Меню
Головна
 
Головна arrow Філософія arrow Історія, філософія і методологія техніки та інформатики
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інтернет і Всесвітня павутина

В інформатиці значна увага приділяється комп'ютерним мережам. Їх найбільш яскравими представниками є Інтернет і Всесвітня павутина. Інтернет - це телекомунікаційна мережа комп'ютерів. Вона є основою Всесвітньої павутини (Мережі), системи взаємопов'язаних між собою документів, що розташовані на різних комп'ютерах, підключених до Інтернету. При бажанні підкреслити віртуальний характер документів їх сукупність характеризується як гіперпростору. Досить очевидно, що Інтернет, Всесвітня павутина і гіперпростір є нерозривному трійцею. Їх суб'єктом виступають не окремі особи, а мережеве комунікативне співтовариство. У відповідності з цією обставиною на перший план виходять концепти комунікації, групового дискурсу і соціальної спільноти людей. Всі ці концепти розглядалися філософами задовго до появи в 1980-е рр. Всесвітньої павутини. Результати їх аналізу здатні пролити світло на природу Інтернету і Сети1. Представимо їх у максимально спрощеному вигляді.

Поняття комунікації є підсумком складного процесу пізнання природи взаємодій між людьми. Але недостатньо стверджувати, що люди взаємодіють між собою: важливо зрозуміти концептуальний зміст такої взаємодії. Здійснюючи вчинки як соціальних істот, люди прагнуть оптимізувати свої цінності. Комунікація - це обмін цінностями, результатом якого є досягнення згоди (консенсусу) чи незгоди (диссенсуса). Герменевтики (X.-Г. Гадамер, Ю. Габермас) присвоюють згодою більший етично вагу, ніж заперечення. Прямо протилежної точки зору дотримуються постструктуралісти (Ж. Дерріда, Ж.-Ф. Ліотар). Для них диссенсус етично більш значущий, ніж консенсус. Обидві спірні сторони не мислять соціальну реальність без дискурсу обміну судженнями ціннісного змісту. Дискурс завжди свідчить про наявність деякої спільності людей: учасники дискурсу за визначенням не є атомами, які претендують на індивідуальну самотність.

Отже, надалі нам доведеться постійно мати на увазі нерозривний трійцю концептів: комунікація, дискурс, спільність людей. Причому всі вони виступають у різному вигляді в залежності від характеру розглянутого знання. Зазначені концепти найчастіше розглядається у контексті: 1) інформатики; 2) менеджменту; 3) економіки; 4) політології; 5) соціології; 6) психології; 7) буденного знання.

Не завжди дослідники розрізняють рівні знання. В такому випадку вони в гонитві за універсальними цінностями збиваються на поверхневі міркування типу "Мережа - це благо", "Інтернет - це зло". Такого роду міркування лише на перший погляд змістовні. При найближчому розгляді з'ясовується, що вони потребують в специфікації, а вона неможлива без звернення до концептуального багатства наук. З урахуванням зазначеної обставини розглянемо Інтернет і Мережа в контексті різних наук, так само як і ненаукового знання.

Мережа з позицій інформатики

Зрозуміло, що цікавлять нас феномени увібрали в себе все багатство інформатики як науки. Але вирішальне значення у формуванні та розвитку Мережі мали п'ять "китів": гіпертекст, HTML, URL, HTTP і пошукові системи.

Гіпертекст - це документ, що містить відсилання до інших текстів. Термін був придуманий і введений в інформатику американцем Т. Нельсоном в 1969 р. Найпершою особливістю гіпертексту є його не лінійний, а розгалужений характер. Знання реалізується у формі перехресних посилань. Отже, має місце перетинання текстів, а це, як відомо, - необхідний ознака диалога1. Чудове досягнення фахівців, які розробили концепт гіпертексту, полягало у створенні технологічної можливості відтворення дискурсу у формі интертекстуальности. Його особливість полягає в тому, що ініціатива постійно переходить від однієї особи до іншої. Таку можливість надає гіпертекст. На початку XX ст. філософи Л. Вітгенштейн і Хайдеггер М. ініціювали мовної поворот під девізом "мова важливіша ментальності". У процесі його реалізації також було усвідомлено, що діалог важливіше монологу. Пересічні тексти в структурному та смисловому відношенні значно багатшими лінійної конструкції.

HTML (англ. HyperText Markup Language) - стандартна мова структурування та форматування документів в Мережі. Текстові документи, що містять код на мові HTML обробляються і відображаються в форматованому вигляді браузерами.

URL (англ. Uniform Resource Locator) - уніфікований локатор (визначник місцезнаходження) ресурсу в Інтернеті. Всіх ресурсів присвоюються імена, по яким їх знаходять в Мережі і на які вони відгукуються.

HTTP (англ. HyperText Transfer Protocol) - протокол передачі гіпертексту. Споживач (клієнт) надсилає запит постачальнику (сервера). Той робить необхідні дії і повертає назад повідомлення з результатом. В запиті та відповіді ресурс вказується у відповідності з певним способом кодування.

Концепти HTML, URL, HTTP були розроблені творцем Всесвітньої павутини англо-американським вченим Т. Б. в 1990-1992 рр. Геніальність Т. Б. Чи проявилася в першу чергу в глибокому розумінні концептуальної структури Мережі.

Пошукова система - це програмно-апаратний комплекс, що надає можливість пошуку документів в Інтернеті. Програмна частина пошукової системи, що забезпечує її функціональність, називається пошуковою машиною. Основним критерієм якості роботи пошукової системи є релевантність, тобто ступінь відповідності знайденого запитом. Згідно з численними опитуваннями, на сьогоднішній день найпопулярнішою пошуковою системою є Google. Універсальної пошукової системи, зрозуміло, не існує. До нового знання ведуть різні пошукові стратегії. Завжди важливо пам'ятати, що будь-пошук ведеться не випадково, а в зв'язку з прийнятим рішенням. Таким чином, пошук запускає механізм синтезу нового знання, а це неможливо без комунікації з іншими суб'єктами Мережі і, отже, без утворення того чи іншого віртуального співтовариства людей, наприклад прихильників пошукової системи Яндекс, настільки популярною в Рунеті. Як бачимо, концепти комунікації, дискурсу і спільноти людей отримують в інформатиці специфічну форму.

Вище були розглянуті концептуальні основи Інтернету та Мережі. Зрозуміло, всі вони зазнали і зазнають численні метаморфози. HTML, URL, HTTP, пошукові системи і браузери мають численних конкурентів. При бажанні зрозуміти їх історію необхідно будувати відповідні проблемні ряди та їх інтерпретації. Нам було важливо визначити основні концептуальні вузли Мережі, що є надбанням безпосередньо самої інформатики.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ФУНКЦІОНАЛЬНЕ ПРИЗНАЧЕННЯ ТА РЕСУРСИ ІНТЕРНЕТУ
Основні напрямки створення ефективної інтернет-реклами
Інтернет-реклама як сучасна форма комунікацій
Складові рекламної кампанії в Інтернеті
Інтернет з позицій менеджменту
Історія, філософія і методологія інформатики
Інтернет з позицій менеджменту
Педагогічна позиція: витоки, типи, характеристика
Інтернет з позицій соціології
Історія розвитку інформатики
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси