Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 17. Північно-Західний федеральний округ

Північно-Західний федеральний округ (СЗФО) розташований на півночі і північному-заході Європейської частини Росії і включає в свій склад 11 суб'єктів Федерації - республіки Карелія і Комі, Архангельської, Вологодської, Калінінградської, Ленінградської, Мурманську, Новгородську, Псковську області, р. Санкт-Петербург і Ненецький автономний округ. Північно-Західний федеральний округ утворений Указом Президента РФ № 849 від 13 травня 2000 р. Центром округу є р. Санкт-Петербург.

Площа федерального округу 1677,9 тис. км2, що складає 9,9% території Росії.

Північно-Західний федеральний округ займає вигідне геополітичне становище. Це єдиний з федеральних округів Російської Федерації, який безпосередньо межує з країнами Європейського союзу, Центральної та Північної Європи: Норвегією, Фінляндією, Польщею, Латвією, Литвою, Естонією, Білоруссю. Округ відіграє важливу стратегічну роль прикордонного регіону.

Його внутрішні кордони сопредельны з територіями Уральського, Приволзького, Центрального федеральних округів. Регіон займає всю територію Європейського Півночі, має вихід до Північного Льодовитого океану і Балтійського, Білого, Баренцеву, Карскому морях, що створює сприятливі умови для розвитку експортно-імпортних зв'язків.

Чисельність населення Північно-Західного федерального округу становить 13,5 млн осіб, або 9,5% населення Росії. Починаючи з 1992 р. чисельність мешканців, що проживають на його території, скорочується. Найбільші показники природного спаду населення відзначалися у Вологодській області, Республіці Карелія і Санкт-Петербурзі. Скорочення чисельності населення пов'язано з несприятливою демографічною ситуацією у всіх регіонах округу, характеризуються як від'ємними показниками природного приросту, так і зміцнілими міграційними процесами.

Істотний внесок у природне зменшення населення округу вносить стара вікова структура населення. Людей у пенсійному віці в СЗФО вже в 1,5 рази більше, ніж дітей до 16 років. Особливо старої віковою структурою населення виділяються Псковська та Новгородська області, що пов'язано з багаторічним відтоком молоді з цих регіонів в попередні десятиліття. Більш молодої вікової структури населення виділяються північні території (Ненецький АТ, Республіка Комі, Мурманська область). Старої віковою структурою населення виділяються також р. Санкт-Петербург.

Депопуляція, тобто скорочення населення, - серйозна демографічна та соціально-економічна проблема федерального округу, що вимагає як державного стимулювання досягнення позитивних показників природного відтворення, так і регульованого припливу мігрантів (те і інше здійснюється в рамках нової федерального демографічної політики на період до 2025 р.).

При цьому стабільним міграційним припливом в СЗФО виділяються лише р. Санкт-Петербург, Ленінградська і Калінінградська області. Ці регіони постійно мають позитивне сальдо міграційного балансу, як з іншими регіонами округу, так і з більшістю інших суб'єктів РФ і нових незалежних держав. Особливо інтенсивний відносний міграційний приплив в Калінінградську область, де він часто перекриває природне зменшення населення. Тому чисельність населення цього регіону країни в порівнянні з початком 90-х рр. збільшилася, тоді як у всіх інших регіонах СЗФО - скоротилася.

Всі інші регіони СЗФО мають негативне сальдо міграційного балансу. Особливо інтенсивний відтік жителів з північних територій - з Республіки Комі, Ненецького АТ, Мурманської і Архангельської областей. У цих регіонах виїзна міграція є головною причиною скорочення чисельності населення. Їде в основному молодь і люди працездатного віку з дітьми, що веде до подальшого старіння вікової структури населення та погіршення демографічних проблем.

Населення Північно-Західного федерального округу розміщене нерівномірно. Середня щільність населення становить 8,2 чол. на 1 км2. Основна частина жителів припадає на Санкт-Петербург і Ленінградську область (72,0 осіб на 1 км2). Найбільша щільність населення характерна для Калінінградської області (63,1 чол. на

1 км2). Північна частина округу відрізняється слабкою заселеністю, причому самим слабозаселенным регіоном є Ненецький автономний округ (24,0 осіб на 1 км2), розташований в Заполяр'ї.

Федеральний округ відрізняється високим рівнем урбанізації для Росії - майже 82% населення проживає в міських поселеннях, при цьому майже третя частина населення сконцентрована в найбільшій в країні Санкт-Петербурзької агломерації. Найменша частина міського населення відзначається в Псковській, Архангельській, Вологодській областях і Республіці Комі.

Національний склад населення округу неоднорідний. СЗФО відрізняється багатонаціональним складом населення; більшу частину складають росіяни. Серед інших національностей переважають комі, карели, саамі, на північному сході Архангельської області - ненці. На Європейському Півночі гостро стоїть проблема виживання корінних нечисленних народів у зв'язку із скороченням середовища їх проживання. Багатонаціональністю відрізняється і Санкт-Петербург, де, як і в Москві, є діаспори: українська, татарська, народів Кавказу, естонська та інші.

Трудові ресурси округу, особливо в Санкт-Петербурзі, відрізняються наявністю значного числа висококваліфікованих фахівців, зайнятих в наукомістких галузях промисловості, науки і торгівлі, включаючи приватне підприємництво, а також в ринковій інфраструктурі.

У структурі зайнятого населення по галузях економіки підвищується частка працюючих у торгівлі, громадському харчуванні, побутовому обслуговуванні та охороні здоров'я при одночасному скороченні зайнятих у промисловості, сільському господарстві, будівництві. Вирішення соціально-демографічних проблем можливе шляхом стабілізації та піднесення економіки, вжиття дієвих загальнодержавних та регіональних заходів щодо реалізації соціальних програм федерального і регіонального рівнів, спрямованих на соціальний захист населення.

В СЗФО, де загальна чисельність населення скорочується, відбувається збільшення чисельності економічно активного населення, в тому числі зайнятих в економіці. Стабільно скорочуються як рівень безробіття, так і чисельність безробітних. Рівень зареєстрованого безробіття в СЗФО (1,4%) один з найнижчих в Росії.

Прямі виходи на світовий ринок та близькість європейських держав, наявність двох незамерзаючих морських портів - Калінінграда і Мурманська, створена сухопутна транспортна мережа та сусідство з основними індустріально розвиненими округами Росії - Центральним і Уральським багато в чому визначили багатопланову роль території округу як великого постачальника різноманітної сировини і промислової продукції, паливно-енергетичних ресурсів, кузні кваліфікованих кадрів, найважливішого російського експортера не тільки власної продукції, але і виробленої в інших регіонах Росії. Одночасно округ може розглядатися як найбільший імпортер різноманітної продукції, основний одержувач іноземних інвестицій, важливий транзитний район.

Основою господарства Північно-Західного федерального округу є використання багатого природо-ресурсного потенціалу та вигідного економіко-географічного положення регіону.

Основними галузями ринкової спеціалізації, які визначають його місце у загальноросійському територіальному поділі праці, є чорна і кольорова металургія, паливна промисловість (вугільна, нафтова, газова), багатопрофільне машинобудування, лісова, деревообробна і целюлозно-паперова, хімічна і рибна промисловість. Сільське господарство спеціалізується на молочному тваринництві та оленеводстве.

Федеральний округ займає провідне місце по випуску електротехнічного обладнання, електроніки, оптико-механічної продукції, суднобудування, виробляє значну частину республіканського обсягу фосфатної сировини (будучи лідером по виробництву апатитового та нефелінового концентратів), ділової деревини, більше 45% целюлози, 62% паперу, 52% картону, готового прокату, значна його частка в улові риби. Це один з провідних центрів науково-технічного прогресу, підготовки висококваліфікованих кадрів, центр історії та культури Росії, а також туризму. Округ виконує важливі транспортні функції в здійсненні морських перевезень.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Північно-Кавказький федеральний округ
Оборона Північно-Західних руських земель
Центральний федеральний округ
Федеральний арбітражний суд округу
Далекосхідний федеральний округ
Сибірський федеральний округ
Південний федеральний округ
Приволзький федеральний округ
Уральський федеральний округ
Основні напрямки розвитку Центрального федерального округу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси