Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 60. Платіжний баланс

Макроекономічне значення платіжного балансу.

Платіжний баланс - державний облік і розпис надходять з-за кордону платежів нарівні з виплатами за кордон.

Платіжний баланс впливає на ринковий курс національної валюти, а той в свою чергу впливає на інтенсивність і спрямованість експортно-імпортних потоків, відплив інвестиційних ресурсів з однієї країни в іншу і, в цілому, на макроекономічну рівновагу в країні.

Крім рівноважного стану платіжного балансу (коли сальдо дорівнює нулю) можливе активне і пасивне сальдо. Активне сальдо свідчить про перевищення надходжень валюти в країну над виплатами, а пасивне - навпаки.

Явно виражене активне сальдо платіжного балансу менш сприятливо для національної економіки, ніж нульове, а пасивне, негативне, що спостерігається протягом ряду років поспіль, показує недостатньо ефективне, підлегле положення країни на світовому ринку і може в кінцевому рахунку призвести до зниження її валютного курсу (девальвації).

Структура платіжного балансу.

Основними розділами платіжного балансу є баланс поточних операцій і баланс руху капіталу.

Баланс поточних операцій включає статті, пов'язані з рухом товарів, що експортуються, імпортуються та реекспортованих товарів, наданням страхових, транспортних, ремонтних, фінансових та інших послуг, різного роду трансферти: грошові перекази приватних осіб, дари і наукові гранти, субсидії і позики приватним особам, а також придбання валюти для ввезення та вивезення.

Баланс руху капіталу відбиває загальну величину покупок і продажу землі, акцій, облігацій, банківських депозитів, позик та кредитів і т. п. Продаж капіталу іноземним інвесторам складе імпорт капіталу, а купівля - експорт.

Торговельний баланс.

Однією з важливих складових частин платіжного балансу, включеної до складу балансу поточних операцій, є торговельний баланс, що характеризує співвідношення експорту і імпорту товарів. Він розраховується на основі митної статистики перетину вантажами державного кордону.

Щодо окремих груп товарів уряд встановлює мита - особливі прикордонні потоварні податки, які зведені в спеціальний митний тариф. Цей тариф може бути знижено з допомогою митних преференцій (пільг).

Фактори, що впливають на стан платіжного балансу.

Платіжний баланс коригується з допомогою операцій центрального банку з купівлі-продажу іноземної валюти, золота та інших фінансових активів. Всі ці дії банку не переслідують мети отримання прибутку, а формують офіційні резерви держави. За рахунок цих резервів покриваються пасивні сальдо рахунків поточних операцій і руху капіталу. Продаючи накопичені запаси золота і валюти, уряд збільшує їх ринкова пропозиція. При активному сальдо платіжного балансу воно вилучає з ринку зайві ресурси, збільшуючи свої офіційні золотовалютні резерви.

Лекція 61. Валютний курс

Міжнародна валютна система

Міжнародна валютна система - сукупність міжнародних норм, правил і методів здійснення розрахунків між державами, закріплене угодою між ними.

Сучасна валютна система існує з 1976 р. і має назву ямайської. Вона прийшла на зміну Бреттон-Вудс кою системі, яка проіснувала протягом 30 років на основі золотодолларового стандарту. Ямайська система заснована не на одній валюті - доларі, а на "кошику" з декількох основних світових валют (долар, марка, єна, фунт стерлінгів, французький франк), тому її називають многовалютным стандартом. Світовим грошовим еталоном у цій системі є особлива міжнародна грошова одиниця СДР, яку часто називають "паперовим золотом". СДР (спеціальні права запозичення) являють собою безготівкові електронні гроші у вигляді запису на рахунках країн в Міжнародному валютному фонді проводить курс на те, щоб СДР стали панівними в міжнародних розрахунках, проте серйозно потіснити долар їм поки не вдається. Крім того, в останні роки з'явився новий серйозний претендент на роль світових грошей - євро.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Платіжний баланс
Платіжний баланс
Платіжний баланс країни
Платіжний баланс
Платіжний баланс
Структура платіжного балансу
Поняття платіжної системи та її структура
Платіжний баланс
Міжнародні торгово-економічні відносини
Загальна оцінка бухгалтерського балансу
Доктрина торгового балансу: проекти і практика. Меркантилізм та камералистика
Платіжний баланс країни
Платіжний баланс
Платіжний баланс
Валютні курси і міжнародні резерви
Валютна система та валютний курс
Міжнародні валютні відносини. Сутність і еволюція світової валютної системи
Міжнародне валютне право
Основи міжнародних валютних і розрахункових відносин
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси