Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ростово-Суздальська (Володимиро-Суздальська) земля

Це була величезна, територія малозаселена Волго-Окського межиріччя, куди в X-XI ст. кинувся колонізаційний потік, йдучи від межує зі степом "неспокійного" Півдня. Основою процвітання князівства стало опілля - родюча безліса територія, де виникли найдавніші міста Ростов і Суздаль. До кінця XI ст. на території сучасного московського регіону з'являються перші міста (Волоколамськ і, мабуть, Москва, відома під древнім назвою "Кучково поле"). В 1108 р. Володимир Мономах заснував майбутню столицю Володимир-на-Клязьмі.

В ході політичного роздроблення Ростово-Суздальська земля дісталася у спадок Юрію Долгорукому (1125 - 1157). У цей період будувалися Москва, Углич, Дубна, Переславль-Залеський, Юр'єв-Польської, Коломна, Дмитров; пізніше з'явилися Городець, Звенигород, Кострома, Устюг, а в XIII ст. князями володимирськими були засновані Твер, Галич (Мерьский) і Нижній Новгород. Ці князівські міські центри в умовах швидкого заселення та освоєння нових територій інтенсивно росли. Їх населення підтримувало князів в виникали конфлікти з боярством і претендентами па престол з інших князівських гілок. Опорою ростово-суздальських князів стали також відомі з XII ст. дворяни - нижчі слуги княжого двору, назначавшиеся за службу на адміністративні посади й одержували від князя зміст. При цьому дворяни в епоху Юрія Долгорукого не були васалами князя (тобто слугами, пов'язаними певними договірними відносинами), а "милостниками", повністю залежали від волі князя.

Спираючись на городян і дворян, князі Ростово-Суздальської землі змогли вже в XII ст. сконцентрувати у своїх руках значні ресурси. До початку XIII ст. князівство не дробилося на уділи, і нащадки Юрія Долгорукого мали можливість проводити активну внутрішню і зовнішню політику. Так, Андрій Боголюбський (1157-1174) робив військові акції проти Волзької Булгарії, підпорядкував Рязанське князівство і втручався у справи південної Русі. З 1158 р. він здійснював велике будівництво. У період правління Боголюбського були побудовані такі шедеври давньоруської архітектури, як князівський замок в Боголюбах, Успенський собор і Золоті ворота у Володимирі, церква Покрова на Нерлі. Потужна держава, що склалася на північному сході Русі, отримала свої святині: ікону Володимирської Богоматері з повістю про її "чудеса" і святого-покровителя єпископа Леонтія Ростовського. У 1163 р. Боголюбський навіть намагався заснувати у Володимирі свою незалежну від Києва митрополію. У його правління з'явилися і пам'ятники володимирській літератури. В 1169 р. війська Боголюбського взяли Київ, куди він посадив на престол свого брата Гліба. Однак володимирський князь не зміг утвердитися в Києві, а на наступний рік його війська зазнали поразки під Новгородом. Саме Андрій Боголюбський переніс столицю у

Володимир, зміцнивши сто і побудувавши чудові храми і монастирі. Але успіхи правління князя Андрія викликали протест боярства. В результаті в кінці червня 1174 р. він став жертвою змови і був убитий у своїй улюбленій резиденції Боголюбово. Однак престиж і військово-економічний потенціал Володимиро-Суздальській землі не знизився.

В кінці XII ст. автор "Слова о полку Ігоревім" називав молодшого брата Боголюбського, зійшло на престол після важкої боротьби за владу, Всеволода III Юрійовича Велике Гніздо (1176-1212) самим сильним і авторитетним серед руських князів. Під його впливом залишалися Рязань і Великий Новгород, а також Переяславське князівство. Старшинство Всеволода серед нащадків Володимира Мономаха визнавалася більшістю російських князів.

Головною особливістю розвитку Володимиро-Суздальській землі можна вважати сильну владу князя, однак, поряд із самоврядуванням князів у XII-XIII ст., діяли й інші органи - вічові зборів у Володимирі, Переславле-Залеському, Ростові. Літописи свідчать, що князі були змушені з ними рахуватися. Зокрема, в 1157 р. Андрій Боголюбський як законний спадкоємець не просто "сідав" на престол, але і проходив процедуру затвердження, а його брат Всеволод Велике Гніздо у боротьбі з претендентами на князювання повинен був враховувати вимоги вічових органів. В 1211 р., вирішуючи питання про престолонаслідування, князь був змушений скликати для ради представників боярства, купецтва, дворян", і всі люди...".

При Всеволода III Володимирська земля переживає період свого найвищого розквіту і могутності, але історичні процеси неминуче торкнулися і цієї Землі. Діти Всеволода заснували свої уділи в Ростові, Переславле, Юр'єві, Угличі та інших центрах. На період монгольської навали існувало вже сім окремих князівств, а до кінця століття їх кількість зросла до 17.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Володимиро-Суздальська земля
Володимиро-Суздальська земля
Ринок землі
Землі рекреаційного призначення
Землі для забезпечення космічної діяльності
Державність та державне управління в руських землях у період політичної роздробленості Русі і ординського нашестя (XII - середина XV ст.)
Реформація та Контрреформація на білоруських землях ВКЛ у XVI-XVIII ст.
РИНОК ЗЕМЛІ. РЕНТА
Ринок землі
Землі транспорту
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси