Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Теорія організації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Метод поділу за виробленої продукції (за номенклатурою товарів)

Цей метод практикується організаціями, що спеціалізуються на виробництві різноманітних видів продукції з використанням різноманітного сировини і обладнання. Розподіл за номенклатурою товарів залежить від технологічних, транспортних і функціональних можливостей. Кожна управлінська одиниця спеціалізується на певному товарі або групі товарів. Така одиниця здійснює функції виробництва, постачання, реалізації, фінансування і т. д. незалежно від інших управлінських одиниць.

Такий же метод використовується для формування підрозділів усередині даних одиниць і, особливо, для формування збутових відділень. Наприклад, таке відділення на верстатобудівному заводі може мати спеціалізовані товарні групи з експорту універсальних і спеціальних верстатів, а також по організації їх технічного обслуговування.

Основні переваги даного методу : ефективне виконання та якість виробництва, координація, узгодженість і використання переваг спеціалізації.

Недоліки його полягають у наступному:

- незалежність однієї одиниці від інших веде до дублювання функцій та ускладнює координацію їх діяльності в рамках організації в цілому;

- не використовуються переваги спеціалізації на рівні всієї організації;

- вузька спеціалізація керівника ускладнює управління ним різноманітними функціями управлінської одиниці.

Метод поділу за групами (категоріями) споживачів

Цей метод використовується в організаціях, що мають справу з різними групами споживачів. Кожна управлінська одиниця спеціалізується на певній групі споживачів і здійснює всі необхідні функції. Найчастіше цей метод застосовується для формування управлінських підрозділів, які здійснюють такі функції, як постачання, розробка продукції, її виробництво, реклама, реалізація тощо, відповідно до вимог кожної групи споживачів.

Перевага цього методу в забезпеченні ефективного збуту готової продукції організації, він дозволяє набирати фахівців і планувати їхню роботу відповідно до вимог будь-якої групи споживачів, координувати дії в межах однієї одиниці. Цим методом також притаманні недоліки: ускладнення координації діяльності різних управлінських одиниць, неможливість використання переваг однієї функції і виникнення різного роду протиріч.

Метод поділу за етапами виробництва

Даний метод застосовується в організаціях, де процес виробництва продукції відбувається у кілька етапів. Він дає можливість формування для кожного етапу відповідної управлінської одиниці, що виконує всі необхідні функції, незалежно від іншої одиниці. Наприклад, на підприємстві з виробництва тканини процес виробництва поділяється на такі етапи, як прядіння, ткання, підготовка до фарбування, фарбування. Для кожного етапу можливе створення відповідної незалежної управлінської одиниці.

Перевага цього методу в найбільш повному використанні можливостей працівників, обладнання, верстатів, вдосконалення процесу виробництва та координації діяльності в межах якого-небудь етапу. Тут також досягається висока ступінь безпосереднього контролю. У процесі будь-якого етану виявляється неякісна робота попереднього без безпосереднього контролю. До недоліків методу відноситься труднощі координації діяльності управлінських одиниць різних етапів через взаємозалежність їх один від одного. Вузька спеціалізація керівника одиниці ускладнює для нього управління всіма функціями.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Метод поділу за робочим змінах (вахтовий метод)
Методи, що застосовуються виходячи із номенклатури критеріїв
Знаки індивідуалізації учасників цивільного обороту і виробленої ними продукції
Метод поділу за робочим змінах (вахтовий метод)
Нормативні групи
Перша група - методи експертних оцінок
Метод поділу за робочим змінах (вахтовий метод)
Види поділу праці
Етап спаду обсягів виробництва
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси