Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Постімпресіонізм

Художники, яких в історії мистецтва називають постимпрессионистами - Сезанн, Ван Гог і Гоген - не були об'єднані ні загальною програмою, ні загальним методом. Вони почали працювати паралельно з імпресіоністами і випробували їх вплив. Але, кожного по-своєму, їх не влаштовувала і неясність импрессионистических композицій, і втрата цілісності форми, відчуття матеріальності зображуваного світу. Вже сам "батько імпресіонізму" Клод Моне в пізній період творчості став шукати узагальненість форми і кольору і етюди, які він робив в Живерні, де прожив останні роки життя, поступово перетворював в декоративні панно, в яких контур і силует відігравали важливу роль. Що ж стосується згаданих вище Сезанна, Ван Гога і Гогена, то насправді кожен з цих художників, представляючи собою яскраву творчу індивідуальність, пішов своїм шляхом і залишив свій слід у мистецтві.

Поль Сезанн (1839-1906) почав творчий шлях разом з імпресіоністами, брав участь в їхній першій виставці 1874 р., потім поїхав у рідне Прованс (р. Екс), де жив замкнутою, але надзвичайно напруженим творчим життям. До кінця 1880-х рр. ім'я Сезанна стало чимось на зразок легенди, міфу, чому немало сприяли розповіді єдиного покупця його картин колекціонера Іва Тангі. У 1894 р. Тангі помер, і картини Сезанна пішли з молотка. В наступному 1895 р., торговець картинами Воллар запропонував Сезанну надіслати свої твори на виставку, і художник, не выставлявшийся до цього 20 років, відправив до Парижа 150 картин. Прогресивна паризька художня інтелігенція вітала Сезанна як великого художника. Молоде покоління бачило в Сезанне єдиного імпресіоніста, який відмовився від імпресіонізму, зберігши його техніку, щоб досліджувати простір і відновити форми в картині, тобто пластичну матеріальність живопису і стійку композицію, ту цілісність форми, кольору і простору, які були роз'єднані імпресіоністами. З початком XX століття Сезанн стає вождем нового покоління.

До кінця життя Сезанн підписував свої твори, додаючи до свого імені "учень Піссарро", віддаючи цим данину поваги знаменитому імпресіоніста (про що Піссарро так ніколи і не дізнався) і підкреслюючи свої зв'язки з художниками цього напрямку. З ними він почав життя в мистецтві, з ними він ділив важкі роки невизнання і злиднів. Але Сезанн не був імпресіоністом, його творчість було швидше реакцією на імпресіонізм, імпресіоністичний метолів бачити і писати. Насамперед Сезанн не дематеріалізує форму. Світ, природа, людина затверджуються ним у всій цілісності і міцності (за термінологією самого художника, це "реалізація натури"). Він прагне до цілісності форми, кольору і образотворчого простору, їх возз'єднання, в той час як імпресіоністи їх розділили.

У Сезанна немає картин складного змісту: портрети близьких людей, друзів та безліч автопортретів, пейзажів ("Береги Марни", 1888), натюрморти ("Натюрморт з кошиком фруктів", 1888-1890), портрети-типи ("Курець", 1895-1900), рідко - сюжетні зображення ("Гравці в карти", 1890-1892) - світ, повний споглядальності, задумливості і зосередженості. Але у всіх випадках це не етюд, а завершений твір, картина.

Поль Сезанн. Гравці в карти. Париж, Музей Орсе

Найбільш сильна сторона таланту Сезанна - колорит. Ом все бачить як прояв мальовничій стихії. Сутність сезанновских шукань - у передачі кольором незмінною вічної реальності, виявлення геометричної структури природних форм. Маючи все життя відраза до всяких теорій, він тим не менш сформулював свої пошуки: "Все в природі ліпиться у формі кулі, конуса, циліндра; треба вчитися писати на цих простих фігурах, і, якщо ви навчитеся володіти цими формами, ви зробите все, що захочете. Не можна відокремлювати малюнок від фарб, потрібно малювати по мірі того, як пишете, і чим гармонійніше стають фарби, тим точніше робиться малюнок. При найбільшому багатстві фарб форма незмінно досягає своєї повноти". Замість уявної випадковості імпресіоністів Сезанн приніс матеріальну фортеця, почуття маси, пластичну ясність форм, сталість, карбовану виразність своїх простих і суворих образів (портрет дружини художника, 1872-1877). Але, відвоювавши у імпресіоністів об'ємність і матеріальність предметів, Сезанн втратив деяку конкретність форми, почуття її фактури. На натюрмортах Сезанна важко визначити, які саме фрукти зображені, на портретах - які тканини одягнені фігури. Крім того, в портретах, в зображеннях людей є деяка бездушність, бо художника не стільки займають духовний світ і характери моделей, скільки основні форми предметного світу, передані колірними співвідношеннями. Ці елементи абстрагування, безсумнівно, закладені в мистецтві Сезана, привели його численних послідовників - "сезаннистов", що існують і понині, - до мальовничої абстрагованості, бо вони зуміли засвоїти лише його формальні досягнення.

Називають постімпресіоністом і "великого голландця" Вінсента Ван Гога (1853-1890), художника, втілив душевну смятенность сучасної людини. Він почав займатися живописом ще в Бельгії, коли був місіонером в "чорній країні" бельгійських шахтарів - Боринаже ("Їдці картоплі", 1885). Ранні його роботи мають певні риси старої голландської традиції. У 1880-1881 рр. він відвідує Брюссельську академію мистецтв. Тільки після 30 років Ван Гог цілком присвячує себе живопису. У 1886 р. він приїжджає в Париж і через брата Тео, який служив у приватній картинній галереї, зближується з імпресіоністами. Під впливом імпресіоністів техніка Ван Гога стає більш вільною, сміливою, палітра высветляется ("Пейзаж в Овере після дощу", 1890). Незабаром він переїжджає в Прованс, місто Арль, де разом з Гогеном мріє організувати щось на кшталт братства художників. Тут, на півдні Франції, він знаходить, як пише своєму братові Тео, колірну гаму Делакруа, лінії японської гравюри (захоплення якій було тоді повсюдним) і пейзажі, "як у Сезанна". У небаченому творчому підйомі Ван Гог починає гарячково працювати, як ніби відчуваючи, як мало часу йому відпущено долею ("Червоні виноградники в Арле", 1888). Але, будучи людиною психічно хворим, він дуже гостро сприймає всі життєві конфлікти і кінчає життя самогубством.

Творчість Ван Гога охоплює близько десятиріччя, причому найбільш важливі останні п'ять років. Це були роки напруженого, майже нелюдського творчої праці, в результаті якого Ван Гог створив твори, що залишили незгладимий слід у світовій культурі. Життя, повна протиріч і несправедливості, викликала у Ван Гога загострене, майже фізично ранящее художника почуття, звідси песимістичний і тривожний, болісно-знервований, експресивний характер його творчості. Так тривожно, підвищено емоційно Ван Гог сприймає не тільки людей, але і пейзаж, і мертву природу. Властива лише йому особлива гострота сприйняття дійсності повідомляє його творів складне переплетення ніби взаємовиключних настроїв: захват перед світом і проникливе почуття самотності в цьому світі, щемливої туги, постійного неспокою. Під його пензлем зображення простих будинків або кімнат повно справжнього драматизму ("Хатини", 1888; "Спальня", 1888). Він олюднює світ речей, наділяючи його власною гіркою безнадією.

Ван Гог досягає внутрішньої експресії за допомогою особливих прийомів накладання фарби різкими, часом зигзагоподібними, а частіше паралельними мазками, як у полотні "Хатини", де земля і хатини написані мазками, що йдуть в одному напрямі, а небо - у протилежному. Це підсилює загальне враження напруженості. Того ж служить пронизливо " дзвінкий " колір: зелень трави на схилі, де лінуються хатини, і яскрава блакить неба. Динамізм мазків, гранична насиченість барвистих тонів допомагають художнику передати всю складність його світосприйняття. У більшості випадків Ван Гог писав з натури, але навіть його етюди мають характер закінченої картини, бо він не віддається цілком безпосередньому враженню від натури, а привносить в образ свої складний комплекс ідей і почуттів, загострену чутливість до потворності та дисгармонії життя, різноманітні асоціації і насамперед глибоке співчуття до людини, поєднане з власним безвихідного трагізмом світовідчуття ("Прогулянка в'язнів", 1890; "Автопортрет з перев'язаним вухом", 1889).

Вінсент Ван Гог. Доктор Поль Гаше. Париж, Музей Орсе

Останній рік життя Ван Гог проводить у лікарнях для душевнохворих, спочатку на півдні Франції в Сен-Ремі, потім в Овере під Парижем. Його творча активність у цей рік разюча. З якоюсь истовостью, надзвичайною обостренностью сприйняття він пише природу (квіти, дерева, траву), архітектуру, людей ("Овер після дощу", "Церква в Овере", "Портрет доктора Гаше" тощо).

Ван Гог залишив після себе велику епістолярну спадщину. Найбільшу цінність мають його листи до брата Тео, в яких він постає у всій своїй душевній смятенности, хворобливості, але і у величі духовного багатства і величезності художнього таланту. При житті Ван Гог не користувався популярністю, його вплив на мистецтво позначилося багато пізніше. Експресіоністи стали називати його своїм предтечею. Однак у Ван Гога не було такої кількості наслідувачів, як у Сезанна, оскільки його мистецтво значно більш суб'єктивно. Проте немає майже жодного великого митця сучасності, який так чи інакше не відчув би на собі впливу напружено емоційного і глибоко щирого мистецтва великого голландця.

Не менш своєрідним, самостійним шляхом йшов ще один художник, якого також називають постімпресіоністом, - Поль Гоген (1848-1903). Як і Ван Гог, він досить пізно почав систематично займатися живописом. Йому було 30 років, коли, залишивши службу в банку, він цілком присвятив себе мистецтву (1883). Перші його твори несуть на собі певну друк імпресіонізму. Але незабаром Гоген виробляє свою манеру. У 1886 р. разом з учнями та послідовниками (Е. Бернар, Л. Анкетен, П. Серюзьє, Я. Веркаде та ін) він оселяється на деякий час в Бретані, селі Понт-Авен, тому за ними закріплюється назва "понт-авенская школа". Але Гоген не задоволений ні темами, які надає йому європейський цивілізований світ, ні самої буржуазною цивілізацією, сковує творчість. Він біжить від неї в екзотичні країни, пленяясь примітивної життям полінезійських племен, що зберегли, на його думку, безтурботний спокій, первозданну чистоту і цілісність, притаманні дитинству людства. У 1887 р. він ненадовго повертається в Париж і в Понт-Авен, наприкінці 1888 р. з'являється в Арлі, де відбувається сто трагічний розрив з Ван Гогом, і після влаштування в Парижі "Виставки імпресіоністів і синтетистов", яка не мала успіху, Гоген у 1891 р. їде на Таїті. З його від'їздом перестає існувати і понт-авенская школа. На "Виставці імпресіоністів і синтетистов" в кафе Вольпини в 1889 р. Гоген і художників його кола продемонстрували, що їх головне завдання - передавати не видимість предметів, максимально наближено до оптичного сприйняття людського ока, а їх сутність, ідею, використовуючи образ як знак, символ. Цього вже було принципова відмінність постімпресіоністів від їх попередників імпресіоністів. У 1893 р. Гоген ще раз з'являється в Парижі для влаштування виставки, яка привернула до нього увагу поетів-символістів. У 1895 р. він знову на Таїті. Останні роки життя Гоген живе на острові Домініка (Маркізькі острови).

Перші враження (безсумнівно, ідеалізовані) від островів Полінезії Гоген передав у талановито і поетично написаному щоденнику "Ноа-ноа" ("Запашна земля"). Насправді життя художника в цьому краю не була настільки безтурботним. Він жив там у безперервній нужді, часто хворів, витрачав сили в зіткненні з колоніальними властями, намагаючись захистити інтереси тубільців. Тубільці ж його не розуміли, вважали диваком і чужинцем.

Гогена в історії мистецтва зазвичай пов'язують з напрямком символізму і того поширилося наприкінці XIX - початку XX ст. течією, яка дістала назву примітивізму (див. "Ареарея [Радість]" на кольоровий вставлення). Прагнучи наблизитися до художнім традиціям тубільного мистецтва, Гоген навмисно прийшов до примітивізації форми. Він користувався гранично спрощеним рисунком, форми зображуваних предметів нарочито площинні, барви чисті та яскраві, композиції мають орнаментальний характер. Так, в одній з перших таитянских речей "Жінка, що тримає плід" (1893) смагляве тіло таитянки передано навмисно площинно, силует окреслено простим і цільним контуром, нерухома поза, риси обличчя застигли. Жовтий орнамент на червоній спідниці вторить узору, образуемому листям дерев над її головою, і сама вона - лише невід'ємна частина цієї вічної природи. Гоген навмисно порушує перспективу, він пише не так, як бачить людське око, погодившись з впливом световоздушной середовища (що було так важливо для імпресіоністів), а як він хоче це побачити в природі. Реальну природу він перетворює на декоративний барвистий візерунок. Його мова гиперболичен. Він підсилює інтенсивність тонів, бо його цікавить не колір певної трави в певному освітленні часу доби, як Клода Моне, а колір трави взагалі: трава - зелена, земля - чорна (або коричнева), пісок - жовтий, небо - синє. Він сприймає колір як символ, знак: землі або неба, або трави та ін. Він не користувався світлотіньовим моделировкой, а накладає колір рівними площинами, у контрастному зіставленні; він розуміє колір символічно. Гоген стилізує форму предметів, підкреслює потрібний йому лінійний ритм зовсім не у відповідності з тим, як вони виглядають в натурі. Площинність, орнаментальність, яскравість кольорових плям - декоративність мистецтва Гогена дозволили назвати сто стиль килимовим. Багато полотна сто дійсно нагадують східні декоративні тканини ("Л, ти ревнуєш?", 1892).

У спілкуванні з первісною природою, з людьми, які стоять на нижчих щаблях цивілізації, Гоген хотів знайти ілюзорний спокій. Він вносить в свої екзотичні, овіяні романтикою і легендою твори елементи символіки ("Таїтянська пастораль", "Звідки ми прийшли? Хто ми? Куди ми йдемо?", 1987). У картині "Чудовий джерело" (1894) все наповнене почуттям благоговіння перед священним місцем. Спокоєм і тишею віє від цієї землі, покритої рожевим піском, від химерних екзотичних білих квітів, кам'яних ідолів і живих людських фігур, схожих на цих ідолів. Створивши стилізацію таїті мистецтва, Гоген викликав інтерес до мистецтва неєвропейських народів.

Сезанн, Ван Гог, Гоген мали величезний вплив на весь подальший розвиток художньої культури новітнього часу. Кожен з них пішов своїм шляхом і кожен з'явився провісником інших художніх течій і шкіл. Але сам цей факт - свідоцтво роз'єднаності творчих методів, настільки характерної для мистецтва наступного століття.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Пуантилізм як протягом постімпресіонізму
Інтелектуальний декоративізм як протягом постімпресіонізму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси