Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Оподаткування комерційної діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Порядок обліку зроблених витрат у вигляді невіддільних поліпшень в орендоване майно та майно, передане безоплатно

Невід'ємні поліпшення - це такі поліпшення, які не можуть бути вилучені без заподіяння шкоди орендованому майну (п. 2 ст. 623 ЦК РФ). Тому вони є його невід'ємною частиною і по закінченні терміну договору оренди підлягають передачі орендодавцю. Наприклад, до невіддільним поліпшень можуть бути віднесені установка системи кондиціонування будівлі, пожежної сигналізації, реконструкція приміщення, якщо вони міцно пов'язані з орендованим майном та їх демонтаж веде до його негативним змінам.

Відповідно до п. 1 ст. 256 НК РФ до амортизується майну ставляться капітальні вкладення в орендовані основні засоби, вироблені орендарем у формі невіддільних поліпшень. Механізм амортизації застосовується до невіддільним поліпшень, тільки якщо вони носять капітальний характер, тобто пов'язані з добудовою, дообладнанням, реконструкцією, модернізацією, технічним переозброєнням майна. Якщо ж витрати здійснюються з метою поточного підтримання основних засобів у робочому стані, то їх можна списати одноразово у складі інших витрат (ст. 260 НК РФ).

Амортизуватися можуть тільки ті невід'ємні поліпшення, які зроблені за згодою орендодавця. В іншому випадку врахувати такі витрати при визначенні податкової бази по податку на прибуток не можна. За загальним правилом вартість невіддільних поліпшень, вироблених орендарем, повинна бути відшкодована орендодавцем після закінчення строку договору оренди (п. 2 ст. 623 ЦК РФ). Однак у договорі оренди можуть бути передбачені й інші правила відшкодування таких витрат, що не суперечать законодавству:

o зараховуватися в рахунок орендних платежів;

o вартість невіддільних поліпшень не відшкодовується зовсім;

o вартість капітальних вкладень відшкодовується орендодавцем частково.

У зв'язку з цим право на амортизацію належить тому, хто несе тягар витрат на такі поліпшення. При частковому відшкодуванні витрат - невідшкодовану вартість капітальних вкладень орендар має право амортизувати в загальному порядку.

Приклад

ЗАТ "Памір" орендує у ЗАТ "Ельбрус" офісне приміщення. За згодою орендодавця ЗАТ "Памір" виробляє невіддільні поліпшення орендованого майна (проводить роботи з модернізації). Документально підтверджена сума витрат на капітальні вкладення склала 500 000 руб. За домовленістю сторін орендодавець виплатив відшкодування в розмірі 200 000 руб. Таким чином, ЗАТ "Памір" відобразить у складі доходів від реалізації 200 000 руб., при цьому витрати, що зменшують податкову базу по податку на прибуток, так само збільшаться на 200 000 руб. Невідшкодовану вартість капітальних вкладень в розмірі 300 000 руб. організація зможе списувати на витрати через амортизацію протягом строку дії договору оренди.

В аналогічному порядку можна амортизувати невіддільні поліпшення основних засобів, отриманих за договором безоплатного користування - позички. По суті, договір безоплатного користування (позички) багато в чому схожий з договором оренди (ст. 689 ГК РФ). Відмінність здебільшого полягає лише в тому, що ссудополучатель користується майном безкоштовно.

Початком нарахування амортизації є 1-е число місяця, наступного за місяцем введення невіддільних поліпшень в експлуатацію. Для визначення норми амортизації за невіддільним поліпшень можна використовувати:

o строк корисного використання орендованого (ссуженного) майна;

o строк корисного використання невіддільних поліпшень.

При розрахунку цих строків необхідно, як і раніше керуватися Класифікацією основних засобів, що включаються в амортизаційні групи". Якщо ж відповідного строку для невіддільних поліпшень в даному документі не передбачено, що орендар має право встановити строк корисного використання згідно з технічними умовами або рекомендаціями виробника на підставі п. 6 ст. 258 НК РФ.

Нарахування амортизації проводиться тільки протягом строку дії договору оренди або договору безоплатного користування (п. 1 ст. 258 НК РФ). Починаючи з 1-го числа місяця, наступного за місяцем закінчення (розірвання) договору, орендар (ссудополучатель) зобов'язаний припинити нарахування амортизації. Подібний підхід може призвести до того, що орендар (ссудополучатель) не зможе повністю врахувати вартість здійснених поліпшень у витратах. У цьому випадку сума, що залишилася витрат відноситься на витрати не враховуються при визначенні податкової бази по податку на прибуток.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Користування орендованим майном
Облік витрат на придбання обладнання, що не потребує монтажу, інструменту та інвентарю; обладнання, що вимагає монтажу, але призначеного для постійного запасу
Порядок обліку витрат при реалізації майна, що амортизується
ОБЛІК ВИТРАТ НА ВИРОБНИЦТВО
Доходи від майна, що перебуває в муніципальній власності
МЕТОДИКА ОБЛІКУ МАЙНА ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ДЖЕРЕЛ
Повернення орендодавцю та викуп орендованого майна
Облік витрат на будівельні і монтажні роботи
Порядок віднесення сум податку на витрати з виробництва та реалізації товарів (робіт, послуг)
Порядок віднесення сум податку на витрати з виробництва та реалізації товарів (робіт, послуг)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси