Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Родова підсудність

1. Правила родової підсудності у цивільному процесі регламентуються ст. 42-45 ЦПК.

З допомогою правил загальної родової підсудності відмежовується по вертикалі:

а) компетенція районних (міських) судів від компетенції обласних судів. Мінського міського суду;

б) компетенція обласних судів. Мінського міського суду від компетенції Верховного Суду Республіки Білорусь.

З допомогою править спеціальної родової підсудності визначається компетенція судової колегії у справах інтелектуальної власності Верховного Суду Республіки Білорусь, а також компетенція Білоруського військового суду і межгарнизонных військових судів з розгляду цивільних дід.

2. Згідно ст. 42 ЦПК. районний (міський) суд розглядає по першій інстанції всі підвідомчі судам цивільні справи, за винятком справ. віднесених до підсудності інших судів.

Основна маса цивільних справ. підлягають розгляду по першій інстанції, зосереджена в районних (міських) судах. І це цілком виправдано. Зазначені суди є найбільш наближені до населення, їм легше забезпечити явку в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, витребувати докази, провести огляд на місці і т. п. Крім того, розгляд цивільних справ в районних (міських) судах дозволяє скоротити терміни розгляду справ. а також матеріальні витрати учасників процесу.

3. Межгарнизонные військові суди розглядають по першій інстанції справи по спорах про звільнення військовослужбовців з військової служби, про перекладах, відшкодування матеріальних збитків, надання відпустки, за скаргами військовослужбовців на неправомірні дії посадових осіб і органів військового управління, які ущемляють їх права і особисту гідність, а також інші справи, пов'язані з проходженням військової служби (ст. 43 ЦПК).

4. За чинним законодавством (ст. 44 ЦПК та інші нормативні правові акти) обласним судам. Мінському міському суду підсудні по першій інстанції, зокрема, наступні справи:

за скаргами на відмову в реєстрації місцевих громадських об'єднань громадян (ст. 17 Закону Республіки Білорусь "Про громадських об'єднаннях"):

за скаргами на відмову в реєстрації ініціативної групи з проведення обласного референдуму і з висунення кандидата в депутати обласної Ради, Мінського міської Ради (ст. 65. 68 Виборчого кодексу Республіки Білорусь):

за заявами про визнання страйку незаконним (ст. 395 Трудового кодексу Республіки Білорусь):

про усиновлення іноземними громадянами дітей на території Республіки Білорусь (ст. 121 Кодексу Республіки Білорусь про шлюб та сім'ю).

5. В силу ст. 45 ЦПК та інших актів законодавства Верховному Суду Республіки Білорусь підсудні по першій інстанції, зокрема, наступні справи:

за скаргами на відмову в реєстрації республіканських та міжнародних громадських об'єднань громадян (ст. 17 Закону Республіки Білорусь "Про громадських об'єднаннях"):

за заявами про припинення діяльності таких об'єднань (ст. 29 Закону Республіки Білорусь "Про громадських об'єднаннях");

за скаргами на відмову в реєстрації політичних партій, а також за заявами про припинення їх діяльності (ст. 17. 35 Закону Республіки Білорусь "Про політичні партіях"):

за скаргами на відмову в реєстрації ініціативної групи з проведення республіканського референдуму (ст. 114 Виборчого кодексу Республіки Білорусь);

по скаргах на рішення Президента Республіки Білорусь з питань громадянства (ст. 42 Закону Республіки Білорусь "Про громадянство"):

за скаргами на відмову Центральної комісії Республіки Білорусь з виборів і проведення республіканських референдумів в реєстрації кандидатів У депутати Палати представників. Ради Республіки, в Президенти Республіки Білорусь, ініціативної групи по їх висунення, про визнання виборів Президента Республіки Білорусь недійсними, про реєстрацію ініціативної групи по відкликанню депутатів Палати представників і членів Ради Республіки (ст. 61. 65, 68. 79. 101 Виборчого кодексу Республіки Білорусь);

по спорах, що випливають із застосування законодавства, яке регулює відносини, що виникають у зв'язку зі створенням, правовою охороною і використанням об'єктів інтелектуальної власності та ін.

6. Обласні суди. Мінський міський суд. Білоруський військовий суд має право вилучити будь-яку цивільну справу з районного (міського), межгарнизонного судів, що знаходяться на території відповідної області, міста Мінська, а Верховний Суд Республіки Білорусь - з будь-якого загального суду Республіки Білорусь і прийняти його до свого провадження в якості суду першої інстанції (ст. 44.45 ЦПК).

На практиці вищестоящі суди найчастіше приймають до свого провадження по першій інстанції найбільш важливі і складні цивільні справи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Підсудність кримінальних справ
Підсудність кримінальних справ військовим судам
ПІДСУДНІСТЬ ЦИВІЛЬНИХ СПРАВ
Речі, що визначаються родовими ознаками, і індивідуальні (genus et species)
Міжнародна підсудність
Міжнародна підсудність цивільних справ
Міжнародна підсудність у міжнародних угодах
Міжнародна підсудність в інтернет-спорах
Територіальна підсудність
Прийняття позову. Досудова підготовка. Визначення підсудності
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси