Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетингові дослідження
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Як подолати небажання респондентів відповідати?

В ході інтерв'ю важливо створити комфортну психологічну обстановку. Респондент повинен уявляти собі, навіщо збирається інформація, і вважати цю мету гідною і справедливою. Так, коли респонденту задають досить інтимне питання, наприклад, про його гігієнічних звички, йому важливо знати, що цим цікавиться медична асоціація, а не фірма, що виробляє зернові продукти.

Точно так само респондент повинен розуміти, чому, запитуючи про тих чи інших продуктах, інтерв'юер раптом "перейшов на особистості", зацікавився віком, освітою, доходом, сферою діяльності і т. д. Тому перед питаннями про соціально-демографічні характеристики респондента до анкети корисно включити пояснення, наприклад: дослідників цікавить, як споживають ті або інші продукти люди різного віку, з різними доходами і т. д.

Але навіть при дотриманні всіх цих правил респонденти неохоче відповідають на багато чутливі для них питання. Такі, наприклад, запитання про доходи, сімейного життя, політичних переконаннях та релігійних віруваннях респондента, про які сталися з ним нещасних випадках, про його сутичках із злочинним світом і багато інших. Що ж робити, коли така інформація?

По-перше, такі теми краще обговорювати в кінці інтерв'ю: навіть якщо респондент відповість на ці питання, контакт з ним все-таки може бути порушений.

По-друге, потрібно спробувати створити у респондента відчуття, що ви не питаєте його про що-небудь незвичайне. Наприклад, перш ніж запитати, чи є у нього борги, можна пояснити, що згідно з дослідженнями більшість людей живуть у борг.

По-третє, іноді корисно задавати питання від третьої особи, тобто: "Деякі вважають, що... чи Згодні ви з ними?". Наприклад, в одному опитуванні Фонду Громадська Думка, присвяченому ринку питної води в пляшках, питання звучало так: "Одні люди вважають, що водопровідну воду можна пити без всяких побоювань. Інші - що вона дуже небезпечна для здоров'я. З ким - з першими або другими - ви згодні більшою мірою?"

По-четверте, іноді вдається "заховати" чутливі питання серед звичайних. Відповідаючи на них, респондент може "з розгону" відповісти на чутливе питання.

В-п'ятих, коли питання настільки чутливий, що для відповіді на нього респондент повинен бути абсолютно переконаний в анонімності опитування, іноді застосовують генератори випадкових чисел. Респонденту задають два запитання: основний (чутливий) і допоміжний. Кожен з них допускає лише два варіанти відповіді: "так" і "ні". В якості допоміжного питання можна взяти будь-яку, на який заздалегідь відомо розподіл відповідей. Респондента просять підкинути монетку, не показуючи інтерв'юеру, як вона впала. Якщо випав "орел", відповідати на основне питання, якщо "решка" - на допоміжний. При аналізі відповідей дослідники враховують, що приблизно половина респондентів відповідали на основне питання, а решта - на допоміжний. Тоді частка позитивних відповідей, отриманих в ході опитування (а), становить:

де р - бажана частка що відповіли "так" на основний (чутливий) питання; q - відома заздалегідь частка відповідей "так" на допоміжний питання.

Висловивши р звідси, отримуємо шукане:

Пояснимо сказане за допомогою умовного прикладу. Нехай в країні, де читання книг вважається кримінальним злочином, потрібно дізнатися частку тих, хто читав книги.

В анкету включаються два питання:

1) основний: "чи Читали ви коли-небудь книги?";

2) допоміжний: "Ви народилися в березні?".

Скільки людей народилося в березні - відомо, але для простоти припустимо, що кожен дванадцятий (q = 1/12 ≈ 0,083). Нехай у результаті описаної процедури на комплекс з двох питань було отримано 18% позитивних відповідей (а = 0,180), а інші - негативні. Тоді маємо: р ≈ 2 · 0,180 - 0,083 = 0,277.

Таким чином, "злочинців" в цій умовній країні виявилося більше чверті: 27,7%! Але опитування не дає підстав нікому з них пред'явити звинувачення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Початковим контакт з потенційним респондентом
Перевірка дотримання правил відбору респондентів
Права респондентів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси