Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правила безпеки при стихійних лихах

У разі будь-яких стихійних лих насамперед дотримуйтесь інструкцій і вказівок штабу цивільної оборони.

При повені необхідно відключити електрику, газ, воду, закрити всі двері й вікна, піднятися на верхні поверхи, маючи все необхідне: одяг, гумові чоботи, їжу, воду, документи і гроші. Якщо є небезпека опинитися у воді, слід зняти взуття і важкі речі, наповнити сорочку і штани легкими плавучими предметами (наприклад, м'ячиками, пластиковими пляшками і т. п.). Рекомендується використовувати в якості рятувальних засобів шини, меблі і інші плаваючі предмети, які допоможуть утриматися на поверхні.

При загрозі землетрусу треба оглянути і зміцнити будинок, перевірити засоби порятунку, підготувати набір предметів першої необхідності. При землетрусі сховатися під міцними столами, поблизу капітальних стін або колон, сховатися в метро, постійно слухати інформацію по радіо, не виходити на балкони і не користуватися ліфтом.

При сніговому заметі або бурані обмежити пересування по вулицях, запастися продовольством, водою, паливом; загерметизувати приміщення, берегти паливо. Якщо вас завалило в дорозі снігопадом або лавиною, почекайте, поки припиниться рух снігу, після чого, розсовуючи тілом сніг навколо себе, пересувайтеся вгору на повітря.

При бурі або ураган треба закрити двері і вікна, уникати перебування на верхніх поверхах, вимкнути воду, газ та електроенергію, сховатися у підвалі; якщо буря застала поза укриття, намагайтеся потрапити в низину, не укривайтеся під деревами, тримайтеся подалі від металоконструкцій, труб, вишок.

При цунамі постарайтеся виявитися як можна далі від моря (2-3 км) і на височини (30-50 м над рівнем моря), уникати перебування в долинах річок.

У районах потенційних стихійних лих необхідно мати набір предметів першої необхідності:

- у кожній сім'ї має бути готовий і упакований набір предметів першої необхідності. Він може істотно допомогти виживання в разі екстреної евакуації або забезпечити виживання сім'ї, якщо лихо застало її в будинку;

- для пакування речей скористайтесь застібаються на "блискавці" сумками, краще всього водонепроникними. Комплект повинен забезпечити виживання щонайменше протягом 72 год, бути максимально компактним, щоб його можна було легко захопити з собою;

- примірний набір предметів першої допомоги може бути наступним: засоби особистого захисту, протигази з додатковими фільтрами, киснева маска, респіратори, аптечка, казанок, запас води, запальнички, непромокальні сірники; ліхтар з додатковими батареями і лампочками, міцна довга мотузка, ніж, саперна лопата.

У лікарнях, де ліки, хімікати і прилади, що стоять на полицях, життєво важливі для хворих, тому для їх зберігання повинні бути передбачені відповідні заходи.

У музеях і художніх галереях, де зберігаються безцінні твори мистецтва, які не можна переносити з місця на місце, їх треба надійно укріпити, щоб вони могли витримати коливання стін та підлоги.

Європейська система оповіщення про стихійні лиха

У 2007 р. запущена перша загальноєвропейська система попередження про стихійні лиха "Meteoalarm", у створенні якої брали участь фахівці з 21 європейської країни.

Інформація про актуальну погодної обстановки відображається на сайті проекту і представлена на 17 мовах. На інтерактивній карті Європи можна вибрати цікаву для користувача область, яка може бути пофарбована відповідним кольором, залежно від поточних погодних умов. У зведеній таблиці відображається інформація про погоду для двадцяти країн. Передбачена можливість отримання деталізованої зведення.

На створення подібної системи фахівців наштовхнули наслідки навали на Новий Орлеан (США) в 2005 р. руйнівного урагану Катріна. Експерти відзначають, що прогнози погоди в останні роки стали досить точними, проте далеко не завжди влади мають можливість оперативно оповіщати населення про наближення загрози.

Нові технологічні розробки і доступність супутникових зображень суттєво підвищують надійність прогнозів. По системі "Meteoalarm" синоптики можуть ручатися за достовірність 5-7-денних прогнозів. В подальшому відомості Всесвітньою метеорологічною організацією (ВМО) дозволять збільшити цей показник до 15 днів.

Деякі заходи для зменшення небезпеки в житлових приміщеннях при землетрусах

Щоб звести до мінімуму шкоду, заподіяну землетрусами, у будинках повинні виконуватися основні вимоги сейсмостійкого будівництва. Власникам приватних будинків необхідно застосовувати певні вдосконалення, наприклад:

1. Зовнішньою обшивкою повинна бути недеформируемая конструкція, належним чином прикріплені до стін або несучого каркаса. Оскільки двері і широкі вікна послаблюють міцність конструкції будинку, треба використовувати додаткове кріплення, наприклад, за допомогою пристрою хрестоподібних зв'язків або обшивкою дошками або фанерою товщиною не менше 1 див.

2. Внутрішнє освітлювальне та інше обладнання (водонагрівачі, холодильники, кухонні плити) має бути прикріплений до елементів конструкції будинку так міцно, щоб воно могло витримати коливання будівлі.

3. Цегляні димоходи повинні бути належним чином армовані і прикріплені до елементів конструкції, щоб не виникло їх обвалення в житлову частину будинку. Якщо димар не армована, то витяжні труби повинні бути легкими. У зонах великого сейсмічного ризику армування тільки чотирма вертикальними сталевими стрижнями не забезпечує необхідної безпеки.

4. Каркас будинку, колод або брущаті стіни і нижні бруси необхідно періодично оглядати, перевіряючи, чи не пошкоджені термітами або грибком дерев'яні елементи конструкції, які забезпечують опір сейсмічних навантажень і зв'язок з бетонним фундаментом.

5. Оскільки стіни з бетонних блоків при сейсмічних коливаннях часто обрушуються, необхідно, щоб всі елементи таких стін були надійно пов'язані між собою.

6. Даху і стелі повинні бути як можна більш легкими, наскільки це дозволяють кліматичні умови.

7. У зонах великого сейсмічного ризику, де грунти підстави рухливі, необхідно передбачити гнучкі з'єднання між внутрішніми трубами (особливо водо - і газопровідних систем) та нафтопродуктів магістральними трубопроводами.

8. Стінні шафи і важка меблі повинні бути міцно прикріплені або прив'язані до стінних стійок, особливо якщо їх змішання становить небезпеку або якщо в них міститься цінне майно.

9. Кріплення підвісних шаф та іншого легкого обладнання часто потребує підсилення, а трохи уваги до засувок на дверцятах буфетів і до того, як варто посуд на полицях, може зменшити можливі втрати у багато разів. На верху шафок і на підвісних поличках, де стоять окремі предмети, що повинні бути зроблені обмежувальні рейки та інші найпростіші кріпильні пристрої.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Соціальна обстановка на території аварійних ситуацій і стихійних лих
Організація і компетенція Міністерства РФ у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих
Міністерство Російської Федерації у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих
Соціальна обстановка на території аварійних ситуацій і стихійних лих
Міністерство Російської Федерації у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих
Організація і компетенція Міністерства РФ у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих
Категорування приміщень і будівель по вибухопожежній і пожежної небезпеки
НЕБЕЗПЕКИ ВИРОБНИЧОГО СЕРЕДОВИЩА
Порядок надання жилого приміщення у зв'язку із знесенням будинку, переведення житлового приміщення в нежитлове, у зв'язку з проведенням капітального ремонту або реконструкції будинку
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси