Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Кольорова металургія

Кольорова металургія посідає важливе місце в структурі промисловості Росії. Це одна з найбільш експортоорієнтованих галузей російської економіки. Галузь також відноситься до числа найбільш динамічно розвиваються в російській промисловості. У кольоровій металургії працює близько 100 підприємств, на яких отримують більше 50 елементів таблиці Менделєєва. За обсягом продажів вона лише трохи поступається чорній металургії. 92% виручки галузі припадає на чотири підприємства - "Норільський нікель", "Русал", СУАЛ і УГМК. Монополізм дуже високий. Як наслідок - висока ефективність виробництва. Навіть за світовими мірками наші компанії дуже великі. "Русал" займає третє місце в світі по виплавці алюмінію, "Норнікель" - перше з нікелю і паладію і восьме по виплавці міді.

Кольорова металургія має дуже складну галузеву структуру. До кольоровим металам ставляться наступні групи:

o важкі - мідь, нікель, олово, свинець і цинк;

o легкі - алюміній, магній, титан, натрій, калій;

o легуючі - вольфрам, молібден, тантал, ванадій, ніобій;

o малі - кобальт, ртуть, сурма, миш'як, вісмут, кадмій;

o благородні - золото, срібло і платина з платиноїди;

o рідкісні і розсіяні - цирконій, галій, талій, германій та ін

Структура виробництва включає видобуток руд цих металів, їх збагачення, металургійний переділ, виробництво сплавів, прокат, переробку вторинної сировини, а також видобуток дорогоцінного каміння, у тому числі алмазів. Галузь володіє багатою сировинною базою. Тільки в Норильському родовищі зосереджено 35,8% світових запасів нікелю, 14,5% кобальту, близько 10% міді і 40% запасів металів платинової групи. Руди кольорових металів мають суттєві відмінності, що впливають на організацію виробництва. Це низький вміст корисного компонента в руді, іноді частки відсотка, і комплексний характер руд, тобто основного металу супроводжує безліч інших, наприклад, в уральських мідно-колчедановых рудах присутні сірка, цинк, золото, залізо. Основні райони зосередження ресурсів - Східна Сибір, Далекий Схід, Урал, Північ, південь Західного Сибіру. Хоча в цілому по кольоровим металам у РФ створена досить велика і ефективна база, ступінь її промислового освоєння недостатня. У найближчі роки через відпрацювання їх запасів очікується зниження обсягів видобутку міді, нікелю та ін Незважаючи на зростання золотодобування (провідні регіони - Красноярський край, Магаданська область) слід зазначити, що розвідані запаси практично повністю вироблені. Раніше до дефіцитних видів сировини, потреби в якому задовольняються за рахунок імпорту, належать титан, цирконій, високоякісне алюмінієве сировину, деякі рідкоземельні елементи.

Таблиця 9.2. Темпи зростання (зниження) виробництва основних видів кольорових металів, % до попереднього року

1990

1995

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

Алюміній первинний, включаючи силумін

103

104

103

102

101

104

104

102

102

106

106

91

Рафінована мідь

93

111

112

105

97

97

108

103

102

99,8

92

98

Нікель

96

103

106

103

96

109

99,6

103

104

98

96

98

Свинець, включаючи вторинний

87

107

98

112

93

100,3

104

96

127

132

87

89

Цинк

88

121

104

103

103

99

95

89

114

108

100,5

86

Прокат кольорових металів

94

99,8

127

111

112

104

107

102

114

98

91

67

Алюмінієвий прокат

94

102

127

95

112

96

95

103

113

94

95

69

Прокат мідний

98

в 3,1 р.

131

у 2,2 р.

125

126

135

102

116

101

87

64

Світова фінансова криза негативно позначилася на показниках розвитку галузей кольорової металургії (табл. 9.2). До цього галузь показувала позитивну динаміку, коливання були пов'язані з кон'юнктурою цін на світовому ринку.

Алюмінієва промисловість виробляє метал - алюміній, який використовується в авіабудуванні, суднобудуванні, приладобудуванні, а також у виробництві дзеркал, фольги, посуду тощо Технологічно процес включає видобуток, збагачення руд, виробництво глинозему і виробництво металевого алюмінію. Видобуток і збагачення тяжіють до сировинної бази, а виробництво глинозему і металевого алюмінію можуть збігатися в розміщенні (на Уралі), а можуть бути і розділені. Виробництво глинозему - материалоемко і тяжіє до джерел сировини, а виплавка металу надзвичайно енергомістка (13,5 МВт·год електроенергії на одну тонну алюмінію) і орієнтована в розміщенні на великі і дешеві джерела електроенергії. На виробництво алюмінію потрібно приблизно дві тонни глинозему. Центри виробництва глинозему на Північно-Заході - Бокситогорск, Волхов, Пікальово, па Уралі - Краснотурьинск і Каменськ-Уральський, у Східній Сибіру - Ачинськ. Центри виробництва металевого алюмінію знаходяться поблизу гідроелектростанцій. Це - Волгоград, Волхов, Кандалакша, Надвоицы, Братськ, Шелехов, Красноярськ, Саяногорськ. Галузь виділяється великими масштабами виробництва. Красноярський, Братський, Саянський, Іркутський алюмінієві заводи відносяться до числа найбільших у світі. Ці заводи в основному використовують привізною глинозем.

Найбільші холдинги в галузі - РусАЛ і СУАЛ. "Російський алюміній" об'єднав Красноярський, Братський і Саянський алюмінієві заводи, Миколаївський і Ачинський глиноземні комбінати, Самарську металургійну компанію, завод "Саянская фольга". У ВАТ "СУАЛ-холдинг" увійшло 21 підприємство алюмінієвої галузі: Уральський, Іркутський, Богословський, Кандалакшський, Надвоїцький, Волгоградський алюмінієві заводи, "Волховський алюміній", "Пікальовський глинозем", Південно-Уральський, Північний Урал бокситові шахти, "Боксити Тімана", кабельні заводи.

Мідна промисловість виробляє третій за значимістю метал після заліза і алюмінію. Мідь - стратегічний метал, головне його призначення - електричні дроти. Рівень розвитку галузі є одним з індикаторів виробничо-технічного потенціалу країни. Росія належить до основним експортерам мідних концентратів і рафінованої міді, знаходиться на другому місці після Чилі. За запасами міді Росія займає сьоме місце в світі після Чилі, США, Перу, КНР, Польщі та Замбії. Гірничо-металургійна компанія "Норильський нікель" виробляє 70% міді Росії. Також важливим районом виробництва міді є Урал. Велика частина підприємств Уралу належить до Уральської гірничо-металургійної компанії (УГМК). До неї входить понад 20 підприємств в шести регіонах РФ і за кордоном. Побудована єдина технологічна ланцюжок від видобутку руди до виробництва готової продукції - мідної катанки, мідного прокату, вузлів і агрегатів для автомобільної промисловості, кабелів, провідників.

Свинцево-цинкова промисловість також має високий рівень в Росії. Свинець цінується за корозійну стійкість, використовується у виробництві акумуляторів, кабелю, фарби тощо, цинк - для покриття залізних листів, труб, проводів та ін. Галузь в цілому орієнтована на сировинні ресурси. Збагачення і переділ часто відірвані один від одного, так як концентрати мають високий вміст корисних компонентів і транспортабельні. Свинцеві і цинкові концентрати виробляють в Забайкаллі на Нерчинском поліметалевого комбінаті в Читинській області, металевий свинець і цинкові концентрати - на Далекому Сході (Дальнегорськ), металевий цинк та концентрати свинцеві в Кузбасі (Місто). Спільним переділом свинцю і цинку виділяється Північний Кавказ (Владикавказ). Видобуток руд і виробництво концентратів здійснюється також на Алтайському (Алтайський край), Салаирском (Кемеровська область), Горевском (Красноярський край) гірничо-збагачувальних комбінатах.

Найбільший виробник цинку в Росії - АТВТ "Челябінський електролітний цинковий завод". Фактично це підприємство - монополіст. Обсяг виробництва становить понад 155 тис. т. при виробничої потужності в 130 тис. т. Два інших російських виробника - "Electrozinc" у Владикавказі і Беловскій цинковий завод в Кемеровській області не можуть конкурувати з ним на російському ринку, так як перший працює за толлінговими схемами і всі 100 тис. т продукції постачає за кордон, а другий виробляє цинковий порошок, який за деякими параметрами не відповідає запитам споживачів. Внутрішні потреби в металі швидко зростають - на 10-15 тис. т в рік за рахунок активності металургійних гігантів - Новолипецького, Магнітогорського комбінатів, "Сєвєрсталі", які прискореними темпами вводять нові потужності з виробництва оцинкованого сталевого листа, який стає все більш затребуваний. В будівництві сьогодні використовується переважно оцинкована арматура, в автомобілебудуванні 60% деталей - оцинковані, вони служать у декілька разів довше.

Нікель-кобальтова промисловість використовує руди двох типів - сульфідні мідно-нікелеві руди на Кольському півострові і в Східному Сибіру (Норільський рудний район) та окислені силікатні нікелеві на Уралі (Буруктальское, Черемшанское). Незначна добавка надає сплаву нікелю міцність, твердість, корозійну стійкість. Галузь орієнтована в розміщенні на джерела сировини.

Видобуток і переробка мідно-нікелевих і платиносодержащих руд ведеться па унікальному комплексі Норильського гірничо-металургійного комбінату, а також на Надєждинському металургійному комбінаті, використовують енергетичну базу Усть-Хантайской ГЕС, газ Мессояхского родовища і місцеві вугілля.

У Росії понад 90% всього нікелю виплавляє "Норільський нікель". Це забезпечується якістю ресурсної бази і структурою виробництва. Ресурсна база компанії просто унікальна: крім високого вмісту нікелю в руді багато міді, золота, срібла, кобальту і платиноїдів. "Норнікель" повністю вертикально інтегрована компанія, яка контролює навіть енергоспоживання. До того ж зростання цін на світовому ринку в останні роки забезпечує "Норильському нікелю" надприбуток. Тому компанія не тільки лідирує на світовому ринку, але і вдвічі випереджає основних конкурентів. АТ "Норільський нікель" виробляє також 2/3 світового обсягу паладію, він має квоту на вивезення цього металу, яка буде діяти протягом 10 років, тобто АТ фактично може диктувати свої умови на ринку. Попит на паладій постійно зростає. Паладій широко використовується як каталізатор в пристроях очищення вихлопних газів. Найбільші споживачі металу - японські автовиробники.

На Кольському півострові видобуток і збагачення здійснюється р. Нікелі, а металургійний переділ - р. в Мончегорске. На Уралі виробництво нікелю зосереджена в районах видобування руд - Режском і Уфалейском. Відходи виробництва в галузі використовуються для виробництва сірчаної кислоти, термоізоляційних плит, мінеральної вати.

Експортоорієнтована галузь. На зовнішній ринок поставляється 95% виробленого в Росії нікелю.

Оловорудная промисловість. Олово - необхідний компонент багатьох сплавів, воно використовується для покриття інших металів (лудіння), на виготовлення білої жерсті, фольги, хімічних препаратів і ін Стадії технологічного процесу територіально роз'єднані. Виплавка металу орієнтована на споживача. Це можливо із-за високого вмісту корисного компонента в концентратах. У Сибірському окрузі галузь представлена Шерловогорским (Читинська область) Гзк, що дає 6% олов'яного концентрату. Металеве олово (приблизно 80% загальноросійського виробництва) випускає Новосибірський оловокомбинат, що використовує в основному далекосхідні концентрати. Олов'яні припои випускає також Рязанський завод металів та сплавів.

Вольфрамомолибденовая промисловість. Метал застосовується в авіа - і автобудуванні у вигляді надтвердих сплавів. У Хакасії і Читинської області виробляється приблизно 80% молібденового концентрату країни, а Бурятія і Читинська область виробляють 20% вольфрамового концентрату. Велике значення в галузі має холдингова структура "Базовий елемент", у неї входять два Гзк: Сорський і Жирекенский, що дозволяє холдингу бути практично монополістом з випуску молібденового концентрату.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

"Кольорові революції" як технології переділу влади в сучасній геополітиці
Металургійний комплекс
чи Стане "кольоровим" російське питання?
Алгоритм "кольорових революцій": дійові особи та виконавці
Розміщення та економічна оцінка родовищ руд кольорових металів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси