Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Філософсько-естетичні засади

На розвиток імпресіонізму опосередковано вплинули кантианские і неокантианские філософські та естетичні концепції. Настільки ж опосередковано до імпресіоністів, мало стурбованим філософськими концепціями, приходили і засвоєні ними позитивистские ідеї. В. Еренбург писав: "Оскільки слово "імпресіонізм" пов'язане з поняттям враження, інші догматики намагалися приписати Моне або Ренуару філософський об'єктивізм" (Еренбург В. С. 174). Серед "інших" був і Р. В. Плеханов.

Попередники і традиції

Натуралізм був попередником і прабатьком імпресіонізму. Не випадково Золя - перший пропагандист імпресіоністів. В його естетиці враження найбільш адекватно натурі; це положення - естафетна паличка від натуралізму до імпресіонізму. Пізніше Ван Гог говорив, що з ним зрослися книги Золя "Земля" і "Жерміналь". Зв'язок двох авторитетних напрямів мистецтва була настільки глибока, що англійський письменник і літературознавець Уолтер Аллен навіть стверджував: "Натуралізм є літературний еквівалент імпресіонізму в живописі"'.

Абсолютизація об'єктивізму в естетиці натуралізму легко переростає в суб'єктивізм.

Руссо висловлював намір залишитися вірним первинного враження від природи. Цю установку найбільш повно і послідовно став здійснювати натуралізм і у своєрідній формі продовжили імпресіоністи, прагнучи натурально передати навіть взаємодія повітря і світла. Мане, для якого пейзаж не уявляв першочергового інтересу, заявляв, у зв'язку зі своєю великою виставкою в 1867 році, що наміром його було "передати своє враження"2. Імпресіоніст сприймав дійсність, як дитина, відтворюючи не стільки предмети, скільки їх розчиняють атмосферу, мерехтіння світла, його феєрію. Прагнення до натуральності відтворення реальності викликала до життя імпресіоністський пленер і розчинення предметів у повітряному середовищі.

Мистецтвознавець Н. Дмитрієва бачить у творчості імпресіоністів далекі відгомони впливу грецької вазописи і східної мініатюри (див.: Дмитрієва Н.А. Коротка історія мистецтв. М.: Мистецтво, 1993).

Академік Н. Конрад і його учениця Е. Завадська розкрили вплив японської культури на народження і розвиток французького імпресіонізму. Вплив японської гравюри, з її витонченістю і позначилася, зокрема, в тому, що імпресіоністи навіть у гравюрі, не прибігали до "проволочному" лінійного контуру. Контур, який окреслює зображувані предмети і фігури, що виникає на межі різних колірних плям.

"Наш єдиний ідеал - ціле. Деталі зменшують чистоту ліній, вони завдають шкоди емоційної інтенсивності, ми їх відкидаємо... <...> я проводив свій час, роблячи копії в Луврі, підкоряючись впливу таких незаперечних авторитетів, як Рафаель, Пуссен, Шарден і фламандці" (Matisse H. Ecrits et propos sur l'art. Paris. 1972. P. 130). Імпресіонізм спирається на деякі принципи класицистичної живопису і групує свої фігури, використовуючи осучаснений композиційний і стилістичний досвід Пуссена.

Скульптор-імпресіоніст О. Роден схилявся перед великими художниками минулого: генієм античної скульптури Фідієм і генієм епохи Відродження Мікеланджело. Великий вплив на Родена надав і скульптор XVIII ст. Жан Антуан Гудон. Родена надихали твори Данте і вірші Бодлера.

На відміну від імпресіонізму у еклектизму головним естетичним принципом було запозичення і наслідування. Імпресіоністи навчалися у художників-класиків минулого, але не наслідували їм. "Остерігайтеся наслідувати вашим попередникам" - такий був девіз імпресіоністів, озвучений Роденом.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Філософсько-естетичні засади
Філософсько-естетичні та історичні основи
Філософсько-естетичні засади соціалістичного реалізму
Філософсько-естетичні засади
Філософсько-естетичні засади
Попередники і традиції
Попередники і традиції
Попередники і традиції
Попередники. Реалістична традиція
Попередники і традиції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси