Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ренесанс: філософія музики та музична творчість

У багатогранному світі епохи Ренесансу західноєвропейська музична культура XIV-XVI ст. представляє велику область знання про світ і яскравого творчості. Її розквіт приносить блискучі імена, які представляють вже професійні школи країн: Франческо Ланді-ні (Флоренція, XIV ст.), Гійом Дюфаї і Йоганнес Окегем (франко-фламандська школа, XV ст.), Жоскен де Пре (Фландрія, нач. XVI ст.), П'єрлуїджі Палестрина, Орландо Лассо (Італія, XVI ст.).

Співвідношення Ренесансу і Середньовіччя в науці представлено взаємовиключними точками зору. Одні вважають, що ніякої межі на рубежі XIII-XIV ст. не існувало, що це наслідок перебільшеного уваги науки до декларацій трактатів, що описують нові явища. Інші, навпаки, заперечують всілякі зв'язку творчості і думки двох чітко разграничивающихся епох.

Підстави для таких інтерпретацій, безумовно, є. В 1320 р. був написаний теоретичний трактат Філіпа де Вітрі "Ars nova". Його крилаті слова стали позначенням періоду в музиці, коли слова "нова школа", "нові співаки", "нове мистецтво" постійно підкреслювали найважливіша обставина - розвинену техніку багатоголосся у всіх вокальних жанрах епохи.

Вітрі чітко зазначив всі новації, які утворили нову ступінь у розвитку професійного музичного мистецтва. По-перше, з'являється нова - мензуральная - нотація: записуються не тільки ноти на лінійках, але зазначаються mesure, тобто впорядковується ритміка у зв'язку з величезною роллю поезії в музиці і рівномірним чергуванням віршованих одиниць. Вже одне це можна вважати "революцією", причому не в письмі, а в музичному мисленні, художній свідомості. По-друге, Вітрі декларує заборону на середньовічні норми руху паралельними квінтами і октавами в багатоголоссі, проголошуючи більш полнозвучные поєднання інтервалів між голосами. Він також підтримує двухдольные членування ритму всупереч середньовічного ідеалу досконалості трехдольных відносин; і "порожні" інтервали, і гоніння на двухдольность рішуче оголошує архаїкою. Але найголовніше, що музична свідомість XIV ст. дозріває до переваги засуджуваних середньовічної теорією альтерацій в ладах.

Але як би не переконували виступу Філіпа де Вітрі проти наукового схоластики і практичної догматики музичного Середньовіччя, музика Франції XIV ст. вінчає попередню епоху і у вітчизняній науці відноситься до пізнього періоду Середніх віків. В цьому плані періодизація епох в музиці та інших мистецтвах не збігаються.

Філіп де Вітрі та Гійом де Машо - знамениті представники "Ars nova" у Франції. Вони дуже різні: перший був музикантом-вченим, другий майстром поезії, "метром французьких поетів". Але обидва продовжувачі традицій труверів XIII століття. Гійом де Машо (ок. 1300-1377) прожив досить бурхливе життя при дворах короля Богемії, французьких королів Іоанна Доброго і Карла V, потім був каноніком Нотр-Дам у Реймсі. Він сам писав і музику, і вірші, був серйозним майстром, що зробив вплив на французьку поезію. Спадщина його надзвичайно широко і точно виміряно" істориками музики: 23 мотету, 43 балади, 22 рондо, 32 виреле, 19 ле (назви пісенних жанрів). Месу, створену, мабуть, для коронації Карла V в Реймсі, вважають першим зразком нового вигляду музичного богослужіння - єдиним циклом з п'яти частин: Kyrie ("Господи, помилуй"), Gloria ("Слава в вишніх Богу"), Credo ("Вірую"), Sanctus ("Свят господь Бог Саваот") і Agnus Dei ("Агнець Божий").

Італійська школа Ars nova, як і подальший розвиток італійської музики, спонукає оцінювати історичну точку початку XIV ст. відліком особливого періоду, самостійного за всіма параметрами. Що стосується інших країн, то різкі кордону виявити важко. Швейцарський теоретик музики, поет, філософ і математик, магістр вільних мистецтв Глареан (1488-1563) вже ближче до середини XVI в. вважає, що сучасній музиці не більше 70 років, хоча він чудово знав, судячи з текстів його трактатів, Жоскена Депре, Обрехта, П'єр де ла Рю. І це природно, так як політичний та економічний розвиток країн відбувалось дуже нерівномірно, феодальний лад довго зберігався практично на всій території Європи. В Італії ж розвиток міст, зародження мануфактур, відкриття нових земель та інші знакові факти історії, природно, сприяли більш раннього становлення нового суспільства і нового світогляду. Врятованих при падінні Візантії стародавні рукописи й відриті з руїн Стародавнього Риму предмети цивілізації (архітектурні, скульптурні пам'ятники) заслонили перед здивованими поглядами сучасників примари Середньовіччя. Світ відроджувався, осінений відблиском класичної стародавності. І це, звичайно, був переворот, що породжує титанів думки і творчості.

Перший і головний показник Відродження - десакралізація мистецтва, формування потужної світської культурної життя суспільства. Це відбувається значною мірою завдяки розвитку культурних регламентів при дворах королів і герцогів Франції, в кругах знаті та інтелігенції більш демократичної Італії, що розвиваються під знаком гуманізму. Музика, можливо, здасться більш скромною в порівнянні з живописом, архітектурою, скульптурою Відродження. Але не треба забувати її більш ефемерну природу в плані збереження текстів - на сучасників сила її дії була не менш, якщо не більш потужною. Музика пронизувала все існування людей. Мандрівні по Європі музиканти, музика побуту простих людей, бучні придворні свята і щоденний побут дворів і резиденцій, яскраве і виразне супровід богослужіння, вишукані рафіновані духовні жанри в "учених" гуртках інтелігентної знаті - все змішувалося в яскраву та розмаїту систему музичного життя.

Не варто дивуватися, що трактування поняття і явища "музика" в епоху Ренесансу кардинально змінюється. В цю епоху з'являється знаменитий трактат "Музика" паризького магістра музики великого Іоана де Грохео (близько 1300 р.), що демонструє революційні погляди на музичне мистецтво. Вперше за багато століть музичне мистецтво визначено як виключно людська діяльність, людські творіння, підвладні звичайному людському сприйняттю. Відкидаючи існування "світової" ("ангельської") музики, проголошуване багатьма авторами музичних трактатів Середньовіччя, Іоанн де Грохео набагато випередив свій час. У трактаті Грохео представлена класифікація видів і форм сучасної йому музики. Оскільки в її основу покладено смислові, змістові показники і призначення музики, можна вважати це рано описом жанрової системи.

У тому, що музика - головне з вільних мистецтв, був переконаний великий італійський музикант, композитор і теоретик музики Джозеф Царлино (1517-1590) - основоположник нової класифікації мистецтва: за значенням для людства він поставив музику на перше місце (тоді як традиційно в епоху Ренесансу провідну роль відводили живопису). Переконання Царліно в тому, що тільки мова музики в такій же мірі, як і слово, може виражати всі людські почуття і пристрасті, надихнуло багатьох композиторів на створення грандіозних творів.

Зробимо невеликий екскурс по музичному творчій спадщині ренесансної Європи.

До раннього періоду відносять творчість композиторів нідерландської школи другої чверті XV ст. - саме їх бачили молодші сучасники представниками нової музичної епохи. Гійом Дюфаї (ок. 1400-1474) служив в папської капели в Римі, потім у Флоренції, Болоньї. Природно, що основні жанри творчості пов'язані з церковним регламентом - меси, мотети, але багато написано і в світських жанрах: балади, виреле, рондо на французькі та італійські тексти. Цікавим фактом творчості Дюфаї є меса на надзвичайно популярну в той час пісню "l'homme arme" ("Озброєний чоловік"), яку використовували в різних жанрах багато композитори протягом двох століть.

Жиль Беншуа (1399-1460) - ще одна видатна постать цього часу. Він прославився жанром французької пісні - chanson, яка відігравала колосальну роль для вишуканої поліфонічної музики нідерландської школи. Беншуа звертався до французької любовній ліриці; серед його авторів Карл Орлеанський. Музику відрізняє незвичайна простота при вишуканості трехголосия і мелодійна виразність нерідко з рисами танцевальности.

У наступних поколіннях складається так звана друга нідерландська школа на чолі з Иоханнесом Окегемом (1425-1497) і Якобом Обрехтом (1450-1505). Їх музику характеризує складна поліфонічна техніка в жанрах меси, мотету, поліфонічної пісні. Продовжується використання пісенних джерел для обробки, зокрема, у Окегема, як і у Дюфаї, є меса на пісню "l'homme arme". Складні, витончені композиції нідерландців настільки далекі від ідеалів античної простоти і ясності, які характеризують епоху Відродження, що музикознавство відносить їх проміжного етапу, бачачи справжнє мистецтво музичного ренесансу тільки в XVI сторіччі.

Художня атмосфера Італії першої третини XVI ст. впливала на музикантів-іноземців, багато з яких довго працювали в італійських капеллах. Перші ознаки нової стилістики вбачають у творчості нідерландця, міцно пов'язаного з Італією, - Жоскена Депре. Відомо, що в 1486-1499 рр. він був членом папської капели в Римі, потім був пов'язаний з двором французького короля Людовика XII, з 1505 р. до кінця життя - настоятель собору у Конде-сюр-наповнююча Еско. Крім чудових зразків самої музики в різних жанрах Жоскен знаменитий фактом публікації - це були взагалі перші досліди нотопечатания. Три книги його мес були видані у 1502, 1505 і 1514 рр. при житті композитора. В них широко використовується прийом обробки світських мелодій, що дає життя терміну меса-пародія. Його знамениті меси написані пісні "Fortuna desperata", "Maleur me bat", "Mater Patris". Є і в нього дві меси "l'homme arme", а меса "La sol fa re mi" буквально зробила його знаменитістю в Римі першого десятилітті XVI в.

Епоха Ренесансу у Франції наступила теж тільки в XVI ст. і пов'язана з іменами Франсуа Рабле, П'єра де Ронсара, Жоашена дю Белле. В музиці яскравим вираженням нового мистецтва були пісні Клемана Жанекена (ок. 1475 - ок. 1560). Історія зберегла в пам'яті тільки його багатоголосні пісні (понад 260), хоча він написав і безліч мес, псалмів та інших творів. Chansons Жанекена багаторазово перевидавалися, їм наслідували і робили незліченні переробки. "Війна", "Полювання", "Спів птахів", "Жайворонок", "Соловей" звучать сьогодні в репертуарі багатьох хорових колективів.

Після Жанекена пісня стала головним жанром французької музики. Французькі історики підрахували, що знаменитий видавець Аттеньян видав 17 збірників поліфонічних пісень (понад 530 пісень близько 100 різних авторів).

Підкреслимо ще раз колосальне значення музичних творів епохи Відродження - разюче сучасно звучать вони і сьогодні!

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Музична культура Античного світу, Середньовіччя і Ренесансу
Теорія музики та музична життя в епоху Середньовіччя
Музика
Теорія та історія музики
Аналіз культури у творчості Т. Адорно
Ренесанс
Філософія і наука: проблема взаємозв'язку
Предмет філософії науки
Північний Ренесанс
Французький Ренесанс
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси