Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Проведення евакуаційних заходів

Одним з важливих і надійних способів захисту від усіх можливих вражаючих факторів є евакуація.

Як спосіб захисту евакуація використовується давно. Особливо великих масштабів вона досягла в роки Великої Вітчизняної війни. Але і в даний час при стихійні лиха: землетруси, повені, фестивалі снігових лавин, масових лісових пожежах-майже завжди доводиться вдаватися до евакуації.

Евакуація - це комплекс заходів щодо забезпечення організованого вивезення, виведення і розміщення у заміській зоні робітників та службовців об'єктів народного господарства, а також не зайнятого у виробництві і сфері обслуговування решти населення.

В залежності від причин, що її викликали, евакуація може бути загальна, приватна і місцева (екстрена).

Загальна евакуація проводиться за рішенням Уряду РФ на всій території країни або в окремих її регіонах - всього населення категорированных міст за винятком осіб, які мають мобілізаційне розпорядження, нетранспортабельних хворих і обслуговуючого їх персоналу.

Приватна евакуація може проводитися до початку загальної (за 8-10 діб) також за рішенням Уряду РФ. У цей період можуть евакуюватися категорії населення, які не зайняті у виробництві (учні, студенти, пенсіонери і тл.). Такого роду евакуація проводиться без залучення зайвих рейсів транспорту в рамках діючих графіків його руху з метою полегшення умов проведення загальної евакуації.

Місцева (екстрена) евакуація проводиться за рішенням начальників ЦОНС республік, країв, областей, міст для всіх або окремих категорій населення, яке опинилося в зоні зараження, або при небезпеці виникнення, внаслідок техногенних аварій на небезпечних об'єктах, гідровузлах, а також при стихійних лихах.

Евакуація виробничого персоналу та членів їх сімей організовується і проводиться за виробничим принципом, а евакуація населення, не пов'язаного з виробництвом, - за територіальним принципом (за місцем проживання).

Евакуація може здійснюватися з допомогою всіх видів транспорту, пішим порядком і комбінованим способом. При здійсненні евакуації комбінованим способом з'являється можливість використовувати гранично допустиму пропускну здатність доріг для задіяних видів транспорту. Таким чином, забезпечується досягнення безпеки евакуації в задану зону в короткі терміни.

Транспортом, як правило, вивозяться наступні категорії людей:

• робочі змін підприємств, що продовжують виробничу діяльність у зоні зараження;

• формування ЦОНС підвищеної готовності, посилені формуваннями служб;

• населення, яке не може пересуватися пішим порядком (престарілі, хворі, жінки з дітьми до десятирічного віку).

Пішим порядком виводяться:

• робітники і службовці підприємств, організацій і установ, які переводять свою діяльність у заміську зону або припиняють її на небезпечний період;

• населення, яке не зайняте у сфері виробництва.

За кожним підприємством в заміській зоні закріплюється район розміщення з таким розрахунком, щоб забезпечити прибулих житлом людей з розрахунку 2-3 м2 на кожного. При цьому для розміщення евакуйованих можуть бути використані школи, службові, складські приміщення, клуби, пансіонати, будинки відпочинку та ін

Для практичного здійснення заходів евакуації створюються евакуаційні органи.

При районних і міських виконавчих органах влади, на об'єктах народного господарства організовуються евакуаційні комісії, у функції яких входить:

• облік кількості людей, що підлягають евакуації;

• підготовка району евакуації, пунктів посадки та висадки;

• організація зв'язку і взаємодії з районною евакуаційною комісією і збірними евакуаційними пунктами.

Районні (міські) створюють евакуаційні комісії, збірні евакуаційні пункти (СЕП). За кожним СЕП закріплюється певна кількість об'єктів. При вивезенні людей залізничним або водним транспортом СЕП розміщуються поблизу станцій, портів (пристаней) і на підприємствах, які мають свої під'їзні шляхи. При перевезенні людей автотранспортом СЕП розміщуються на території або поблизу тих об'єктів, робітники і службовці яких слідують цим транспортом.

Основними завданнями СЕП є:

• оповіщення вивозиться (виведеного) населення;

• реєстрація;

• посадка на транспорт;

• побудова піших колон і відправка їх у заміську зону.

Районні (міські) створюють евакуаційні комісії проміжні пункти евакуації (ППЕ), які розміщуються вздовж основних маршрутів руху піших колон, у районі великих привалів і призначаються для прийому, організації відпочинку і харчування людей, а також уточнення порядку їх подальшого руху.

У заміській зоні створюються приймальні евакуаційні комісії для прийому і розміщення евакуйованих. Сільська приймальна евакуаційна комісія здійснює облік, реєстрацію та розміщення прибулих. Для цього вона створює необхідну кількість приймальних евакуаційних пунктів (ПЕП).

Евакуація повинна здійснюватися за списками робітників, службовців, членів їх сімей, що підлягають евакуації. Зазначені списки складаються у трьох примірниках, один з яких зберігається у відділі кадрів, а два інших - до евакуаційної комісії. При проведенні евакуації один з них передається на СЕП, інший - начальнику колони.

Отримавши оголошення (сигнал) про початок евакуації, виробничий персонал (населення) повинен швидко підготуватися до виїзду (виходу) у безпечну зону. При цьому кожен дорослий повинен мати при собі паспорт (необхідні документи, гроші, продукти харчування на 2-3 дні, ЗІЗ та особисті речі. Загальна вага їх не повинна перевищувати 50 кг для вивозяться транспортом і 10 кг - для виводяться пішки.

Речі упаковуються так, щоб було зручно їх переносити. До кожного валізи (вузла) прикріплюється бирка з прізвищем і адресою власника.

Дітям в кишеню одягу вкладається (зашивається) записка, в якій зазначаються прізвище, ім'я, адреса і місце роботи батьків.

Поїв посадки в транспорт без дозволу старшого ніхто не має права виходити або пересідати з вагона в вагон (з машини в машину) або переходити з однієї колони в іншу.

Контрольні питання

1. Назвіть основні способи захисту населення та персоналу в умовах надзвичайних ситуацій.

2. Які сигнали оповіщення передбачені в системі ЦОНС?

3. Як поділяються засоби колективного захисту по захисним властивостям від вражаючих факторів?

4. Основні вимоги до сховищ.

5. У чому відмінності протирадіаційних укриттів від притулків?

6. У чому полягають захисні властивості найпростіших укриттів?

7. Призначення ЗІЗ та їх класифікація.

8. Які медичні засоби захисту використовуються для надання допомоги постраждалим від НС?

9. Загальна і приватна, місцева евакуація.

10. Порядок проведення евакуації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Евакуаційні заходи
Проведення корпоративних заходів та особистих зустрічей з керівництвом
Економічний ефект заходів з безпеки життєдіяльності
Класифікація виставково-ярмаркових заходів
Проведення презентації
Контрольні запитання
Контрольні запитання
Контрольні запитання та завдання
Контрольні запитання
Контрольні запитання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси