Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Політична історія

Михайло Федорович (1613-1645) народився 12 липня 1596 р. Його мати - Ксенія Іванівна Шестова, дочка костромського дворянина. Під час заслання батьків жив на Белоозері з тіткою княгинею Черкаської, з 1603 р. жив з матір'ю в Клину. У 1606-1610 рр .. жили з батьком. Потім батько 9 років пробув у полоні. Друге ополчення звільнив Михайла з Московського Кремля, і разом з матір'ю поїхали в Кострому. В 1613 р. був обраний царем. Династія Романових зміцнилася, коли з польського полону повернувся Філарет (народився близько 1555 р., пострижений у 1601 р., помер 1 жовтня 1633 р.). Уряд країни очолював племінник Філарета В. князь Черкаський. Він також пережив опалу від Бориса Годунова і користувався повною довірою Філарета.

Після Смути роль Земських соборів зросла, більше представництво нижчих станів. Депутати соборів отримували накази від виборців, представляли інтереси станів. На початку правління Михайла Собори виконували роль розпорядчого органу, збиралися майже щорічно. З поверненням Філарета і формуванням уряду собори в основному тільки порушували клопотання перед верховною владою. Поступово Земські собори стали збиратися рідше, відібрані владою особи брали волю царя. У повному сенсі законодавчим органом собори не стали. Вирок Земського собору мав силу закону, якщо в його роботі брав участь цар і Боярська Дума. Смерть

Філарета і поразка від Речі Посполитої сприяли відновленню практики соборів.

На огляді наречених Михайло вибрав Марію Хлопову, але проти Салтикова, і мати Марта не дала благословення. Через блювання наречену звинуватили в хвороби і заслали до Тобольська, потім в Верхотуру. У вересні 1624 р. Михайло одружився на княжні Марії Довгорукою. Після її смерті одружився на Євдокії Стрешневой (мати Олексія).

Олексій народився 19 березня 1629 р. Цар Олексій Михайлович вступив на престол в 16 років, був людиною обдарованою. Мріяв облаштувати державу, щоб кожен в ньому відчував себе спокійно і впевнено: "Государеве царювання і земське справа затвердити і на міру поставити", щоб "Московської держави всяких чинів людям від великого до меншого чину, суд і розправа була у всяких справах всім дорівнює, а государеве уложення про них надалі було міцно і нерухомо". Сподвижники царя - спочатку вихователь боярин Борис Іванович Морозов, потім князь Микита Іванович Одоєвський, патріарх Никон, Афанасій Лаврентійович Ордін-Нащокін, Артамон Сергійович Матвєєв. Морозов - голова Стрілецького та Аптекарського наказу, а також наказу Великий Скарбниці: зосередив контроль за стрілецьким гарнізоном столиці і фінансами. Бажаючи поріднитися з царем, Морозов обрав собі нареченої і Олексію рідних сестер дочок непримітного боярського сина Іллі Милославського. У 1648 р. одружився на Марії, а Морозов через 10 днів на Ганні. Милославська померла в 1669 р., народивши 13 дітей.

Система управління

Цар. Боярська дума - вища рада. У XVII ст. її чисельність зростала. Найпрестижніший чин - боярський - два десятка найбільш знатних родів Рюриковичі, Гедиміновичі (4/5 становили князі), старомосковские боярські роди. Наступний чин - окольничий, до половини князі, інші - нащадки московських бояр. Серед думных дворян князів не було, в основному вони з рядових дворян, висувалися завдяки особистим заслугам. Думні дворяни - 3 чин, думні дяки - четвертий (з дяків, піддячих). 3 і 4 чин мали адміністративний досвід, опора влади у справах управління. Дяки доповідали в Думі питання, формулювали рішення. В цілому аристократичний склад Думи, але багато не дуже або зовсім не знаних.

Наприкінці 1670-х рр. вся Дума становила близько 100 чоловік. Дума засідала в Москві або поза її, коли цар їздив по підмосковним маєтків або монастирям. Розбирала найбільш важливі питання - війна і світ, нові закони і податки. Спірні питання з наказів, місницькі суперечки. Головував цар або за його дорученням хтось із знатних бояр. Рішення (вироки) Думи носили характер закону, його роз'яснення або розпорядження по конкретному питанню. Поряд з Великою Боярською думою - ближня дума - група з найбільш довірених осіб. Її роль зростала порівняно з Великою Думою.

Земські собори збиралися рідше. Восени 1648 р. у Москві відкрився Земський собор, у січні йому було представлено Соборне Уложення 1649 р. Готувала комісія Одоєвського. Використовували російські судебники, нові статті, візантійська Кормчая, Литовський статут 1588 р. В РГАДА зберігся справжній стовпець уложення з підписами членів собору. 2000 друкованих примірників. Перші статті - охорона честі і здоров'я царя, государева двору й церкви. Введено поняття державне злочину. Розширено права поміщиків. Виморочні маєтності залишалися тепер у роду померлого сина боярського. 11 глава "Суд про селян" Безстроковий розшук втікачів здійснювався на основі писцовых книг 1626 р. тобто могли повернути не тільки селянина, записаного в книзі, але його сина й онука. Поверталася вся сім'я з майном. За поселення у себе втікачів вводилося суворе покарання аж до торгової страти і тюремного ув'язнення на рік. Винний землевласник повинен був сплатити 10 руб. за кожний рік приховування чужого селянина. Для підтримки державного фонду земель заборонено переводити селян з помісних земель на вотчинні. Дворяни здійснювали нагляд за селянами, збирали з них податі для скарбниці, відповідали за виконання ними державних повинностей. Селяни позбавлені права самостійно відстоювати інтереси в суді. Землевласникам заборонено насильно позбавляти селянина майна, але борги господаря погашалися за рахунок його селян і холопів. Міське населення вимагало ліквідації білих слобід бояр і духовенства. Глава 19 "Про посадських людей". Всі білі слободи конфісковані в казну і зобов'язані сплачувати податки.

Земський собор 1653 р., який прийняв рішення про возз'єднання з Україною, став останнім. Уряд іноді збирало виборних від стану для розгляду різних питань. Більш важливою опорою стали апарат управління і армія.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Предмет і метод економічної науки: до історії питання
Реформи державного управління в історії Росії. Закономірності і особливості модернізації суспільства
Реформування політичної системи Росії у процесі становлення правової держави
Історія культури
Історія сімейного законодавства
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси