Меню
Головна

 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Федерація

Конституція США 1787 р.

а) Принципи. Конституція Сполучених Штатів, на відміну від статей Конфедерації, не організувала міжнародний союз держав, а єдину союзну державу, зберігши за ним ім'я Сполучених Штатів Америки. Основними принципами цієї Конституції були: суворе поділ влади, поділ урядових повноважень між Сполученими Штатами та окремими членами нового федерального держави, гарантія особистих прав (в перших десяти додаткових статтях) і підкреслений у введенні народний суверенітет. "Ми, народ Сполучених Штатів, - говорило це, стало знаменитим, введення, - видаємо і засновуємо цю Конституцію для Сполучених Штатів Америки з метою утворити більш досконалий союз, встановити правосуддя, забезпечити внутрішній спокій, потурбуватися спільної захистом, сприяти загальному добробуту й забезпечення нам та нашим нащадкам благ свободи".

б) Конгрес. Конституція складалася з семи статей, розпадалися на розділи. Перша з них у своїх десяти розділах визначає пристрій та повноваження законодавчої влади Сполучених Штатів; ця влада доручена конгресу, що складається з сенату і палати представників; палата обирається народом, сенат обирається парламентами окремих штатов1. Законопроект, прийнятий обома палатами, повинен бути підписаний Президентом Сполучених Штатів і тоді стає законом. У разі відмови в підписі палати можуть знову розглянути проект і якщо схвалять його більшістю двох третин голосів, то він стає законом, крім Президента. У перечневом порядку розмежований компетенція конгресу і парламентів окремих штатів; при цьому, однак, зазначено, що конгрес може видавати всі закони, які необхідні і доречні для здійснення перелічених його повноважень і всіх інших повноважень, які Конституція надає уряду Сполучених Штатів, якого-небудь з його "департаментів" або кому-небудь з його посадових осіб. Це постанова відкривало шлях до розширення повноважень федерального парламенту. Такий шлях був ще розширено редакцією десятої додаткової статті, де було пропущено обмежувальне умова передачі Сполученим Штатам тих чи інших повноважень, яке було в статтях Конфедерації 1776 р.

Конституція передає конгресу повноваження накладати і стягувати мита і податки та встановлювати бюджет, дбати про оборону Сполучених Штатів, укладати позики і міжнародні договори, встановлювати однакові правила натуралізації; регулювати систему грошового обігу, мір і ваг, засновувати пошту; видавати кримінальні санкції проти піратства і для підтримки дисципліни в армії і флоті, а одно проти порушень міжнародного права, нарешті, користуватися виключними законодавчими повноваженнями в спеціальному окрузі, який повинен був бути виділений для перебування уряду та парламенту Сполучених Штатів, і справді був виділений штат Меріленд (теперішній Колумбійський округ, де знаходиться столиця США Вашингтон).

Конгресу заборонено приймати закони про покарання без суду ("про опалі") і закони зі зворотною дією, надавати які-небудь переваги в митному відношенні одного штату перед іншим, змінювати рівне представництво штатів і в сенаті; далі, заборонено вимагати певного релігійного сповідання, призупиняти Habeas Corpus Act крім точно зазначених випадків (заколот, повстання), встановлювати дворянські титули і подушні податі.

Конгрес може регулювати торгівлю з іноземними націями, між окремими штатами і з індіанськими племенами, але без права встановлювати внутрішні митні збори.

Він може видавати закони про банкрутство, але однакові по всіх Сполучених Штатах; може регулювати авторське право. Він не міг (це обмеження спеціально було включено на вимогу рабовласників) заборонити ввезення рабів в Сполучені Штати до 1808 р.

Ця досить строката компетенція, як бачимо, не включала права видання цивільного, кримінального, процесуального кодексів і оберталася навколо питань оборони, міжнародної політики та торгівлі; але вона була дана у формі позитивного переліку і могла розширюватися.

Відносно штатів був застосований порядок негативного переліку. Було зазначено, що вони не можуть робити й зовсім не була передбачена можливість розширення їх повноважень. Відділ 10 ст. 1 Конституції сильно урізав військові, дипломатичні та митні права штатів порівняно зі статтями Конфедерації, зокрема, штатам заборонено укладати іноземні договори, містити військові судна, видавати каперские свідоцтва, карбувати монету, а також випускати кредитні квитки.

в) Президент. Друга стаття Конституції встановлює, що виконавча влада належить Президенту Сполучених Штатів, і визначає його повноваження, порядок обрання двухстепенными виборами і порядок притягнення до відповідальності. Повноваження Президента сформульовані за типом належали тоді англійському королю (це одностайно визнається американськими істориками), але з двома обмеженнями: 1) для призначення найважливіших посадових осіб Президент повинен мати згоду сенату; 2) для укладення міжнародних договорів згода має бути надана двома третинами присутніх сенаторів. Президент обирається на певний термін (4 роки) і може бути притягнутий до відповідальності перед сенатом за постановою палати представників.

г) Суд. Стаття 3 організує судову владу Сполучених Штатів, вверяемую Верховному і місцевим федеральним судам. У статтях Конфедерації ніяких постанов про суд Сполучених Штатів не було, так як судова влада вважалася іноді невід'ємною ознакою суверенітету, а члени Конфедерації, як ми бачили, ревно зберігали суверенітет за собою. Передати судову владу в руки союзних органів укладачам Конституції не вдалося, так як штати продовжували вважати себе суверенними, наполягали на праві мати свою судову систему і погоджувалися передати лише частина суверенних прав Союзу. Однак було твердо встановлено, що суд Сполучених Штатів є вищою по відношенню до судів штатів і розглядає у першій інстанції усі справи, що стосуються міжнародного права, і всі справи, де однією із сторін є держава.

Тим самим спори між штатами опинилися в руках федерального суду. Конституція вважала за потрібне спеціально обумовити широке застосування суду присяжних і встановити досить широке поняття зради Сполученим Штатам ("Буде складатися тільки в порушенні війни проти них, приєднання до їхніх ворогові і надання йому допомоги і підтримки").

Стаття 4 встановлювала право конгресу визначати правову значимість судових, нотаріальних та інших публічних документів різних штатів, вважаючи, однак, що в принципі, за відсутності інших будь-яких постанов конгресу, кожен штат повинен довіряти документам іншого штату.

д) Інші постанови. Поряд з цим, в сутності другорядним, постановою були включені набагато більш важливі норми:

- про обов'язковість для штатів республіканської форми правління;

- про право конгресу приймати в союз нових штатів і утворювати території;

- про рівноправність громадян будь-якого штату з громадянами іншого штату на його території (проте раб, який перейшов на територію штату, де немає рабства, повинен був бути виданий), і, нарешті.

- про право Сполучених Штатів втручатися у внутрішні справи штату для придушення заворушень на прохання законодавчих зборів чи виконавчої влади цього штату (коли законодавчі збори не може бути скликано).

Тут знову виявилася тенденція до централизму і посилення повноважень федеральної влади, характерна для Конституції.

У цьому ж напрямку йдуть постанови ст. 5 і 6, з яких 5 ст. сильно ускладнює ініціативу штатів з питання про зміну Конституції, а ст. 6 встановлює, що Конституція і закони Сполучених Штатів, встановлені на її основі, а одно всі договори, укладені або будуть укладені Сполученими Штатами, будуть "верховним правом країни; судді кожного штату будуть ним пов'язані, хоча б в Конституції і в законах окремих штатів зустрічалися постанови, їм суперечать".

е) Ратифікація Конституції; її "нерухомість". Конституція входить в силу, відповідно до ст. 7, після ратифікації її дев'ятьма штатами. Порядок її зміни надзвичайно складний. Стаття 5 говорить: "Конгрес кожен раз, як дві третини членів обох палат визнають це необхідним, буде пропонувати поправки до цієї Конституції або, на вимогу законодавчих зборів двох третин окремих штатів, буде скликати конвент в цілях пропозиції йому поправок. Поправка, що пройшла через конгрес або через конвент (випадків скликання конвенту не було), повинна бути ратифікована парламентами або трьох чвертей штатів або спеціальними конвентами, утвореними в трьох чвертях з них, якщо конгрес так запропонує".

Легко бачити, що такий порядок зміни украй ускладнював внесення поправок. І дійсно, за півтораста років свого існування Конституція мала лише два десятки формальних "доповнень", десять з яких були прийняті, як зазначено вище, негайно слідом за основними статтями на вимогу демократично налаштованих невеликих штатів. Загальна кількість статей, прийнятих в доповнення і зміну Конституції", - 22. Оскільки одна з них (18-я) - про заборону спиртних напоїв у Сполучених Штатах, прийнята в 1920 р., - була скасована 22-ї, що увійшла в силу 5 грудня 1933 р., залишається насправді двадцять одна зміна Конституції.

Ці "поправки" історично розпадаються на три великі групи.

12 перших поправок, пов'язаних з боротьбою за права особи і права штатів, поправки 13-15, прийняті в 60-х роках минулого століття, про скасування рабства та надання виборчого права цветнокожим громадянам і, нарешті, так звані демократичні поправки XX ст. про розширення податкових прав конгресу (16-я в 1913 р.), про зміну порядку виборів сенату (з 1917 р. прямі вибори); про надання жінкам виборчих прав (1920) та ін

Дійсна Конституція США.

Було б, однак, неправильно думати, що перераховані вище формальні зміни вичерпують собою історію розвитку Конституції Сполучених Штатів. Формально Конституція Сполучених Штатів майже не змінилася і зараз діє у федерації з 48 членів з населенням в 135 мільйонів все ще в редакції XVIII ст., хоча було прийнято в той час, коли населення держави було в 40 разів менше, число штатів дорівнювало 13 та економічний устрій Сполучених Штатів був зовсім іншим. Однак це - тільки зовнішність. Насправді конституційна мантія Сполучених Штатів, як кажуть американські юристи, непомітно обшивалася бахромою різних надзвичайно важливих законів і ще більше - конституційних угод, що виробилися в практиці конгресу, і прецедентів в рішеннях Верховного суду. Так вийшли як би дві конституції, з яких чинною є саме друга, пізніша.

"Розмноження" США, його юридичний порядок. Зрозуміти цю дієву Конституцію можна лише простеживши хід історичного розвитку конституційного права в Сполучених Штатах в основних рисах. Тут насамперед треба відзначити, що підтвердження Великого ордонанса Конфедерації про нових територіях Сполучених Штатів, яке сталося 7 серпня 1791 р., не включено в Конституцію, хоча на його основі конституировалось більшість нових штатів.

Колосальний колонізаційний потік, що йшов із Сполучених Штатів у західні території та безперервно поддерживавшийся прибували з Європи емігрантами, протягом усього XIX ст. приводив до створення нових і нових "територій" і нових "штатів"1.

Утворення нових штатів мало місце майже щорічно і до 20 років XIX ст., потім, після п'ятнадцятирічного проміжку (1821-1836 рр.), обумовленого "індіанськими війнами" і попитом на робочих у швидко розвивається промисловості, процес формування нових штатів відновився. З 70-х років процес починає сповільнюватися, хоча тричі були випадки, коли території зводилися в ранг штатів, так би мовити, пачками (1889, 1890, 1912 рр..)

Порядок створення, в основному намічений ордонансом 1787 р., лише частково доповнюється окремими постановами конгресу. Зазвичай по досягненні населенням знову колонизуемой області певної цифри конгрес Сполучених Штатів давав області автономію з місцевим виборним законодавчим зборами і губернатором за призначенням Президента (із згоди сенату). Губернатор мав право вето щодо місцевих законів; таке ж право вето і право змінити режим і зовсім скасувати область ("територію") залишалося за конгресом. Область могла посилати в конгрес своїх представників, але тільки з дорадчим голосом. Потім, іноді через багато часу, заселявшаяся область висловлювала бажання про прийняття її в Союз і отримувала від конгресу згоду на обрання установчого конвенту для вироблення конституції; умовою прийняття в Союз ставилася при цьому республіканська форма нової держави і гарантія прав громадян, зокрема, релігійна свобода. Потім область "самоопределялась" - вибирала конвент, виробляла конституцію і вотировала її за загальним правилом, народним голосуванням. Конгрес постановляв прийняти в Союз нового сочлена "на рівній нозі", Президент випускав про це урочисту декларацію і штат входив у Союз "як суверенна держава". Були, однак, випадки, коли області самоопределялись в штати, не спросившись конгресу (Айдаго, Уайоминг), і коли штати створювалися шляхом відділення від іншого штату (Вермонт, Кентуккі, Мейн, Західна Віргінія), або ж шляхом відкладання від сусідів Мексики і вступу потім в Штати (Техас в 1845 р. після десятирічного існування як незалежної республіки"1). В даний час Аляска і Гавайські острови залишаються ще територіями Сполучених Штатів. Про інших заокеанських володіннях ми згадуємо нижче.

Як видно із сказаного, в історії Сполучених Штатів "суверенітет" окремих штатів грав відому роль. Боротьба штатів за цей суверенітет двічі дуже загострювалася - в період прийняття згаданих вище першого і другого циклів поправок до Конституції. Вона закінчилася, хоча не відразу, перемогою централізму.

Боротьба за суверенітет: перший цикл поправок до Конституції.

На першому етапі штати прагнули убезпечити себе від посягань законодавчої і судової влади Федерації на розширення компетенції. Вводячи в своїх конституціях так звані декларації прав - гарантії недоторканності особистості, свободи друку, зборів і совестя, свободи проти довільних і жорстоких покарань і штрафів, свободи договорів і недоторканності приватної власності, - вони побажали закріплення таких же "недоторканних" для законодавця прав у федеральній конституції. Вони вимагали тому введення Білля про права із зазначеним вище змістом до Конституції Сполучених Штатів, ставлячи це умовою своєї згоди на її ратифікацію. Бажання штатів було виконано, і, як ми знаємо, два з них вступили в Союз, тільки після проведення Білля про права (перші десять поправок) у федеральному масштабі. Тим самим суверенітет штатів був підкреслений.

Федеральна Конституція у своїй ст. 3 містила постанова про право суду Сполучених Штатів приймати до розгляду позови до штатам з боку громадян чи громадян іншого штату. Багато штати розглядали це як зазіхання на свій суверенітет, і в справі Олмстида, захопив у 1778 р. англійський корабель і вимагав від штату Пенсільванія, яким корабель був переданий, сплати призових грошей, рішення федерального суду, куди справа перейшла з прийняттям нової Конституції, зустріло організований опір влади штату. Федеральний суд зумів все ж таки наполягти на своїй прерогативи розбирати призові справи, і Олмстид отримав свої гроші. Але у зв'язку з одним суто цивільним справою ("Чисхольма"), де спір йшов про спадщину, штат Георгія підняв питання, підтриманий та іншими штатами, про заборону федеральним судам приймати позови від громадян штатів проти штатів, і ця постанова стала одинадцятою поправкою до Конституції, запропонованої вже на III конгресі в 1794 р. і увійшла в силу в 1798 р.

Проведення цієї поправки супроводжувалося низкою грізних резолюцій в окремих штатах, зокрема так званої Віргінської і Кентуккийской резолюціями 1798 р., де парламенти цих штатів стверджували право штату опиратися незаконним розширенням компетенції з боку центральної влади. Акти, прийняті Союзом без делегації належних повноважень в Конституції, оголошувалися "порожніми" і "безсилими".

У 1799 р. Кентуккі вдруге декларує, що "нуллификация цими суверенностями (штатами) всіх неправомочних актів (Спілки), скоєних при дії даного тексту (Конституції) є правомірним дією".

Тут заявляється рішуче суверенітет штату і вже закладається зерно доктрини нуліфікації актів Союзу з боку штатів.

Під знаком утвердження суверенітету штатів проходить і дванадцята поправка до Конституції 25 вересня 1804 р.; по цій поправці, у разі несоставления потрібної більшості голосів вибірників при обранні Президента США, він обирається депутатами конгресу, що подають голоси за штатів, причому представництво кожного штату має лише один голос.

При проведенні перших десяти поправок штати стверджували своє право входити або не входити в Союз. При проведенні одинадцятої поправки вони наполягали на своєму праві самостійно вирішувати, чи діють або не діють у них актів Конституції і суду, що виходять, на думку штатів, за рамки Конституції. У дванадцятій поправці штати підкреслювали відособленість свого представництва. Залишалося лише заявити про право суверенних штатів на вихід із Союзу на їх розсуд, що і було зроблено у зв'язку з виникненням питання про скасування рабства в південних штатах, питання, поведшего до другого циклу поправок.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси