Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 7. Формування раннеклассового суспільства на території Білорусі

Ранній феодалізм у Європі існував з V до ХІІІ ст. н. е. Східнослов'янське суспільство ІХ-ХІІ ст. перебувало на стадії розкладання общинного ладу і переходу до феодалізму. Риси феодального суспільства: земля стає основним джерелом багатства: володіння землею є привілеєм людей, які несуть військову або державну службу; право феодала на землю нерозривно пов'язане з правом користуватися продуктом праці залежних селян: господарство має натуральний характер: головний джерело енергії в процесі виробництва ручна праця людини і мускульна сила тварин. Селяни за користування землею платили феодалу ренту у вигляді натуральних продуктів (данину), виконували роботи на панській землі (панщина), платили гроші (оброк). Паралельно йшов процес формування класів феодального суспільства. Князі, дружинники (мужі, бояри) становили вищий шар суспільства. Особливістю раннього феодалізму у східних слов'ян було пізніше формування приватного володіння землею (вотчини). У цей період панівний клас збагачувався за рахунок збору податків (данини) з підвладного населення. Процес збору данини називався полюддя. Княжа дружина складалася з вільних професійних воїнів, які служили князеві на основі договору. Дружина ділилася на старшу (бояре, мужи) і молодшу частини (отроки, дитячі). Старші дружинники входили у раду при князеві. З князів і дружинників формувався клас феодалів - власників землі і залежних від них селян.

Основну частину населення у раннефеодальном суспільстві становило цивільне населення сіл і міст - "люди", які входили в громади - "верви". Процес розшарування в громадах привів до появи шару полузависимого населення - "смерди". Домашні раби - "челядь", "холопи" - обслуговували князівські та боярські двори. У IX-XI ст. у східних слов'ян співіснували три господарських устрою: общинний, рабовласницький і феодальний. Основою господарського життя у IX-XIII ст. було землеробство і тваринництво.

З IX ст. на території Білорусі з'явилися міста - центри ремесла і торгівлі. Вони виконували також військово-адміністративні функції. У період становлення феодальних відносин частина міст виникла торговельно-ремісничих поселень. Деякі міста виросли з місцевих племінних центрів. Ряд міст бере початок від фортець. Багато міст зберігали орган управління, характерний для общинного ладу, - віче, який міг закликати або зміщати князя.

Питання 8. Становлення ранньофеодальної державності у східних слов'ян

У VI-VIII ст. у слов'ян на зміну родовій общині прийшла територіальна (сусідська). В цей же час склалися великі об'єднання слов'янських племен - племінні княжіння. Вони стали основою слов'янської державності. Першим раннефеодальным державним утворенням східних слов'ян є Київська Русь, котра виникла в кінці IX ст. Сучасні вчені вважають, що у формуванні Давньоруської держави певну роль зіграли нормани (варяги, вікінги). Варязьким конунгом (князем) був Рюрик, нащадок або сподвижник якого на ім'я Олег у 882 р. зумів об'єднати два головних центри східних слов'ян: Новгородську Русь і Київську Русь і створив державу з центром у Києві. Ці події, відображені в давньоруському літописі "Повість тимчасових років", поклали початок тривалої дискусії між "норманистами", вважаючи варягів засновниками Давньоруської держави, і "антинорманистами", отрицавшими їх участь у формуванні державності у східних слов'ян.

Давньоруська держава склалася з племінних князівств, які довго зберігали форми самоврядування, і фактично була федерацією земель, об'єднаної спільною правлячою династією князів - Рюриковичів. Резиденцією верховного князя і головним містом був Київ. У містах - центрах земель (волостей) правили князі з династії Рюриковичів. Але ці галузі не були їх спадковими володіннями. Обов'язком всіх князів була участь у спільних військових походах зі своїми дружинами.

Князь Олег здійснив ряд походів з метою зміцнити державу: у 883 р. на землю древлян, у 884 р. - сіверян, у 885 р. - радимичів, з яких став брати данину. Кривичі і дреговичі брали участь у походах наступника Олега князя Ігоря (912-945 рр) на Константинополь. Значно розширив територію Давньоруської держави князь Святослав Ігорович (964-972 рр..). Найбільшої могутності Київська Русь досягла в першій половині XI ст. під час правління князів Володимира Святославича Святого (980-1015 рр..) і Ярослава Володимировича Мудрого (1019-1054 рр..). У складі Київської Русі знаходилась більша частина білоруських земель.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Первісне суспільство на території Білорусі в кам'яному столітті (100 тис. років тому - 4-3 тисячоліття до н. е..)
Розселення слов'ян на території Білорусі
Православ'я і католицтво на території Білорусі в XIV-XVIII ст.
Початок Великої Вітчизняної війни. Фашистський окупаційний режим на території Білорусі
Масова боротьба проти фашистських загарбників. Партизанський і підпільний рух на території Білорусі
Східні слов'яни в давнину
СТАНОВЛЕННЯ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ ТА ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ ТРАДИЦІЙНИМ СУСПІЛЬСТВОМ (IX-XVII ст.)
Становлення радянської державності та системи державного управління (1917-1929 рр..)
Східні слов'яни у VI-IX вв
Східні слов'яни у VI-VIII ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси