Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 10. Безпечна експлуатація будівельних машин і механізмів

Експлуатація вантажопідіймальних машин

Вантажопідйомні машини істотно полегшують працю, однак завжди слід пам'ятати і про те, що вони - потенційне джерело небезпеки як для операторів (кранівників, машиністів), так і для знаходяться в робочій зоні людей та споруд. Вантажопідйомні машини повинні допускатися до переміщення тільки тих вантажів, які відповідають їх функціональному призначенню і маса яких не перевищує їх вантажопідйомності. Особливо важливе місце серед вантажопідіймальних машин займають вантажопідйомні крани.

Вантажопідйомний кран - вантажопідйомна машина, оснащена стаціонарно встановленими вантажопідйомними механізмами. Вантажопідіймальні крани класифікують за конструкцією; виду вантажозахватного органу; способу установки; виду ходового пристрою; видом привода; за ступенем повороту.

Основним параметром крана будь-якого типу є його вантажопідйомність брутто. Вантажопідйомність брутто включає в себе маси вантажу, підвішеного безпосередньо до крану, на вантажному візку або до оголовка стріли; знімних вантажозахоплювальних пристроїв (стропів, захватів тощо); незнімних вантажозахоплювальних пристроїв (вантажного гака, грейфера, електромагніту тощо); масу підйомного кошти (канату).

За забезпеченням безпечної експлуатації вантажопідйомного обладнання встановлено державний нагляд. Нагляд здійснюють Федеральна служба з екологічного, технологічного і атомного нагляду (Ростехнагляд) та її територіальні органи.

Власник вантажопідіймальних кранів зобов'язаний забезпечити утримання їх у справному стані і безпечні умови праці шляхом організації належного огляду, огляду, ремонту, нагляду та обслуговування.

У цих цілях повинні бути призначені відповідальні фахівці:

o інженерно-технічний працівник з нагляду за безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів, вантажозахватних пристосувань і тари;

o інженерно-технічний працівник, відповідальний за утримання вантажопідіймальних кранів у справному стані;

o працівник, відповідальний за безпечне виробництво робіт крана. Особи, відповідальні за безпечне виробництво робіт кранами, повинні знати виробничі інструкції для кранівників і стропальників. Призначення відповідальних фахівців оформляється наказом по підприємству.

Для зачіпки, обв'язки (стропування) і навішування вантажу на гак крана повинні призначатися стропальники. Для виконання обов'язків кранівника, помічника кранівника, слюсарі, електромонтери, наладчика приладів безпеки, стропальника (обслуговуючий персонал) призначаються спеціально навчені робітники. Підготовка та атестація обслуговуючого персоналу повинні проводитися в професійно-технічних навчальних закладах, а також на курсах і в технічних школах навчання робітників вказаними спеціальностями, що створюються в організаціях, які мають базою для теоретичного і виробничого навчання та мають дозвіл (ліцензію) органів Ростехнагляду.

Атестація обслуговуючого персоналу проводиться кваліфікаційною комісією організації, що проводила навчання. Особам, які склали іспити, видаються відповідні посвідчення. Ці посвідчення вони повинні мати при собі під час роботи. Допуск до роботи кранівників, їх помічників, слюсарів, наладчиків приладів безпеки, електромонтерів і стропальників оформляється наказом (розпорядженням) по організації.

Періодичній перевірці знань підлягають інженерно-технічні працівники з нагляду за безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів; інженерно-технічні працівники, відповідальні за утримання вантажопідіймальних кранів у справному стані; особи, відповідальні за безпечне виробництво робіт кранами, не рідше одного разу на три роки.

Перевірка знань обслуговуючого персоналу (кранівників, їх помічників, слюсарів, електромонтерів, наладчиків приладів безпеки та стропальників) кваліфікаційною комісією повинна проводитися періодично, не рідше одного разу на 12 міс, а також при переході працівника на інше місце роботи; на вимогу інженерно-технічного працівника з нагляду за безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів або інспектора Ростехнагляду. Повторна перевірка знань обслуговуючого персоналу проводиться в обсязі виробничої інструкції.

Крани протягом нормативного терміну служби повинні підлягати періодичному технічному огляду: частковому - не рідше одного разу на 12 місяців; - повному - не рідше одного разу на три роки.

Рідко використовуються вантажопідіймальні крани (крани для обслуговування машинних залів, електричних та насосних станцій, компресорних установок, а також інші крани, що використовуються тільки під час ремонту обладнання) повинні піддаватися повному технічному огляду не рідше одного разу в п'ять років.

При повному технічному огляді кран повинен підлягати огляду, статичним і динамічним випробуванням.

При частковому технічному опосвідченні статичні і динамічні випробування крана не проводяться. Позачерговий повний технічний огляд крана має проводитися після:

o монтажу, викликаного установкою крана на новому місці (крім стрілових і швидкомонтованих баштових кранів);

o реконструкції крана;

o ремонт розрахункових металоконструкцій крана з заміною елементів або вузлів з застосуванням зварювання;

o установлення змінного стрілового обладнання або заміни стріли;

o капітального ремонту або заміни вантажного або стріловий лебідки;

o заміни гака або крюковою підвіски (проводяться тільки статичні випробування);

o заміни несучих або вантових канатів кранів кабельного типу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Безпечна експлуатація ручних електричних машин
Визначення вартості експлуатації будівельних машин
Вимоги безпеки при експлуатації будівельних лісів
Безпечна експлуатація підйомно-транспортних машин
Розвиток методів визначення меж безпечного стану будівельних систем
Безпечна експлуатація ручних електричних машин
Визначення вартості експлуатації будівельних машин
Безпечна експлуатація підйомно-транспортних машин
Практика уніфікації машин, їх деталей та вузлів
Безпечна експлуатація технологічного оснащення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси