Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Третя книга віршів: "Снігова ніч" (1907-1916)

Тема згубності, приреченості земного світу і переходить у третю книгу Блоку, що включила збірники "Страшний світ" (1909-1916) і "Відплата" (1908-1913). Тут навіть смерть не дає виходу з порочного кола життя ("Світи летять. Роки летять. Порожня...", 2 липня 1912), що, втім, суперечить поширеним декадентським уявлень про смерть як про благо, які рятують людей від зла і абсурду земного життя. Два ключових вірші цього періоду - "Ніч, вулиця, ліхтар, аптека..." (10 жовтня 1912) і "Про, я хочу безумно жити..." (5 лютого 1914) дозволяють зрозуміти логіку авторської думки, що виходить з порочного кола "розпачу" і "проклять".

У вірші "Ніч, вулиця, ліхтар, аптека..." поет використовує дзеркальну композицію - перша строчка, трохи змінивши порядок слів, відображається у фінальних рядках: "Ніч, крижана брижі каналу, / Аптека, вулиця, ліхтар". Таке композиційне побудова немов ілюструє основну думку твору: головний герой, прийшовши до думки про безцільності існування, де кожен день повторюється одне і те ж ("Все буде так. Результату немає"), з думкою про смерть схиляється над "крижаний брижами капала". Однак він бачить, що там відображаються всі ті ж "аптека, вулиця, ліхтар". У просторі смерті (з якої в російській літературі пов'язаний образ петербурзьких каналів) немає нічого нового, а отже, смерть не принесе визволення ("Помреш - почнеться все спочатку"). І якщо відхід від світу не рятує від безглуздя буття, то, стало бути, сама ця нісенітниця вимагає подолання, преображення. І не випадково один з найважливіших збірників третього тому "Ямби" (1907-1914) відкривається віршем "О, я хочу безумно жити...":

Про, я хочу безумно жити: Все, що існує - увічнити, Безособове - вочеловечить, Несправджене - втілити!

"Страшний світ" заслужив відплата, він повинен впасти під вагою власних злодіянь, і герой-поет третього тому відчуває наближення "небачені зміни, нечувані грабунки". Серед песимістичних і похмурих віршів ("Я прибитий до трактирної стійці...", 26 жовтня 1908; "Як тяжко мерця серед людей...", 19 лютого 1912) вже пробиваються такі, в яких звучать життєстверджувальні йоти: "Ти пам'ятаєш? У пашею бухті сонної..." (1911-6 лютого 1914), "Благословляю все, що було..." (15 січня 1912).

Одне з вершинних створінь зрілої музи Блоку - "Італійські вірші" (1909), навіяні подорожжю поета з дружиною по Італії в травні - червні 1909 р. В цих віршах позначилась двоїстість враження від Італії - захоплення її історією і культурою і відраза перед теперішнім, сучасним виглядом (див., наприклад, цикл "Флоренція").

Ускладнюються й жіночі образи лірики поета. У 1914 р. зав'язується "театральний роман" між Блоком і співачкою Л. А. Дельмас, чиє виконання партії Кармен в однойменній опері Бізе вразило поета. Їй він присвятив невеликий цикл "Кармен" (1914), а також наділив окремими рисами коханої героїню одного з чудових своїх створінь - поеми "Солов'їний сад" (1915).

У вигляді колишньої героїні Блоку все частіше з'являються нові риси - це риси Росії ("Приниження", 6 грудня 1911; "На залізниці", 14 червня 1910), а в образі Росії бачаться поетові жіночі риси ("Русь моя, життя моє, разом ль нам маятися?..", 28 лютого 1910). Тим самим Блок відкриває внутрішню спільність долі російської жінки і долі Батьківщини. Одне з кращих віршів Блоку про Батьківщину - "Росія" (18 жовтня 1908). Образ трійки ("три шлеї", "спиці росписные") в ньому змушує згадати гоголівську Русь - "птаха-трійку". Цей образ переплітається з ще двома подібними ланцюжками, одна з яких відсилає до пушкинско-некрасівській традиції зображення среднерусских країв ("розхлябані колії", "хати сірі", "дзвенить тугою обережної глуха пісня візника"), а інша - до вірша Некрасова "Трійка". Однак доля російської дівчини, з тугою за іншої, кращого життя проводжаючої летить повз трійку, отримує у вірші Блоку символічне осмислення як доля Росії в цілому. Росія також може піддатися на спокусу якого-небудь "чарівника", однак не буде їм знищена, лише краще стане після перенесених страждань. Та й образ дороги у вірші - символ довгого шляху Русі, одночасного важкого ("розхлябані колії") і легкого ("неможливе можливо").

Поет не закриває очі і на ті негативні риси рідної країни, які спонукають його в одному з листів до матері говорити про "пакостной, брудною, тупий і кривавої батьківщині". Любов Блоку до Батьківщини кшталт тієї "дивної любові" Лермонтова, яку "не переможе розум" (див., наприклад, "Грішити безсоромно, непробудно...", 26 серпня 1914). Більш того, все частіше образ Росії у Блоку виявляє своє таємне спорідненість з чином небесної коханої його ранніх віршів. Росія для нього - особлива країна, яка не належить ні до Заходу, пі Схід, зі своїм, особливим шляхом. Образ нової, прийдешньої Куликовської битви як символ єднання Росії, початку її відродження з попелу знаходиться в центрі одного з найкращих циклів цього періоду "На полі Куликовому" (1908), який увійшов в передостанній збірник третього тому "Батьківщина" (1907 1916). Куликівському битви в історії Русі поет надавав особливого значення. У зборах віршів 1912 р. він навіть дав цикл "На полі Куликовому" своїм коментарем:

"Куликовська битва належить, на переконання автора, до символічних подій російської історії. Таким подіям судилося повернення. Розгадка їх ще попереду".

Цим переконанням пояснюється звучить у всьому циклі мотив "повторення", що сходить, мабуть, до ніцшеанською концепції "вічного повернення" в історії ("За Непрядвой лебеді кричали, / І знову, знову вони кричать...", "Знову з вековою тоскою / Пригнулися до землі ковила", "Знову над полем Куликовим / Зійшла і розточчя імла" тощо) Можна припустити, що сама Куликовська битва в циклі відбувається не тільки між Ордою і Руссю, і між двома полярними началами в душі всякого російської людини: початком стихійним, руйнівним, і духовним, творчим. Недарма пише поет: "Наш шлях - стрілою татарської древньої волі/Пронизав нам груди". Герой цих віршів - одночасно і воїн Куликівського битви, і ліричний двійник самого поета, його сучасник, ведучий "вічний бій" з самим собою, з темною стороною своєї душі. І тільки в такій боротьбі для Блоку - запорука відродження Росії. Історичні події далекого минулого, сучасного і можливого майбутнього накладаються в цьому циклі, межі між ними стираються, а згадані історичні реалії та факти набувають символічного, містико-провиденциальное звучання, не допускаючи прямолінійних і однозначних трактувань.

Що йде з глибин народної культури ставлення до Батьківщини як до матері переосмислюється поетом. У першому вірші циклу "Річка розкинулася. Тече, сумує ліниво..." (7 червня 1908) він звертається до Русі: "Про Русь моя! Дружина моя!". Це вже не сліпа синівська любов до матері, яка звучить в традиційному зверненні "Батьківщина-мати", адже така любов не допускає осудливого погляду на того, хто тебе народив і вигодував, передбачає відносини вічного боргу по відношенню до матері. Тут поет, людина, ставить себе врівні з Росією: його любов є результат свідомого і багато в чому вільного вибору; більш спорідненість душ, а не крові, і тому накладає на нього особливу відповідальність за його кохану. У цьому полягає сенс подій, передчуття яких стало темою блоковского циклу: "Але впізнаю тебе, початок/ Високих і бунтівних днів!" Можна бачити тут і передчуття нових революційних потрясінь (цикл написаний в 1908 р., коли на пам'яті ще свіжі події 1905-1907 рр.), і апокаліптичні прозріння поета, в цілому характерні для Срібного століття з його напруженим спіритуалізмом і вірою в наближаються "останні терміни".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ТРЕТІ ОСОБИ В ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ
Снігові бурани і лавини
Раннеакмеистический період (1911-1916)
Вірш "Нате!" (1913)
Вірш "Заблудлий трамвай"
"Дрібний біс" (1907)
Революція 1905-1907 рр.
Революція 1905-1907 рр. у Білорусі
Книга і концепція задоволення потреб
Як оформити виноску на книгу або статтю
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси