Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Освоєння Сибіру

Протягом XVII ст. російські просунулися від Західного Сибіру до берегів Тихого океану, Камчатки і Курильських островів. Стрімкий рух росіян на схід стимулювалося пошуком нових "землиц", прагненням обкласти ясаком місцеве населення і виявити корисні копалини, перш за все, золото і срібло.

Величезні простори Сибіру представлені різними грунтово-кліматичними зонами: степом і лісостепом на півдні, тайгою в середній смузі і тундрою на півночі. Строкате в етнічному відношенні місцеве населення було нечисленним - там проживало близько 200 тис. місцевих жителів. Мала щільність населення і суворі кліматичні умови не сприяли нормальному соціально-економічному розвитку.

Просування росіян з Сибіру здійснювалося двома маршрутами. По одному з них, який лежав уздовж північних морів, безстрашні мореплавці та землепрохідці рухалися до північно-східній частині материка. У 1648 р. одна з експедицій зробила велике географічне відкриття: козак Семен Дежнев на невеликих судах з купкою відважних людей відкрив протоку, що відокремлює Азію від Північної Америки.

Інший маршрут пролягав на схід уздовж південних кордонів Сибіру. Тут землепрохідці теж в короткий термін досягли берегів Тихого океану. Видатним відкривачем нових земель проявив себе письмовий голова Василь Данилович Поярков, що відправився в 1643 р. на чолі 132 чоловік на Зею і Шилку. У 1645 р. він вийшов по Амуру в Охотське морс, зробив відважну плавання на річкових суднах вздовж його узбережжя і в наступному році повернувся до Якутська.

У середині XVII ст. здійснює похід в Даурию устюжский торговий людина Єрофій Павлович Хабаров і завойовує землі по Амуру. Що приваблювало в Сибір шукачів наживи, людей авантюристичної складу, безперечно відважних, витривалих, що володіли твердою волею та рішучим характером? Насамперед головне багатство великого краю - хутро. Саме заради неї жменьки промислових і служивих людей, рухаючись на схід, терпіли нестатки, долали річки і болота, гірські ланцюги і безлюдні простори, суворий клімат і опір місцевого населення.

По-різному зустрічали корінні жителі прибульців: одні - луками і стрілами, але поступаючись зрештою вогнепальної зброї; інші самі зверталися з проханнями взяти їх у підданство, бо шукали захисту в російського царя від нападу одноплемінників або войовничих сусідів; треті покірливо підкорилися новій владі.

За промисловими і служивими людьми дотримувалися представники царської адміністрації, - воєводи. З їх появою пов'язане оформлення підданства місцевого населення, що виражався у сплаті ясак хутром. Треба відзначити особливість у ставленні до місцевого населення воєводської адміністрації, промислових і служивих людей, з одного боку, і московські влади - з іншого. У Москві приєднані "земельки" розцінювали як джерело надходження в казну хутра і тому були зацікавлені у збереженні платоспроможності ясачного населення. Звідси численні нагадування воєводам і служилим людям про дбайливе ставлення до ясачным людям, щоб "ясак з них на государя мав ласкою, а не жесточ'ю", щоб вони вмовляли населення прийняти підданство "ласкотою" і не стягали з них непосильних податків.

Місцеве населення Сибіру переживало різні стадії патріархально-родового ладу. Самі відсталі форми економіки і соціальних відносин спостерігалися у народів північно-східної Азії: юкагиров, чукчів, ітельменів, що жили в кам'яному столітті і не користувалися залізом. Вони займалися рибальством, полюванням на морських тварин і диких оленів.

Найбільш чисельними етнічними групами Сибіру були якути, які жили але обом сторонам середньої течії Лени, і буряти, заселяли басейн Ангари і береги Байкалу. Рівень розвитку продуктивних сил у них був значно вище - основним заняттям було скотарство. Якщо худобу у бурятів круглий рік харчувався травою кормом, то якути вдавалися до заготівлі сіна. Полювання і риболовля мали для них другорядне значення. Деякі бурятські племена були знайомі з примітивним землеробством. Обидва народи переживали розвинену форму патріархально-родових відносин і стояли на порозі вступу II феодалізм.

Басейн Амура займали осілі народи (даури, дючеры та ін), яким було добре відоме землеробство, давали високі врожаї. Вони обробляли пшеницю, жито, просо, гречку, ячмінь, овес і інші культури, а також займалися скотарством і навіть розводили фруктові сади. Даури і дючеры знаходилися серед народів Сибіру на найвищому щаблі соціального розвитку - вони жили патріархально-феодальним ладом.

По мірі просування на схід служиві люди створювали крепостцы, що служили опорними пунктами для подальшого просування. Так виникли Єнісейського острог (1619 р.), Красноярський острог (1628 р.), Братський острог (1631 р.), Якутський острог (1632 р.), Іркутське зимовище (1652 р.), Селенгинский острог (1665 р.).

Промислові люди і періодично змінювані воєводи мріяли про сьогоденних доходах і не були перебірливі в засобах їх отримання. Крім ясак вони стягували побори в свою користь - "почесть". Нерідко їх "ясак" перевищував государів і розоряв ясачных людей. Поширеною формою збагачення торгових людей був нееквівалентний обмін - цінні шкурки соболя і песця вимінювали за дрібнички зі скла, в кращому випадку - за вироби із заліза. Чи не найбільш негативним наслідком спілкування з купцями було споювання корінних жителів - хутро вимінювали за горілку. Щоб забезпечити своєчасне надходження ясак у встановлених розмірах, з ясачных людей брали аманатів - заручників. Місцевих князьків урядова адміністрація підкуповувала дрібними подарунками (ножі, бісер, дзвіночки та ін), і ті квапили своїх одноплемінників вносити ясак.

До кінця XVII ст. чисельність російського населення Сибіру досягала 150 тис. чоловік, з яких близько половини були служивими людьми. Гостро стояло питання про постачання сибірських гарнізонів хлібом. Спочатку його привозили з Європейської Росії, причому доставка коштувала дорого. Поступово виникала сибірська рілля. Землеробське населення Сибіру рекрутировалось частково примусово переселенців урядом селян, частково в результаті народної колонізації, переважно з середовища біглих селян і посадських.

Селяни осідали в районах, придатних для землеробства, тобто на півдні Сибіру. У підсумку в Сибіру виник розряд селян, відомих під назвою пашенних людей. Обов'язок їх була натуральною - вони обробляли так звану десятинну ріллю, урожай з якої надходив державі. Положення їх було важче, ніж становище місцевого населення, про що свідчить прагнення деяких селян перейти на статус місцевих жителів і, так само як вони, виплачувати лише ясак. До кінця сторіччя сибірське землеробство повністю забезпечувало потреби краю в хлібі.

На відміну від службових, торговельних і промислових людей, нерідко або грабували місцеве населення, або прибегавших до неэквивалентному обміну, селяни приносили з собою хліборобську культуру, а також більш сучасні знаряддя ремісничого виробництва (долото, стамеска тощо).

Контакти російських селян з місцевим населенням сприяли засвоєнню останніми більш розвинених форм виробництва. Інший позитивний підсумок входження пародов Сибіру до складу Російської держави полягав у тому, що припинилися чвари і збройна боротьба як всередині етнічних груп, так і між окремими народами, истощавшие економічні ресурси кожного з них.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Освоєння лісів
Приєднання Сибіру
2 Ст.. Основні завдання курсу та проектовані результати його освоєння
;Витрати на освоєння природних ресурсів"
Культура населення лісової Сибіру і Далекого Сходу
Приєднання Західного Сибіру
Методика самостійного освоєння окремих елементів професійно-прикладної фізичної підготовки
-study: зміни "ідеального типу особистості" у процесі модернізації традиційних культур Західної Сибіру
-study: зміни "ідеального типу особистості" у процесі модернізації традиційних культур Західної Сибіру
Вимоги до результатів освоєння дисципліни
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси