Меню
Головна
 
Головна arrow Бухгалтерський облік і аудит arrow Аудит
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Експертиза господарських договорів на відповідність законодавству РФ

В умовах ринкових відносин договір - основний юридичний акт, з якого виникають зобов'язальні правовідносини, головний засіб регулювання товарно-грошових зв'язків, що визначає зміст правовідносин, права та обов'язки його учасників.

Загальні положення про договори, поняття, умови договору, їх укладення, зміна і розірвання передбачені в ЦК.

Експертиза включає в себе наступні дії.

1. Аудитор визначає коло договорів, які використовуються клієнтом у його діяльності, із загальної сукупності видів договорів, передбачених ЦК: купівлі-продажу, оренди, перевезення, комісії, доручення, підряду, виконання науково-дослідних, дослідно-конструкторських і технологічних робіт, возмездного надання послуг, транспортної експедиції і т. д.

2. Проводиться усне опитування керівництва про порядок укладання договорів, про те, чи збирається до підписання договору досьє на нового клієнта і яким чином. Для цього слід ознайомитися з установчими документами аудируемой організації (статутом, засновницьким договором) та свідоцтвом про її реєстрацію. Рекомендується звернути увагу на те, хто є її засновником, який розмір її статутного фонду і сформований він, де розташовується офіс (а не просто так званий юридична адреса), в якому банку організація обслуговується, які її фінансове становище і комерційна репутація.

Через партнерів, контрагентів, банкірів слід зібрати про неї і її керівників якомога більше інформації.

3. Особливу увагу аудитор звертає на те, ким підписано договір, - відповідає підпис особи розшифрування прізвища, а посада особи, що підписала договір, - важливість цього документа.

Відсутність необхідних повноважень у підписав договір представника може спричинити згодом неможливість отримати плату за поставлені товари або добитися повернення виплачених сум за товари або товари будуть поставлені не в повному обсязі або з істотними недоліками.

Як показує практика, нерідко недобросовісні контрагенти, не бажаючи виконувати свої зобов'язання за договором і нести відповідальність, оголошують про те, що особа, яка підписала договір, не мала на це повноважень (один з найпоширеніших способів шахрайства). Для того щоб такого не сталося, необхідно упевнитися в особі представника, для чого коректно попросити його представити документи, що підтверджують повноваження.

Якщо представник контрагента - директор підприємства, який не має довіреності, необхідно ознайомитися з наказом про його призначення або (це в основному стосується державних підприємств) з протоколу зборів засновників підприємства (для комерційних організацій). Щодо засновників слід звернути увагу на те, що часто на деяких підприємствах, особливо там, де директор працює за наймом, засновники в тій чи іншій мірі обмежують його повноваження і надають їх тільки за згодою правління, ради директорів, зборів засновників і т. д. Наприклад, в статуті організації в розділі "Компетенція директора" може бути зазначено, що директор має право здійснювати операції на суму понад 1 млн руб. тільки за згодою ради директорів підприємства. Тому слід ознайомитися з відповідним цим розділом статуту організації-контрагента і переконатися, що повноваження директора не обмежені.

Якщо представник має доручення, слід перевірити, чи є на бланку довіреності підпис керівника організації і її друк, якого числа вона видана (якщо дата не вказана, то довіреність взагалі недійсна), термін її дії, обсяг повноважень за довіреністю.

4. Вивчаючи предмет договору, аудитор повинен звернути увагу на те, чи немає в ньому двозначність, нечіткість фраз. В договорі має значення кожне слово. Якщо не зрозуміло, що означає той чи інший термін, який зміст несе те чи інше словосполучення, фраза і т. д., треба з'ясувати це з залученням фахівців. Згодом, у разі спору за умов виконання договору контрагент буде намагатися будь-яку неточну формулювання в договорі інтерпретувати в свою користь. Більш того, партнер може спеціально включити в договір не ясні, але добре попятные йому самому формулювання і положення, в яких інтереси підприємства можуть бути ущемлені.

Дуже часто в договорах допускаються неточності юридичних міжнародних торгових термінів, зокрема визначають базисні умови поставки. Так, нерідко з водних перевезень торгові терміни використовуються для залізничного, автомобільного транспорту або змішаних перевезень (кількома видами транспорту). При відсутності в договорі положень, що роз'яснюють, що сторони мали на увазі, можуть виникнути труднощі при вирішенні спорів, зокрема, про момент, в який товар вважається поставленим, і про момент переходу ризику з продавця на покупця.

5. При формулюванні умов про обставини, що звільняють від відповідальності (форс-мажорних застережень), необхідно враховувати наслідки тієї чи іншої формулювання, що може призвести до зниження або підвищення майнової відповідальності між сторонами договору.

При включенні в договір застереження, що передбачає конкретний перелік обставин, настання яких звільняє від відповідальності за порушення зобов'язання, арбітражні суди, як правило, приймають рішення про стягнення з боку збитків, які були наслідком обставин, які перебували поза контролю, якщо вони не передбачені переліком, що містились у договорі.

6. Слід встановити, візуються договори економічного суб'єкта юристами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ДОГОВІР В ГОСПОДАРСЬКИХ ВІДНОСИНАХ
Види господарських (комерційних) договорів
Відповідальність у господарському праві. Відповідальність суб'єктів господарювання та посадових осіб за порушення господарського законодавства
Підтвердження відповідності у забезпеченні безпеки і якості продукції
Судово-біологічні експертизи
Вибір форм і схем підтвердження відповідності для використання їх в технічних регламентах
Перевірка звітності на відповідність Положенням по бухгалтерського обліку "Бухгалтерська звітність організації" (ПБО 4/99)
Договір товариства (societas)
ЗАГАЛЬНЕ ВЧЕННЯ ПРО ДОГОВІР
Укладення договору на торгах
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси