Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Давньогрецька і римська міфологія

Животворним джерелом античного мистецтва і літератури була міфологія, надзвичайно багата, яскрава, образна і людяна. Міфи становлять найціннішу частину літературної спадщини попередніх епох давньогрецької цивілізації.

Різні типи дорелигиозного і релігійного мислення супроводжуються несхожими між собою міфологічними системами. Міф - перша форма раціонального осягнення світу, його образно-символічного відтворення та пояснень. Міф перетворює хаос у космос, створює можливість осягнення світу як якогось організованого цілого, виражає його в простій і доступній схемі, яка могла прикинутися в магічну дію як засіб підкорення незбагненного. Інтерпретація універсуму міфу антропоморфна: він наділяється тими якостями, які фарбують буття індивіда у його взаємозв'язку з іншими людьми. Відсутність суб'єкт-об'єктної опозиції, початкова нерасколотость світу також специфічні для міфології. Міфологічні образи наділяються субстанциальностью, розуміються як реально існуючі. Символічне уяву продукує образи, що сприймаються як частина дійсності. Боги давньогрецького та римського пантеону настільки ж реальні, як і втілювані ними стихії.

За віруваннями стародавніх греків, у Всесвіті колись існував початковий безформний Хаос, з якого поступово виділялося два божества: Ерос-любов і Гея-Земля. Потім з'явилися Тартар - вічна підземна темрява, Ніч і День, Небо, Гори і Море. Від шлюбу Геї і Урана (Неба) народилося старше покоління богів, титанів і могутніх сторуких велетнів гекатонхейрів. Вони створили Сонце, Місяць, Зорю і Вітри. Могущественнейший з титанів Кронос (Час) відібрав владу у свого батька Урана і породив в союзі з Геєю молодше покоління богів. Незабаром влада над світом перейшла до сина Кроноса - Зевсу (римск. Юпітер). З захмарною вершини Олімпу (найвища гора на Балканському півострові) Зевс-громовержець спільно з братами і народжені від шлюбу з Герой (римск. Юнона) - покровителькою сімейного вогнища і всього живого - божествами керує людьми і природою. Поруч з Зевсом на Олімпі сидять Артеміда (римск. Діана) - богиня полювання, цнотливості і чистоти; Афіна (римск. Мінерва) - богиня мудрості і військової доблесті; Афродіта (римск. Венера) - богиня любові і краси; Apec (римск. Марс) - бог кривавих воєн і насильства; Аполлон (римск. Феб) - бог світла і розуму, покровитель мистецтв, якими він керує за допомогою дев'яти сестер-муз; Діоніс (римск. Вакх) - бог родючості, вина і веселощів; Гефест (римск. Вулкан) - бог вогню і ковальського ремесла; Посейдон (римск. Нептун) - бог морів і океанів; Гермес (римск. Меркурій) - бог торгівлі; Аїд (римск. Плутон) - бог підземного царства мертвих. В союзи між собою і смертними жінками боги-олімпійці породили нових богів, напівбогів і героїв, оповіді про яких становлять великі цикли міфології.

Поряд з міфами Стародавньої Греції існували різні гімни, пісні, заклинання, а під час свят на честь богів родючості влаштовувалися масові ходи і магічно-мімічні вистави, з яких згодом виникли античний театр і драматургія.

Класичні літературні жанри Давньої Греції. Давньогрецький героїчний епос

Найвизначніші пам'ятки європейської епічної творчості - поеми "Іліада" і "Одіссея". Вони традиційно приписуються легендарному співакові-сказителю (аэду) Гомеру, який, за переказами, першим став поєднувати короткі історичні та героїчні пісні у великі епічні поеми. Сліпому поетові Гомеру приписувалося також створення цілого циклу гімнів і норм класичного гекзаметра.

Відсутність достовірних відомостей про особистості Гомера, час і місце виникнення знаменитих поем - основна причина так званого гомерівського питання. Одні вчені заперечують індивідуальне авторство поем, вважаючи їх результатом колективної творчості народу; інші вважають, що "Іліаду" створив Гомер, а "Одіссею" - інший автор; треті вважають, що Гомер створив лише невелику поему, в подальшому доповнену новими епізодами і т. п. Повна ясність у ці складні питання навряд чи буде коли-небудь внесена, але цілком очевидно, що "Іліада" і "Одіссея" - результат творчої обробки старовинних народних переказів якимось одним геніальним поетом.

"Іліада" і "Одіссея" сюжетно пов'язані з надзвичайно популярним у Давній Греції міфологічним циклом про Троянську війну, що відбувалася приблизно в XIII ст. до н. е. Реальної її причиною (війни материкових і острівних давньогрецьких племен з невеликою державою Троєю), розташованим на березі нинішнього Дарданелльского протоки), безсумнівно, було економічне та політичне суперництво. Але дійсні причини і події Троянської війни були героизированы або міфологізації піддавалися.

Художнє та історичне значення гомерівських поем неможливо переоцінити. Обидві вони мали винятково важливе значення для доль усіх європейських літератур і завжди залишалися неперевершеними зразками епічної творчості.

Гомерівські поеми прославляють красу, сенс і цінність людського життя, вони справді народний не тільки тому, що їх "знав напам'ять кожен еллін" (В. Р. Бєлінський), але насамперед тому, що вони розкривають соціокультурну дійсність і героїку минулого з точки зору народу.

У поемах Гомером дана велика галерея чоловічих і жіночих образів, що володіють (незважаючи на притаманну їм статичність) високою художністю. Створені в дусі стихійного реалізму, "дівочої наївності" (В. Р. Бєлінський), поеми разом з тим ще позбавлені психологізму. Гомеровское мистецтво захоплює своєю благородною простотою і величчю, широтою і різноманіттям втілення життя.

Ще в античні часи поеми Гомера вважалися класичними зразками художньої досконалості, їх вивчали в школі, в них знаходили цілий світ життєдайних ідей, необхідних для формування морального обличчя молодого покоління. Володіють величезною пізнавальною цінністю, поеми Гомера і сьогодні зберігають значення недосяжного зразка.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правове становище римських громадян
Економічна думка римських аграріїв
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РИМСЬКОГО СПАДКОВОГО ПРАВА
ДЖЕРЕЛА РИМСЬКОГО ПРИВАТНОГО ПРАВА
Давньогрецька лірика раннього періоду
Театр і драматургія Давньої Греції
Героїчний епос Середньовіччя
Стародавня Греція і Рим. Зародження Європейської цивілізації (II тис. до н. е. - сер. I тис. н. е.)
Формування античної моделі соціальної допомоги в Стародавній Греції і Римі
Стародавня Греція
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси