Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 23. Сибірський федеральний округ

Сибірський федеральний округ (СФО) - адміністративне формування в сибірської частини Росії. Утворений указом президента РФ від 13 травня 2000 р.

В Сибірський федеральний округ входять 12 суб'єктів Російської Федерації:

o чотири республіки (Алтай, Бурятія, Тува, Хакасія);

o три краї (Алтайський, Забайкальський, Красноярський);

o п'ять областей (Іркутська, Кемеровська, Новосибірська, Омська, Томська).

З 1 січня 2007 р. Таймирський (Долгано-Ненецький) автономний округ і Евенкійський автономний округ входять до складу об'єднаного Красноярського краю. З I січня 2008 р. Усть-Ординський Бурятський автономний округ входить до складу об'єднаної Іркутської області. З 1 березня 2008 р. в результаті об'єднання Читинської області і Агинського Бурятського автономного округу утворений Забайкальський край. Центром федерального округу є місто Новосибірськ.

Регіон займає площу 5118,4 тис. км2, що складає приблизно 30% території Російської Федерації, розташований між економічно розвинутою Європейською частиною країни і Далеким Сходом. На півночі омивається водами Північного Льодовитого океану, на півдні її територія примикає до державного кордону з Казахстаном, Монголією та Китаєм.

Населення Сибірського федерального округу за результатами перепису 2010 р. становить 19,3 млн чол. (13,5% населення країни). Основна його частина зосереджена на півдні. Середня щільність населення мала - 3,4 чол. на 1 км2, але в зв'язку з нерівномірним розміщенням щільність населення коливається від 1 чол. на 1 км2 і менше в північних частинах районів до 50 чол. на 1 км2 в Кузнецької улоговині. З суб'єктів Федерації найменшою середньою щільністю відрізняється Красноярський край - 1,3 чол. на 1 км2, найбільшою - Кемеровська область - 31,4 чол. на 1 км2. Сибірський федеральний округ відрізняється високою часткою міського населення - 85,3%, хоча коливання також значні - від 86% в Кемеровській області до 25% в Республіці Алтай.

Рис. 23.1. Національний склад СФО

У національному складі населення переважають росіяни (понад 82%). Щодо численні українці, алтайці, шорцы, буряти, хакаси, тувинці (рис. 23.1). На території округу живуть численні народності Півночі: евенки, селькупи, кети, нганасаны, долганы та ін.

Віковий склад характеризується високою часткою молодих працездатних віків. Але незважаючи на це, регіон дефіцитний по трудовим ресурсам. Середньорічна чисельність зайнятих в економіці становить 13,8% від російського показника. Цей фактор гальмує господарський розвиток регіону, освоєння багатих природних ресурсів. Введення пільг і районних коефіцієнтів не компенсує важких соціально-економічних умов життя населення, тому у регіоні спостерігається висока міграція та плинність робочої сили. Розміщення трудомістких галузей з цих причин обмежена. Надалі необхідно корінне поліпшення умов життя населення регіону, актуальним є проведення активної трудосберегающей політики (високої автоматизації і механізації виробничих процесів).

Земельні ресурси СФО представлені на рис. 23.2.

Рис. 23.2. Земельні ресурси Сибірського федерального округу

З усіх земель під оленячими пасовищами знаходиться 11,0%. Загальна площа лісового фонду становить 371 899 тис. га.

У міжрайонному територіальному поділі праці СФО спеціалізується на виробництві палива і електроенергії, продукції чорної і кольорової металургії, машинобудування, хімії, заготівлі та переробки лісу, заготівлі хутра.

СФО - один з найважливіших виробників сільськогосподарської продукції Росії. Він спеціалізується на вирощуванні і переробці зерна, виробництві різноманітної тваринницької продукції.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Федеральний арбітражний суд округу
Далекосхідний федеральний округ
Центральний федеральний округ
Північно-Західний федеральний округ
Південний федеральний округ
Уральський федеральний округ
Приволзький федеральний округ
Основні напрямки розвитку Центрального федерального округу
Північно-Кавказький федеральний округ
Федеральні округи Російської Федерації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси