Меню
Головна
 
Головна arrow Логістика arrow Комерційна логістика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Моделі типових транспортних задач

Зупинимося на найбільш важливих аспектах дослідження операцій в транспортній логістиці.

Транспортна завдання

В умовах обмеження матеріальних, фінансових, часових та інших ресурсів у логістичних системах найбільш часто їх доводиться вирішувати виходячи з того, що багато західні економісти і підприємці в практичному плані обмежують діяльність логістичних підприємств транспортно-складської сферою, областю товароруху, що стосується наступних функцій:

o утримання складів різних видів, з різними функціями і обладнанням;

o здійснення розмитнювати при міжнародних перевезеннях;

o формування і розбивки збірних партій вантажів, розподільних перевезень вантажів;

o створення та експлуатації автоматизованих систем обробки даних для складського зберігання, розрахунку витрат, розташування і оперативного управління товарами.

Таким чином, не зводячи весь спектр логістичних проблем до транспортних завдань, останнім слід приділяти значну увагу. Незважаючи на те, що трактування завдань такого типу в літературі досить широка (від оптимального прикріплення споживачів до постачальників і планування асортиментної завантаження виробничих потужностей до опису транспортного елемента і прикордонних елементів економіки), змістовні частини алгоритмів багато в чому ідентичні. Транспортна задача в загальному вигляді охоплює залізничний, автомобільний, морський, річковий транспорт, трубопроводи і лінії електропередач; тут не потрібно припущення про стаціонарність перевезень, легко враховуються завантажувально-розвантажувальні роботи, а транспортні витрати представляються в натуральній формі.

У практичному плані потрібно їх конкретизація стосовно до певних умов. В самому загальному вигляді дана задача може бути сформульована наступним чином.

Однорідний продукт, що знаходиться в т пунктах виробництва (зберігання) в кількості Рх.....Pt.....Р,", потрібно доставити

у п пунктів споживання, потреба в даному продукті в яких складає 5,,Sp S". Спочатку передбачається баланс поставляється продукту і потреби в ньому

Введемо наступні позначення:

Су - витрати на перевезення одиниці продукту з пункту виробництва (зберігання) р в пункт споживання У;

Ху - кількість продукту, що надходить з пункту виробництва (зберігання) I в пункт споживання].

Потрібно визначити обсяги перевезень і маршрути таким чином, щоб сума всіх транспортних витрат була мінімальною. Цільова функція має наступний вигляд:

Модель типової транспортної ладами включає наступні обмеження.

1. Рівність обсягів виробництва (зберігання) і відправляється споживачам продукту в кожному пункті виробництва (зберігання)

2. Рівність потреб і обсягів отримуваного продукту в кожному пункті споживання

Подібна задача частіше зустрічалася у традиційному процесі матеріально-технічного постачання при плануванні прикріплення постачальників до споживачів або розподілу продукції підприємств-постачальників між підприємствами-споживачами.

Транспортна задача з тимчасовим обмеженням

Виходячи з парадигми логістики (потрібний товар потрібної якості в потрібному місці і в потрібний момент часу) досить часто в транспортній задачі головним стає часовий критерій, що веде до зміни цільової функції задачі. Така ситуація, наприклад, при перевезенні швидкопсувних продуктів. У цьому випадку найкращим планом перевезень буде той, при якому час закінчення всіх перевезень мінімально. Подібна задача іменується транспортної завданням за критерієм часу.

Є т пунктів відправлення продукції з запасами Рь Р"Рт і п пунктів призначення з потребами 5,,5|,5". Баланс перевезень

Введемо позначення:

Ху -обсяги перевезень продукту з пункту р у пункту;

Тц -час перевезень продукту з / пункту в пункт). Передбачається, що Ц не залежить від перевезеного вантажу Ху, тобто кількість транспортних засобів завжди достатньо для здійснення будь-якого обсягу перевезень.

Потрібно визначити обсяги перевезень Ху таким чином, щоб не тільки виконувалися балансові умови:

але і було мінімізовано час закінчення всіх перевезень Т.

Головним у даній модифікації транспортної задачі є вираження часу Г через часи Ьу і перевезення Ху. Так як всі перевезення закінчуються в момент, коли завершується найтриваліша з них, то час Т є максимальне з значень часу відображають тривалість нульових перевезень:

Потрібно знайти такий план перевезень Ху, для якого час '/'мінімально:

В даному випадку величина Т не є лінійною функцією змінних Ху, а тому поставлена задача не може бути вирішена в рамках лінійного програмування; правда, її можна звести до вирішення завдань лінійного програмування, але не однієї, а декількох.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сутність і завдання транспортної логістики
Транспортна задача
Вантажно-розвантажувальні, транспортні і складські роботи
Сутність і завдання транспортної логістики
Транспортна задача
Вантажно-розвантажувальні, транспортні і складські роботи
Тимчасові обмеження
Сутність і завдання транспортної логістики
Транспортна задача
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси