Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 17. Догляд та технічне обслуговування як чинники збереження якості товарів у процесі експлуатації

Культура споживання товарів

Культура споживання товару забезпечує повноту витягання його корисних властивостей. Професор В. М. Лифиц пише, що "недооцінка культури споживання - результат низької культури споживання більшості росіян. Низька культура споживання батьків "генетично передається дітям. А якість харчування дітей - це стан генофонду країни". У Законі РФ від 7.02 1992 року № 2300-1 "Про захист прав споживачів" зазначено, що інформація про товари в обов'язковому порядку повинна містити правила та умови ефективного використання товарів.

Культура споживання - це відношення до товару як до предмета, створеного громадською працею і вимагає обережного ставлення, з одного боку, і як об'єкта управління, що вимагає використання науково-практичних знань в процесі володіння ним, - з іншого. Рівень цієї культури залежить від історичних, етнічних, соціальних, економічних, географічних та кліматичних чинників, науково-технічного прогресу та ін.

Наприклад, люди завдяки популяризації екологічних знань зрозуміли значимість і цінність води як елемента екосистеми, який необхідно дбайливо і раціонально використовувати, а на основі знань медицини, гігієни та санітарії встановили параметри якості та безпеки води, навчилися покращувати і зберігати її якість тривалий час.

Правильне використання товару і догляд за ним створюють умови для одержання максимально великого корисного ефекту від товару, знижують ризик небезпечних впливів товару на людину і навколишнє середовище. Значною мірою це залежить від рівня освіти, освіченості споживачів, їх побутових і матеріальних можливостей.

Догляд за товарами являє собою комплекс заходів, спрямованих на запобігання зниження рівня якості та забезпечення безпечності товарів при їх транспортуванні, зберіганні, використанні та утилізації. Правильний догляд заснований на своєчасної, повної, доступної інформації про властивості товару, інструктивних відомостях про порядок підключення і режимах експлуатації, про особливості та періодичності огляду, профілактичного обслуговування і ремонту, зберігання. Джерелами інформації є маркування товарів, паспорти, інструкції по застосуванню, керівництва по експлуатації товарів. У ряді випадків споживач може отримати інформацію в рамках технічної підтримки, консультацій по телефону або через Інтернет на сайті виробника чи продавця товару.

Мета догляду за товаром - підтримати необхідний рівень споживчих властивостей, що досягається шляхом технічного обслуговування, ремонту або реставрації товару. Споживачі доглядають (обслуговують) товари самостійно на основі власних знань, консультацій інформаційних джерел (довідкової служби сервісного центру, друкованих та інтерактивних посібників з ремонту та техобслуговування) або використовують послуги сервісних організацій з ремонту, реставрації та технічного обслуговування.

Самостійний догляд і обслуговування товарів забезпечують найбільшу економію грошей споживача. Але правильно виконати операції по обслуговуванню може тільки грамотний споживач, що володіє спеціальними знаннями.

Основні цілі догляду за товарами:

- відновлення естетичних властивостей (одягу, взуття, меблів);

- відновлення ергономічних властивостей (посуду, предметів для сервіровки столу, одягу, взуття, килимів і підлогових покриттів);

- відновлення працездатності шляхом заправки енергоносіями (транспортних засобів, опалювальних приладів, електропобутових товарів);

- відновлення працездатності шляхом заміни витратних елементів і матеріалів (копіювально-розмножувальної техніки, засобів для письма, побутових водоочисних пристроїв);

- відновлення міцності конструкції (автотранспортних засобів, одягу, взуття, меблів).

Розглянемо кілька прикладів правильного догляду за товарами.

Взуття потребує постійного догляду. З часом вона забруднюється, втрачає блиск і колір покриття, утворюються складки, деформація, стираються підошва і каблук, порушується цілісність сполук верху і низу взуття. При ходьбі союзка піддається багаторазових вигинів, берці - тертя, шкарпеткова частина - ударам і тертя. На союзке з'являються тріщини, осипається барвник, на заднику, берцах і носка утворюються потертості і механічні пошкодження матеріалу. При носінні взуття відбувається її зволоження. Таким чином, знижується рівень естетичних, ергономічних і міцнісних властивостей. Це пов'язано з впливом на взуття різних зовнішніх факторів (вологи, пилу і бруду, температури, світла, кисню повітря, механічних впливів - ударів, стиснення і тертя) і стогони зсередини взуття.

Пил та інші забруднення витягують з зовнішніх шарів шкіряного верху взуття жирові речовини. Внаслідок цього знижується еластичність шкіри і її стійкість до дії багаторазових деформацій при носінні, швидко з'являються зморшки і тріщини верхнього шару шкіри, погіршується зовнішній вигляд і водостійкість верху взуття. Основний метод догляду систематичне видалення забруднень і заповнення жирових речовин.

Для цього використовують взуттєві креми і мастила, що містять жируючі матеріали, віск і воскоподобные речовини. Жирові речовини зберігають еластичність шкіри, а віск і воскоподобные речовини, заповнюючи нерівності верхнього шару шкіри, вирівнюють його і формують блискучу поверхню. Забруднення менше затримуються на поверхні шкіри, взуття легко очищається і матеріал не сорбує воду.

В результаті дії стопи і поту, що виділяється нею, відбувається руйнування підкладки, устілки. Відбувається раздубливание шкіри (устілки) і появу тріщин. Крім того, виділяються потім речовини при відповідній підвищеної вологості сприяють розвитку мікроорганізмів і псуванню взуття. В даному випадку догляд за взуттям полягає у створенні несприятливих умов для мікроорганізмів (особливо при сезонному зберіганні взуття).

Втрата якості взуття відбувається також в результаті зволоження і висушування - це призводить до її деформації. Сушити вологе взуття біля опалювальних приладів не рекомендується, оскільки при високій температурі відбувається дуже швидке видалення вологи з шкіри і, як наслідок, її усадка і деформація.

При сезонному зберіганні взуття з метою збереження і відновлення її форми використовують колодки, вкладиші і розтяжки.

Що стосується електропобутових приладів - вони вимагають навичок управління та обслуговування. Найбільш прості в обслуговуванні освітлювальні прилади, які при правильному користуванні дозволяють забезпечити необхідне освітлення і економію електроенергії.

Наприклад, використання однієї лампи розжарювання потужністю 100 Вт замість двох потужністю 60 Вт дозволяє скоротити споживання електроенергії на 12% і забезпечити більшу яскравість світильника. Періодична чистка плафонів, світлоповертачів, светорассеивателей світильників протягом року дозволяє знизити втрати світлопропускання на 30%.

Розміщення элетробытовых приладів в приміщенні теж вимагає спеціальних знань. Наприклад, правильна установка побутового компресійного холодильника у видаленні від джерел тепла і створення нормальних умов тепловіддачі з боку конденсатора дозволяє забезпечити номінальну потужність і економити електроенергію. Зниження температури теплообмінника (конденсатора) з 21 до 20 °С дозволяє знизити витрату електроенергії на 6%.

Правильне використання електронних товарів знижує ризик нанесення шкоди здоров'ю споживача. Наприклад, при використанні стільникових телефонів, радіотелефонів, мікрохвильових печей та інших приладів, що створюють електромагнітне випромінювання, слід користуватися наступними методами захисту: захистом часом використання та відстанню. Захист часом використання - скорочення часу контакту людини з джерелами элеткромагнитных полів. При скороченні часу використання зменшується час енергетичної експозиції тканин людини. Захист відстанню - створення зони контрольованого доступу навколо джерела електромагнітних полів, збільшення відстані від джерела електромагнітних полів до захищених об'єктів.

Наприклад, мікрохвильові печі при якісному виготовленні захисних покриттів дають НВЧ-випромінювання на відстані 5 см - 5 мВт на см2. Хвилі розсіюються в атмосфері і на відстані 0,5 метра випромінювання стає в 100 разів слабкіше.

Існують більш конкретні рекомендації використання засобів стільникового та радіозв'язку. Так, не рекомендується використовувати мобільні телефони дітям і підліткам до 16 років, вагітним, починаючи з моменту встановлення факту вагітності і протягом всього періоду вагітності; особам, страждаючим захворюваннями неврологічного характеру, а також зниженням розумової і фізичної працездатності, зниженням пам'яті, розладами сну, епілепсією.

При використанні стільникового телефону споживачу треба приймати заходи по обмеженню впливу електромагнітного поля (обмежити тривалість розмов; тривалість одноразового розмови - до 3 хв, максимально збільшувати період між двома розмовами (мінімально рекомендований - 15 хв), переважно використовувати стільникові телефони з гарнітурами і системами "вільні руки (hands free).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фактори, що визначають якість товарів
Ремонт і технічне обслуговування непродовольчих товарів
Фактори, що зберігають якість товарів
ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ ТОВАРІВ, РОБІТ І ПОСЛУГ
Реєстраційні методи визначення якості товару
Ціна споживання
Ремонт і технічне обслуговування непродовольчих товарів
Поп-арт. Зомбовані мас-культурою покупець і набувач суспільства масового споживання
Моделювання попиту і споживання
Реклама на товарах широкого вжитку
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси