Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Легизм: сила писаного закону

Завдання зміцнення державності в епоху "боротьби царств" і незадоволеність конфуціанським начетничеством призвели до появи письменників і діячів, відомих як школа "законників". В історіографії їх прийнято називати легістами (латинська калька китайського "фа цзя"). Ця школа набагато більш конкретно, ніж конфуціанство, висвітлювала проблеми державного управління і народного господарства, віддаючи явну перевагу землеробству ("стовбуру" держави) перед міськими заняттями ("гілками", серед яких буває багато зайвих).

Легісти обґрунтовували активність правителів у прийнятті нових писаних законів як основи регулювання всієї народної життя. Ця ідея була приписана легендарному Гуань-цзи, ім'ям якого названий великий звід творів, створених па протягом кількох століть. Трактат "Гуань-цзи" вказував на товарні ціни як на показник порядку і безладу в змозі господарства і рекомендував систему заходів для "врівноваження" надлишків і недостач в споживанні підданих. Зосередження в руках государя великих зерносховищ повинно було дозволити регулювати ціни, скуповуючи зерно у врожайні роки і пускаючи його в оборот в неврожайні. Турбота про забезпечення зерном була проголошена головною справою государя, "шляхом управління країною".

Самим рішучим прихильником управління на основі нових, писаних з волі государя законів, і, насамперед, законів про покарання, виступив Шан Ян (390 - 338 до н. е..), який отримав у своє розпорядження область Шан в царстві Цинь. Шан Ян ставив перед державою мету домагатися від жителів "спрямованості до Єдиного" - наступальній війні і заготівлі зерна для неї. Він категорично відкидав конфуціанське шанування традицій як перешкоду для досягнення цієї мети. "Потрібна не любов, а покарання"; країна, в якій на кожні 5 покарань припадає 5 нагород, приречена на загибель; а країна, де на кожні 9 покарань припадає одна нагорода, доб'ється панування в Піднебесній. За жорстоке втілення в життя своїх ідей Шан Ян поплатився головою. Однак він був не самотній у закликах до державної влади, заснованої на силі писаного закону і практики застосування покарань. У наступному столітті плодовитий автор Хань Фей (ок. 288 - 233 до н. е..) систематизував легизм. Приблизно в цей же час царство Цинь висунуло об'єднувача Піднебесної жорстокого Цинь Ши Хуанді, який розправився з конфуцианцами і прийняв вчення Шан Яна як ідейної основи своєї влади.

"Обрубувати гілки, зміцнювати стовбур"

Шан Ян першим в історії Китаю закріпив приватне володіння землею, припинивши практику внутриобщинных переділів землі і роздрібнивши громади на пятидворья, пов'язані круговою порукою у тому, що стосувалося подушного податку зерном, військової повинності і взаимослежки.

В протилежність конфуціанської турботі про більш рівномірному розподілі багатства Шан Ян вважає корисним майнове розшарування хліборобів з формуванням заможного прошарку сільських господарів, здатних прикуповувати земельні володіння. А разорявшуюся бідноту слід було спрямовувати на освоєння пустуючих земель.

Якщо конфуціанство заохочувало многолюдство як результат "згоди" у державі-"сім'ї", то Шан Ян поставив питання про розумному співвідношенні між чисельністю населення і обсягом наявного продовольства, залежних від площі сільськогосподарських земель та кількості державних зернових резервів. Необхідною умовою могутньої держави було 13 видів підрахунку, включають загальне число їдців, структуру домашнього худоби і т. д.

Послуги постачання зерна державі, поряд з бойовими заслугами, Шан Ян зробив основою для ранжирування знатності і статусу чиновників (всього більше 20 рангів) і встановив систему продажів рангів. Одночасно Шан Ян прагнув обмежити розвиток міських ремесел і торгівлі за допомогою державної власності на надра і водойми та високих проїзних мит на заставах, щоб торговці при збитковому ведення господарств поверталися до землеробства.