Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 52. Білоруський національний рух після Жовтневої революції. Освіта БНР

Після Жовтневої революції в білоруському національному русі відбулися істотні зміни. Ще на початку осені 1917 р. стався розкол, у результаті якого в Петрограді на базі лівого крила БСГ була створена Білоруська соціал-демократична робітнича партія (БСДРП). Частина діячів білоруського руху (А. Черв'яків. Д. Жилунович) підтримувала більшовиків і пов'язувала вирішення питання про державне самовизначення Білорусі із радянською владою. Інша частина після Лютневої революції виступала за автономію Білорусі у складі Російської демократичної республіки, а після приходу до влади більшовиків зайняла антибільшовицьку і антирадянську позицію. Найбільш значними з цих партій і організацій були: БСГ. Велика білоруська рада. Білоруська народна громада. Білоруська партія народних соціалістів. Білоруська християнська демократія. Головним для них стало питання про створення незалежної Білоруської демократичної республіки.

В кінці листопада 1917 р. національні партії та організації, які входили до складу Великої білоруської ради, виступили за проголошення Білорусі демократичною республікою і встановлення федеративного зв'язку з Радянською Росією. Всю повноту влади в краї передбачалося передати Крайовій раді. Для реалізації цього плану пропонувалося скликати всебілоруський з'їзд. Це рішення підтримав створений у листопаді 1917 р. Білоруський обласний комітет (БІК). ПЛІЧ звернувся до уряду Радянської Росії за сприянням і допомогою. Уряд РРФСР підтримала ідею скликання з'їзду, виділила на його проведення 50 тис. рублів. При цьому було висловлено побажання, що з'їзд визнає радянську владу, а в його роботі візьмуть участь представники Обласного виконавчого комітету Рад робітничих, солдатських і селянських депутатів Західної області і фронту (Облисполкомзап), створеного в листопаді 1917 р.

15 грудня 1917 р. в Мінську почав роботу Всебілоруський з'їзд (конгрес). На з'їзді розгорнулася гостра боротьба навколо проблеми національного самовизначення білоруського народу. Велика білоруська рада виступила за створення незалежної білоруської держави. ПЛІЧ вніс пропозицію про автономії Білорусі у складі Радянської Росії, делегати від БСГ висловилися за створення місцевих законодавчих і виконавчих органів. З'їзд фактично не визнав вже наявні органи радянської влади на території Білорусі. РНК Західної області і фронту в ніч з 17 на 18 грудня 1917 р. розпустив з'їзд, а частина делегатів заарештував. На нелегальних зібраннях 18 і 21 грудня 1917 р. були прийняті рішення про продовження боротьби за реалізацію ідеї білоруської державності. Для цього був створений Виконавчий комітет Ради I Всебелорусского з'їзду в складі 17 чоловік на чолі з Ф. Грибом.

9 грудня 1917 р. у Бресті були розпочаті мирні переговори між Радянською Росією та Німеччиною, проте вони систематично затягувалися і зривалися главою радянської делегації Л. Троцьким. 18 лютого 1918 р. розпочався наступ німецьких військ по всій лінії фронту. Партійно-радянське керівництво Західної області в ніч на 19 лютого переїхало з Мінська в Смоленськ. Виконавчий комітет Ради 1 Всебелорусского з'їзду 21 лютого 1918 р. в першій Статутний грамоті оголосив себе тимчасовою владою на території Білорусі до скликання Установчих зборів. Було створено перший уряд Білорусі - Народний Секретаріат на чолі з В. Воронко. В цей же час Мінськ зайняли німецькі війська. Німецьке командування вважало законною владою тільки себе, але не заборонив Народний Секретаріат, діяльність якого носила формальний характер. 9 березня 1918 р. Народний Секретаріат видав другу Статутну грамоту, яка проголосила Білоруську Народну Республіку (БІР). 18 березня була створена Рада БІР з законодавчими повноваженнями. Народний Секретаріат став виконавчим органом. До складу Ради увійшли представники загальноросійських партій, представники земств і національних меншин.

3 березня 1918 р. було укладено Брестський мирний договір між Радянською Росією та Німеччиною. За його умовами західні білоруські землі передавалися Німеччині, а східні до закінчення війни вважалися окупованими. За пропозицією лідера Віленської білоруської Ради А. Луцкевича 25 березня 1918 р. була прийнята третя Статутна грамота, яка проголосила незалежність ВНР. 25 квітня 1918 р. частина членів Ради ВНР надіслала німецькому кайзеру Вільгельму II телеграму, в якій просила заступництва Німеччини над ВНР. Ніякої реакції з німецької сторони на телеграму не було. Телеграма стала причиною кризи уряду ВНР та остаточного розколу БСГ. Изсостава Ради ВНР вийшли представники лівих організацій. Реальних успіхів ВНР досягла тільки в культурно-просвітницької діяльності.

Після буржуазно-демократичної революції в Німеччині (листопад 1918 р.) ВЦВК РРФСР 13 листопада 1918 р. анулював Брестський мирний договір. До середини лютого 1919 р. майже вся територія Білорусі була звільнена від окупації, відновлювалася радянська влада. Рада БНР переїхала з Мінська в Гродно.

В існуючих зовнішньополітичних, внутрішньополітичних обставин і в умовах розколу білоруського національного руху БНР була тільки проголошеним, а не дійсно самостійною державою.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Формування білоруської нації. Білоруський національний рух XIX - початку XX ст.
Жовтнева революція
Росія між лютневою і жовтневою революціями 1917 р. Інститути влади і управління буржуазної демократії
Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)
Національні рухи в Російській імперії
Жовтнева революція в Білорусі. Встановлення радянської влади
Від Паризької комуни до великої жовтневої соціалістичної революції
Загострення національної боротьби. Революція і контрреволюція
Перші державні утворення на території Білорусі (IX-XII ст.)
Реформація та Контрреформація на білоруських землях ВКЛ у XVI-XVIII ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси