Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Гірський Алтай і Тува у скіфську епоху

У долинах Гірського Алтаю Пазирик, Башадар і Туэкта та ін. в середині XX ст. були розкопані кургани із каміння, під насипами яких в шарі мерзлоти знаходилися поховальні склепи. На підставі цих розкопок С. В. Руденко назвав культуру скіфської епохи Гірського Алтаю пазирикської. В наш час розкопки курганів проводилися на плато Укок, в долині Уландрык і в інших місцях. Такі кургани з мерзлотою виявлені в Західному Алтаї на території Казахстану, в Монгольському Алтаї і на півдні, в Сіньцзянь-Уйгурському автономному районі Китаю.

Зовні кургани Гірського Алтаю являють собою великі кам'яні насипи. Під ними в глибоких ямах споруджувалися подвійні рубані з колод камери. Всередині великої камери, за розмірами не поступається житлового приміщення, часто перебувала інша, менших розмірів. Між ними було повітряний простір. Під курганами утворилися ділянки вічної мерзлоти, так як затекавшая всередину волога замерзала, а камені за літо прогрівалися настільки незначно, що лід під їх покровом не міг розтанути. Вічна мерзлота зберегла те, що в інших умовах зникло безслідно. В камерах пазырыкских курганів вціліли всі дерев'яні конструкції, тканини, килими, вироби з вовни, хутра, шкіри, повсті і багато іншого, включаючи бальзамированные трупи похованих. Подібне явище мало місце не у всіх курганах, а лише у великих "царських", розташованих досить високо.

В курганах Гірського Алтаю знайдені побутові предмети, предмети розкоші, у тому числі з інших країн. Такі, наприклад, іранські тканини ахеменидского часу з зображеннями жриць у високих тиарах, вироби з шовку, шкури леопарда, насіння коріандру і раковини каурі з берегів Індійського океану. Про багатство і знатність похованих свідчить збережений повністю бальзамированный труп знатної молодої жінки, знайдений у кургані в долині Укок. Вдалося реконструювати її одяг.

Монументальні розміри могил, їх пишність підтверджують ту важливу роль, яку грали серед родичів поховані в курганах. Очевидно, це були вожді, які очолювали великі племена або племінні цілі об'єднання, їх вплив, мабуть, виходило за межі долини, де вони були поховані.

Інтерес представляє поховання вождя у другому пазырыкском кургані. До підборіддя похованого була прив'язана довга борода, густо пофарбована чорною фарбою, а його тіло покривала розкішна татуювання. На грудях була зображена фігура фантастичного звіра або грифона з пташиної головкою на кінці хвоста. На правій руці похованого вціліла татуювання із серії малюнків: кулана, крилатого грифона, гірського козла, оленя з пташиним дзьобом на кінці морди, іклатого хижака і оленя.

Зв'язок з іншими культурами скіфо-сибірського світу підтверджують і предмети мистецтва з пазырыкских курганів. Центральне місце належить зображенням тварин (лось, косуля, лев, тигр, кабан) і птахів (лебідь, гусак, хижі птахи). Тут серед образів мистецтва "звіриного стилю" домінували нереальні, міфічні істоти, химерно поєднує в собі ознаки різних тварин. Один з найбільш часто повторюваних фантастичних образів - грифон - істота з тілом лева або тигра, крилами птаха і ушастой головою. Серед інших зображень - прикрашений яскравими фарбами сфінкс з червоно-коричневим особою, м'ясистим горбатим носом і закрученими вгору вусами. На голові сфінкса пишний оленячий ріг, на спині ефектно оформлено крило з довгих різнокольорових пір'я. Як реальні, так і фантастичні істоти часто представлені у сценах боротьби, терзання.

Рис. 53. Пазырыкская культура:

1 - сорочка; 2 - штани; 3 - дерев'яний стіл - страва для оброблення м'яса; 4 - мумія людини (Кургани з мерзлотою, Верх-Кальджин 2, пазырыкская культура, Гірський Алтай) (в. І. Молодину і Н.В. Полосьмак)

Специфічні ознаки стилю зближують алтайські зображення з мистецтвом Стародавнього Сходу, в першу чергу ахеменидского Ірану. Незважаючи на це, мистецтво древніх племен Алтаю, зразки якого збереглися в холодних камерах пазырыкских курганів, глибоко самобутньо, воно пов'язане з високою культурою місцевого населення раннього залізного віку.

У П'ятому пазырыкском кургані було знайдено два унікальних килима. Один виготовлений з повсті і вражає розмірами - 6,5 х 4,4 м. По всьому полі килима двома горизонтальними рядами розташовані повторювані зображення вершника і сидячої людини у високому головному уборі і довгому одязі. Фігура, сидячи в кріслі, тримає в руці квітучу гілку, уособлюючи собою, найімовірніше, божество землі і родючості. Перед божеством зображений вершник, одягнений у коротку куртку і плащ.

Другий килим, розміром 4 кв. м - найдавніший у світі багатобарвний тканий килим з оксамитовим ворсом. Навколо центрального поля квадратної форми, заповненого геометричним візерунком у вигляді променистих розеток, зображені фантастичні грифони, олені, коні з вершниками.

Серед знахідок, зроблених в курганах Гірського Алтаю, чотирьохколісний візок, на якій, очевидно, доставляли в могилу саркофаг з вождем. Вона складалася з легкої станини на великих колесах з втулкою та спицями та критого верху. Її можна було розбирати: верхню частину знімали з коліс і перетворювали в зручні ноші.

Рис. 54. Пазырыкская культура:

1.2 - татуювання на похованих (за Н. Ст. Полосьмак); 3 - зображення на килимі з кургану Пазирик (Гірський Алтай) (зі С. В. Руденко)

Поряд з величезними усипальницями родової та племінної знаті на Алтаї відомо велика кількість курганів рядових общинників, що містять мінімальну кількість інвентарю (бронзовий ніж, кинджал, кругла бронзова бляшка, "дзеркало").

До інших пам'ятників того часу в Гірському Алтаї належать наскельні зображення, поселення, гірничі виробки і оленеві камені із зображеннями летять оленів - символу скіфської епохи і всього скіфо-сибірського світу.

У сусідній Туві до пам'яток скіфського часу відносяться кургани і грунтові поховання, поминальні та ритуальні споруди, оленеві камені і наскальні зображення. Тільки курганних споруд відомо кілька типів: земляні і кам'яні кургани з кільцем, з прямокутною огорожею, відходять по сторонах світу доріжками і кам'яними стовпами.

Па оленных каменях Туви, які споруджувалися в VIII-III ст. до н. е., вибиті зображення тварин (марали, лосі, кабани, коні), предмети озброєння (кинджали, чекани, луки) і знаки (кола, чотирикутники, пояси). На думку більшості дослідників, оленеві камені є посмертними пам'ятками.

У Туві знаходиться велика кількість пам'ятників наскального мистецтва, розташованих у верхів'ях Єнісею і його притокам. Вони, як правило, містять зображення різних епох, в тому числі і раннього залізного віку.

Основні археологічні пам'ятки Туви - це кургани, які утворюють поховальні комплекси Саглы-Бажи, Кызылган, Усть-Хемчик, Упк і ін. Для культури Туви ранньоскіфського часу характерні парно розташовані кургани із каміння, укріплені по краю більш великими каменями. Поховання поодинокі, в кам'яних ящиках, складених з вертикально уриті в землю плит. Положення похованих - скорченное на боці. У могилу клали збрую коня: вудила, пряжки, вуздечки. Зустрічаються кинджали ранньоскіфських форм, бляшки з зображеннями згорнувшихся хижаків і втульчатиє наконечники стріл з ромбічним пером і жальцем біля основи.

До цього часу відносяться знамениті кургани - Аржан I і II, "царські кургани", розкопані в долині Аржан. Оточена горами долина з курганами названа долиною царів.

"Царський" похоронний комплекс Аржан являє собою круглу платформу діаметром 80 м, площею 5000 кв. м, на якій розташовані 70 камер в дерев'яних зрубах і могила "царя" площею 64 кв. м. В Аржане було поховано не менше 160 верхових коней з 13 географічних пунктів. В номінальних тризнах, як підраховано, взяли участь не менше 10 000 чоловік, було з'їдено близько 300 коней. У вересні (визначено по зрізу дерева) на похорон "царя" з'їхалися тисячі людей. Вони зрубали модрини і склали з них величезне дерев'яне спорудження, яке 1500 чоловік могли зробити за сім-вісім днів. Деталі поховального обряду малюють картину похорону "царя" як всенародне траурне бенкет - остання нагорода верховному правителю.

Рис. 55. Конструкція з колод навколо центральної поховальної камери (курган Аржан, Тува)

У VII-III ст. до н.е. в долинах Туви склалася уюкская культура. Її курганні комплекси являють собою насипу з каменів і землі. Поховання здійснювалися всередині дерев'яних чотирикутних камер-зрубів. У таких склепах ховали по 10 і більше чоловік. З похованими клали бронзові акінак, чекани, наконечники стріл з бронзи, кістки і дерева, аналогічні наконечниках стріл на інших територіях скіфо-сибірського світу, бронзові казанки кулястої форми, дерев'яний посуд, бронзові і кістяні прикраси одягу. Групу археологічного інвентарю складають металеві предмети кінського спорядження, солярні бляшки - "дзеркала" і прикраси: намисто з каменю, підвіски з іклів кабана, раковини каурі, штамповані із золота бляшки у вигляді голови антилопи, крилатих орлов, баранів з підігнутими ногами, грифів та хижаків сімейства котячих. У могилах знаходилися залишки ритуальної їжі в вигляді кісток і черепів баранов. Жителі Туви скіфського часу кочували за визначеними маршрутами, що визначало їх господарський уклад. Худобу цілий рік утримувався на подножном корму.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Епоха палеометалла
Епоха Відродження
Розвиток культурологічної думки від епохи просвітництва до початку XX ст.
Культурологічна концепція романтизму як реакція на епоху просвітництва
Другий період раннього залізного віку. Початок великого переселення народів. Гунно-сарматська доба
Музика епохи Бароко
Цінності в епоху постмодерну
Романтизм - епоха рояля
Театр епохи Відродження
Особливості кіно передвоєнної епохи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси