Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 12. ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА

Возз'єднання України з Росією і війна з Річчю Посполитою

Найважливішою зовнішньополітичною акцією Російської держави в XVII ст. стала боротьба за возз'єднання з Україною.

Більша частина України в першій половині XVII ст. входила до складу панської Речі Посполитої. Селяни і міське населення України, як і в Росії, зазнавали феодальної експлуатації. Але українські селяни і городяни були, крім того, об'єктом національного і релігійного гноблення: населені українцями та білорусами латифундії належали польським магнатам, офіційною мовою, на якій велося все діловодство в установах, був польський, православна церква зазнала гоніння.

Особливу прошарок населення України становили запорозькі козаки. У дніпровських порогів ще на початку XVІ ст. склався своєрідний устрій життя, істотно відрізнялося від життя решти населення України. Козаки мали своє самоврядування - виборного гетьмана. Дніпровські козаки несли сторожову службу, відбиваючи набіги кримських феодалів. Польський уряд, зацікавлений в службі козаків, їх заносило в реєстр, тобто список. Кожен значився в ньому отримував винагороду.

Запорізька Січ безупинно поповнювалася новими прибульцями, але реєстру залишався незмінним. Це створювало підґрунтя для соціальних конфліктів між верхівкою козацтва та іншою масою, особливо не включеної до реєстру. В 1630 р. спалахнуло повстання під проводом Тараса Федоровича, спрямоване проти гетьмана, придерживавшегося польської орієнтації. Повсталі двічі розгромили шляхетські загони і вирвали в уряду обіцянка збільшити реєстр. Нові виступи відбулися в 1635, 1637-1638 рр., але й вони зазнали поразки.

Знекровлене козацтво не мало сил для продовження боротьби. З кінця 30-х до 1648 р. в боротьбі запорожців настало затишшя, що польська шляхта називала "золотим спокоєм".

Новий етап боротьби українського народу проти соціального, національного й релігійного гноблення панської Полину пов'язаний з ім'ям Богдана Михайловича Хмельницького. Ватажок визвольної боротьби українського парода володів всіма якостями вождя: умінням згуртувати різнорідні в соціальному відношенні сили (не тільки козацтво, а й селян, городян, духівництво) і націлити їх проти спільного ворога. Інше достоїнство Хмельницького полягала в широкому політичному кругозорі, яке дозволяє йому сміливо лавірувати, укладаючи союзи, якщо того вимагала обстановка, навіть з таким ненадійним партнером, як кримський хан. У той же час Богдан Хмельницький ні на хвилину не забував того, що остаточна мета може бути досягнута тільки в тісному союзі з російським народом. Нарешті, Хмельницький володів ще одним достоїнством-він був талановитим полководцем, вміла правильно визначити напрямок головного удару і в потрібний момент забезпечити перевагу в силах, вмілим організатором партизанської боротьби. До цього слід додати особисту чарівність і відвагу Хмельницького, готовність наполегливо домагатися поставленої мети.

Богдан Хмельницький під час повстання 1637-1638 рр. обіймав посаду військового писаря, але, мабуть, за причетність до повстання був відсторонений від посади і призначений Чигиринським сотником. У 1646-1647 рр .. він піддався репресіям: його хутір був розгромлений, а один із синів убитий. Наприкінці 1647 р., коли йому вдалося звільнитися з-під арешту, він в пониззі Дніпра, організував невеликий загін і на початку наступного року з'явився на Запорізьку Січ, де був обраний гетьманом.

Початок руху супроводжувалося низкою блискучих перемог повсталих над військами Речі Посполитої. Перший успіх пішов у травні 1648 р., коли у двох битвах біля урочища Жовті Води та у Корсуні була вщент розгромлена армія коронного гетьмана Потоцького. Чутка про перемогу швидко рознеслась по Україні, і в армію Хмельницького стали вливатися величезні маси населення. Влітку 1648 р. повстання переросло у визвольну війну.

Чергові перемоги військо Хмельницького здобуло у Пилявець (вересень 1648 р.) і біля Зборова, де 5 серпня 1649 р. були розгромлені каральні війська, якими командував сам король. За компромісним Зборівським договором, укладеним через три дні після битви, в ряді воєводств посади могли займати лише православні; число реєстрових козаків було доведено до 40 тис. У той же час договір дозволяв польським магнатам, вигнаним з України в ході визвольної війни, повернутися у свої володіння і вимагати від селян виконання повинностей.

Одночасно з українцями в боротьбу проти панського гніту включилися і білоруси. Рух тут було менш організованим, ніж на Україні, насамперед тому, що в Білорусії були відсутні сили, аналогічні тим, які мав Хмельницький, - запорізьке козацтво, цементировавшее рух і додавала йому більше організованості. Це перешкоджало злиття локальних виступів в єдиний рух.

Хмельницький розумів значення Білорусії як плацдарму для нанесення панами ударів по Україні з флангу і тилу. Тому він відправляв на допомогу білоруським повстанців значні сили. Спільні дії білоруських селян і городян з українськими козаками сковували сили противника і позбавляли його можливості кинути їх на Україну.

Успіхи руху не запаморочили голову його ватажку - Хмельницький віддавав звіт, що чим довше буде затягуватися визвольна війна, тим менше залишиться шансів досягти мети. Власних національних ресурсів було недостатньо для завоювання незалежності і тривалої боротьби з Річчю Посполитою і Кримом. З самого початку визвольної війни Хмельницький багато разів звертався до російського уряду з проханням прийняти Україну в російське підданство.

Обстановка в Росії не сприяла задоволенню прохання - країна не була готова до війни з Річчю Посполитою, яка розпочалася одразу ж після оголошення про возз'єднання України з Росією. На рішучість уряду задовольнити прохання Хмельницького надавало стримуючий вплив загострення соціальних протиріч всередині країни - в середині століття Росія була охоплена міськими повстаннями.

Визвольна війна українського і білоруського народів вступила в стадію, коли без допомоги ззовні вона могла піти на спад. Час показав, що на союзницьку вірність кримського хана покластися було не можна, - він змінював у найвідповідальніші моменти, наприклад в червні 1651 р. в битві під Берестечком татари не тільки покинули поле бою, але і повели з собою Хмельницького, чим прирекли українську армію на поразку. В результаті Білоцерківський договір, укладений у вересні 1651 р., обмежив козацький реєстр 20 тис. осіб. Змінив кримський хан і восени 1653 р., коли армії короля в околицях Жванця загрожувало повне знищення, - хан і тут, отримавши від короля велику суму, перейшов на його бік.

Для Росії настав час рішучих дій. Земський собор у Москві 1 жовтня 1653 р. прийняв рішення про возз'єднання України з Росією. На Україну було відправлено посольство на чолі з боярином Бутурліним. Рада в Переяславі 8 січня 1654 р. одностайно висловилася за входження України до складу Росії. В урочистій обстановці було проголошено возз'єднання двох братніх пародов.

Війна з Річчю Посполитою на першому етапі протікала для Росії досить успішно. У кампанію 1654 р. російські війська оволоділи Смоленськом і 33 містами Східної Білорусії, в тому числі Полоцьком, Вітебськом, Могилевом.

Розгромом Речі Посполитої скористалася Швеція, намагаючись відтіснити її від узбережжя Балтійського моря і стати повноправною господинею прибережних територій на півдні Балтики. Влітку 1655 р. шведський король Карл X з півночі вторглися в межі Польщі і без праці оволодів більшою частиною се території, в тому числі і Варшавою.

Успіхи Швеції загострили й без того напружені стосунки її з Росією. У Москві справедливо розсудили, що захоплення Швецією польських земель зміцнить се позиції в Прибалтиці і ускладнить боротьбу Росії за вихід до Балтійського моря. Так як російський уряд було переконане, що річ Посполита, ослаблена успішними діями російської та шведської зброї, більше не в змозі вести активні бойові дії, то в серпні 1656 р. воно почало з нею мирні переговори. Російська сторона вимагала приєднання до Росії всіх територій, якими вона оволоділа протягом двох років війни. Поляки не погоджувалися на такі поступки. Тому з Річчю Посполитою 24 жовтня 1656 р. був укладений не мир, а перемир'я.

До цього часу Росія вже перебувала у стані війни зі Швецією, оголошеної 17 травня. Військові дії на російсько-шведському театрі спочатку розвивалися успішно: російські війська оволоділи Дерпта, Кокенгаузеном, Динабургом, Мариенбургом і підійшли до Ризі, але тут їх спіткала невдача, і облогу Риги довелося зняти. Протягом двох років, коли Росія вела війну зі Швецією, річ Посполита, отримавши перепочинок, зуміла зібратися з силами і відновити воєнні дії проти Росії. Одночасно вести війну проти Речі Посполитої та Швеції у Росії можливостей не було, і вона 20 грудня 1658 р. в Валиесаре уклала з Швецією перемир'я на три роки. У 1660 р. Швеція уклала мир з Річчю Посполитою, і Росія змушена була за Кардисскому світу (червень 1661 р.) повернути Швеції всі свої надбання в Лівонії. Наша країна залишалася відрізаною від морських берегів.

Відновлена з Річчю Посполитою війна більше не супроводжувалася блискучими перемогами, характерними для перших років військових дій. Вона прийняла затяжний характер, схудлий матеріальні і людські ресурси сторін. В одних боях перемогу здобували польсько-литовські, в інших - російські війська, причому, чим далі, тим дії російських військ ставали менш успішними. Самос поразка росіяни зазнали під Чудновом 23 жовтня 1660 р. Показником напруженого стану економіки Росії був Мідний бунт в Москві в 1662 р.

Сторони почали мирні переговори ще в 1661 р., але вони, то припиняючись, то поновлюючись, не приносили світу, оскільки жодна з них не погоджувалася на поступки: річ Посполита відмовилася поступитися Росії землі, якими вона фактично володіла, а Росія не погоджувалася на межі, обумовлені Поляновским договором 1634 р., вигідним Речі Посполитої. Виснажливі переговори завершилися 30 січня 1667 р. Андрусівським перемир'ям на 13 з половиною років: Росії було повернуто Смоленськ, а також всі землі на схід від Дніпра. Річ Посполита визнала возз'єднання Лівобережної України з Росією, проте Білорусь залишалася під її пануванням. Росія придбала також Київ, розташований на правому березі Дніпра, правда на два роки. Умови Андрусівського перемир'я в 1686 р. закріпив "вічний мир", згідно з яким Київ на вічні часи залишався за Росією.

Хоча Андрусівське перемир'я, а потім і "вічний мир" не вирішили питання возз'єднання з Росією всієї України і тим більше Білорусії, вони знаменували великий зовнішньополітичний успіх уряду: возз'єднання Лівобережної України з Росією цементувало дружбу двох братніх народів і відкривало перспективу входження всієї України і Білорусії до складу Росії.

Возз'єднання України з Росією зазнало суворих випробувань. Після смерті Богдана Хмельницького (1657 р.) гетьманська булава опинялася в руках тих представників старшини, які дотримувалися польської орієнтації. Всупереч волі українських селян і городян вони намагалися розірвати пута возз'єднання з Росією і повернути Україну в підданство Речі Посполитої. Позиція цього прошарку старшини пояснювалася слабкістю центральної влади Речі Посполитої, існуванням магнатсько-шляхетського свавілля, що відкривало широкий простір для свавілля гетьманської і збагачення. Корисливі інтереси частини старшини вступали в протиріччя з корінними інтересами українського парода, що надавало рішучу протидію зрадницьким задумам гетьманів. Звідси гетьманська чехарда, характерна для Лівобережної України 50-60-х років XVII ст.

Гетьманами Лівобережної України були Іван Виговський, який уклав з польсько-шляхетським урядом Гадячекий договір, який скасував постанову Переяславської ради, 16-річний Юрій Хмельницький, який виявився негідним свого знаменитого батька і став слухняною маріонеткою в руках супротивників возз'єднання України з Росією, Іван Брюховецький, який домовився з султаном про перехід України у підпорядкування Османській імперії. Проти них боролися кращі представники українського парода. Всі спроби відірвати Україну від Росії закінчилися провалом. І все ж гетьманам поступово вдалося розширити привілеї старшин і відновити феодальні порядки, розхитані визвольною війною.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Зовнішня торгівля та торгова політика
Зовнішня політика Василя III
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ В ПЕРШІЙ ЧВЕРТІ XIX СТОЛІТТЯ
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ПРИ ОЛЕКСАНДРІ I
Возз'єднання України з Росією
Приєднання України до Росії і війна з Річчю Посполитою
Участь Росії в розділах Речі Посполитої (1772 - 1795)
Росія в епоху воєн і революцій (1914-1921 рр.)
Росія і революція у Франції. Розділи Речі Посполитої
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси