Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Попередження пожеж від електроустановок

На виробництві велике значення має правильний вибір електрообладнання. З цією метою визначення класу вибухо - і пожежобезпеки повинно проводитися технологами спільно з енергетиками проектуючій або експлуатуючої організації. Біля входу в виробниче приміщення має бути напис із зазначенням його класу за вибуховою або пожежної небезпеки.

Всі електроустановки повинні бути захищені апаратами захисту від струмів короткого замикання та інших аварійних режимів, які можуть призвести до пожеж і загораниям. Плавкі вставки запобіжників повинні бути калібровані із зазначенням на клеймі номінального струму вставки. З'єднання, окінцювання та відгалуження жил проводів і кабелів щоб уникнути небезпечних у пожежному відношенні перехідних опорів необхідно здійснювати за допомогою обпресування, зварювання, паяння або спеціальних затискачів.

Переносні світильники повинні бути обладнані захисними скляними ковпаками і сітками. Конструкція світильників з дуговими ртутними лампами (ДРЛ) повинна виключати випадання з них ламп. Світильники з лампами розжарювання повинні мати суцільне силікатне скло, яке захищає лампу. Вони не повинні мати відбивачів і розсіювачів з горючих матеріалів.

У пожежонебезпечних зонах будь-якого класу складських приміщень світильники з люмінесцентними лампами не повинні мати відбивачів і розсіювачів з горючих матеріалів.

Прокладання електричних проводів і кабелів транзитом через складські, виробничі та іншого призначення приміщення не допускається.

У виробничих і складських приміщеннях з наявністю горючих матеріалів, а також виробів в спаленної упаковці електричні світильники повинні мати закрите або захищене виконання (із скляними ковпаками). Освітлювальна електромережа повинна бути змонтована так, щоб світильники не стикалися з дахом конструкціями будівель та горючими матеріалами.

При експлуатації електроустановок забороняється:

• використовувати електродвигуни та інше електрообладнання, поверхні якого при роботі нагріваються більш ніж на 40 °С порівняно з температурою навколишнього повітря;

• використовувати кабелі і проводи з пошкодженою ізоляцією і з ізоляцією, яка в процесі експлуатації втратила необхідні електроізоляційні властивості;

• залишати під напругою електричні проводи і кабелі з неізольованими кінцями;

• користуватися пошкодженими розетками, ответвительными та з'єднувальними коробками, рубильниками та іншими електроустановочними виробами.

При несправності в електромережах та электроаппаратуре, які можуть викликати іскріння, коротке замикання, перегрів ізоляції кабелів і проводів, необхідно прийняти заходи до відключення таких ділянок електромережі до приведення їх у пожежобезпечний стан.

У відповідності з ПУЕ вибір і встановлення електрообладнання проводять з урахуванням класифікації вибухонебезпечних і пожежонебезпечних зон.

Пожежна безпека при експлуатації аміачних холодильних установок

У приміщеннях, де експлуатуються аміачні холодильні установки, обов'язкова установка сигналізаторів витоку і аварійної концентрації парів аміаку в повітрі. Сигналізатор витоку повинні давати попереджувальний сигнал у приміщення постійного поста охорони і вмикати припливно-витяжну вентиляцію при концентрації аміаку вище 0,5-1,0 мг/л (0,07-0,14%).

При досягненні концентрації 1,5 мг/л (0,21%) сигналізатори аварійної концентрації повинні вимикати електроживлення всієї холодильної установки і одночасно включати аварійну вентиляцію і світлозвуковусигналізацію в приміщенні постійного поста охорони і над входом в машинне відділення.

Число сигналізаторів (або датчиків) витоку повинно вибиратися з розрахунку одного приладу (датчика) не більше ніж на 75-100 м2 площі приміщення.

У кожному приміщенні має бути встановлено не менше двох незалежно діючих сигналізаторів аварійної концентрації.

Огороджувальні конструкції будівлі машинного і апаратного відділень повинні мати легкоскидні елементи (вікна, двері тощо) загальною площею не менше 0,03 м2 на 1 м3 об'єму будівлі. При цьому віконні плетіння повинні бути засклені звичайним віконним склом.

Електророзподільні пристрої та трансформаторні підстанції не допускається розміщувати безпосередньо в приміщеннях машинних і апаратних відділень.

Аварійний і витяжний вентилятори машинного і апаратного відділень повинні бути в іскробезпечним, а їх електродвигуни - у вибухозахищеному виконанні, припливні вентилятори - у звичайному, а їх електродвигуни - в закритому виконанні при розміщенні їх у вентиляційних камерах та встановлення на повітроводах зворотних клапанів. Приміщення вентиляційних камер машинного і апаратного відділень повинні бути відокремлені від вентиляційних камер, які обслуговують інші приміщення, і мати евакуаційні виходи назовні.

Приміщення машинного і апаратного відділень, а також існуючих підземних прохідних каналів і тунелів з аміачними трубопроводами та розподільної арматурою повинні мати аварійне освітлення від незалежного джерела (акумуляторні батареї). Воно повинно автоматично включатися при відключенні основного джерела освітлення.

Для місцевого освітлення при огляді, ремонті, чищенні і т. п. всередині апарату, судини, компресора і т. д. повинні застосовуватися світильники будь-якого вибухозахищеного виконання або рівня напруги не більш 12 Ст.

Біля основного входу в машинне відділення встановлюється пожежний щит з набором: вогнегасників-2, ящиків з піском - 1, азбестових полотен - 1, ломи - 2, сокир - 2, лопат - 2, металевих багров - 1.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Попередження
Прогнозування і оцінка обстановки при аваріях, що супроводжуються пожежами
ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА
Причини пожеж і вибухів на виробництві
ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ В ЕЛЕКТРОУСТАНОВКАХ
Загальні вимоги безпеки при експлуатації аміачного і фреонового холодильного обладнання
Вимоги пожежної безпеки до котелень установок
Випробування апаратів (посудин) і трубопроводів аміачних холодильних установок
Безпечна експлуатація холодильних установок
Заходи пожежної безпеки при експлуатації систем вентиляції і кондиціонування повітря
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси