменю, кістки, рогу, - "мобільний" мистецтво. У рамках цих категорій мистецтва зображення людини зустрічаються надто рідко і вони менш реалістичні, ніж зображення тварин. Як чоловічі, так і жіночі фігури зображені оголеними. Якщо на чоловічих фігурах чітко проступають риси обличчя (очі, рот), то на жіночих - осіб немає. Гранично узагальнено безособові форми жіночих палеолітичних зображень, з великим животом і грудьми. Широкий ареал розповсюдження подібних фігурок ясно говорить про їх культовий характер. Завдання в даному випадку полягає не у відтворенні конкретної натури, а в створенні узагальненого образу жінки-праматері, символу родючості, хранительки вогнища.

Таким чином, палеолітичне мистецтво розвивалося двома шляхами: реалістичним і умовно-символічним. Розглянемо три великих періоди, на які ділять верхній (пізній) палеоліт. Епохи названі на місця перших знахідок.

Мистецтво періоду Ориньяк (40-35 тис. років до н. е..). Епоха Ориньяк - час матріархату, час панування материнського роду, коли жінка керувала життям колективу. Мистецтво цього часу дуже умовно. Найбільш ранні зображення представляють собою силуетні малюнки. У багатьох печерах стіни списані різними штрихами і лініями. Це свого роду перші "проби пера". Поступово з'являються дуже умовні контурні малюнки - північного оленя. Малюнок виконувався кремінним різцем, іноді просто пальцем по наносному шарі глини на стінах печер. Розпис, що виникла пізніше, наносилася безпосередньо рукою. Первісний художник писав сажею і охрою - жовтою, червоною та коричневою. Найтиповіші і виразні приклади розписів цього періоду зосереджені в печері Ласко, яка знаходиться у Франції. На стінах зустрічаються численні малюнки, що зображують різних представників фауни: диких турів, мамонтів, носорогів, коней, особливо вражають зображення биків. Це монументальні малюнки (до 5 м), обведені товстим чорним контуром, внутрішня поверхня розфарбована плямами червоного, бурого і чорного кольорів.

У цей же період створюються і перші твори круглої пластики, жіночі фігурки з м'яких порід каменю, так звані Венери. В епоху Ориньяк вперше з'являються зображення рук, червоною фарбою обводився контур руки, сам малюнок обводився в коло. Остання обставина говорить про те, що це не випадкові відбитки, а магічні знаки.

Період Солютре (25-15 тис. років до н. е..). Малюнок вдосконалюється. Починаються перші спроби передачі обсягу за рахунок штрихування. Основна тема - тварини, але поглиблюється образне пізнання світу. В цей період спостерігається панування високого рельєфу, виконаного в техніці поглиблення на скелі (натуральний макет). Можна припустити, що нерівні виступи скелі нагадували первісній людині образ якоїсь тварини і він починав його допрацьовувати: прибирав зайві частини, що оточують майбутній силует тварини. Перші твори "натурального макета" були виявлені у Франції. Це масивні кам'яні статуї корів. У солютрейский період відбувається і поліпшення якості кам'яних знарядь, які прикрашаються різьбленням.

Період Мадлен (15-10 тис. років до н. е..). Період Мадлен - останній етап розвитку палеолітичного мистецтва і його кульмінація. Все найцікавіше створюється в цей "золотий вік" первісного мистецтва. Основні знахідки були зроблені у Франції - печери Ласко, Фон де Гом, в Іспанії - Альтаміра, Капова печера на Уралі. У цей період створюються зображення, що відрізняються найвищим реалізмом. Ретельно моделюються форми. Уважно змальовуються деталі, тварини показані в складних ракурсах. Мадленские художники відкривають техніку багатоколірного живопису. У повному блиску вона представлена у двох печерах: в Альтамірі і Фон де Гом. На першому місці за збереження та свіжості барвистих зображень варто печера Альтаміра. Відкрив цю печеру в 1875 р. археолог Марселем Саутуола. Багатоколірні фігури тварин, повні динамічної потужності, виглядали як живі. Ніщо в них не нагадувало про примітивної культури "дикунів" кам'яного століття. Всі ці звірі - бізони, кабани, коні - "живуть" на стелі своїм життям: вони лежать, стоять, зрозуміло, що видають рев, але ніхто з них не біжить, не стрибає, як, наприклад, їх побратими в печері Ласко. Вчені назвали ці застиглі, нерухомі фігури "академічним" зображенням.

В печері Фон де Гом основним героєм розписів є бізон, близько шістдесяти його зображень повні добірності і драматизму. Такого досконалості художньої форми може позаздрити і сучасний художник.

Монументальним твором мадленської живопису Західної Європи несподівано вторять барвисті зображення в Капової печери на Уралі. Площа розпису становить 5,6 м на величезній скельної площині. Центральне місце посідає зображення коня, по боках розташовані фігури трьох мамонтів, далі видно фігури двох коней, семи мамонтів і одного носорога. Розпис виконано з таким же досконалістю, як і в західних печерах. Це сенсаційне відкриття говорить про несподіване єдності культури і художньої творчості людей льодовикового періоду.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні риси первісної економіки
Прикладне мистецтво
Первісне (додержавне) суспільство та його ознаки.
Мистецтво Римської імперії
Мистецтво Стародавньої Греції
ПЕРВІСНЕ ГОСПОДАРСТВО: ЕТАПИ, РИСИ ТА ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ
Умови розвитку відносин соціальної допомоги в первісно-общинний історичний період
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Первісне суспільство на території Білорусі в кам'яному столітті (100 тис. років тому - 4-3 тисячоліття до н. е..)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси